V kůži Johna Malkoviche (1999)

Čo na to povedať? Videli ste už Cameron Diaz, ako hrá škaredú? Alebo Johna Malkovicha, ako hrá samého seba? Nie? Ak si pozriete túto fakt fest originálnu komédiu, tak uvidíte...

Vše o mé matce (1999)

Opäť dokonalý Pedro a opať krásna a autentická Penélope. Tuším som na tú ženskú definitívne zmenil názor (od čias Vanilla Sky). Na Pedra som názor meniť nemusel, toto je jednoznačne jeden zo štvorice jeho najlepších filmov (Volver, Hable con ella, Carne trémula).

Lost Highway (1997)

Ďalšie kultové psycho od majstra Lyncha, pri ktorom sa neoplatí zhasínať svetlá v byte. Na rozdiel od Mullholand Drive nám však pán režisér v tomto prípade nepripravil úplne nerozlúštiteľnú spleť zdanlivo chaotických zápletiek a príbehov. Lost Highway je pri troche snahy relatívne pochopiteľný film. Aj keď nečakajte, že sa vám podarí rozlúštiť úplne všetko, a už vôbec nečakajte, že sa vám to podarí hneď na prvý raz. A ak sa vám to nepodarí vôbec, nad ujom Lynchom netreba lámať palicu. Za tie dve hodiny strachu vám toto veľdielo aj tak stojí.

Na dno vášně (1997)

Nechápem, ako to ten človek robí. Po prvé, žiadny chlap nerozumie ženám tak dobre, ako Almodóvar, to je jasné (teraz je jedno, či je homosexuál, stavím sa, že ani žiadny homosexuál im nerozumie lepšie :). Po ďalšie, nerozumiem tomu, ako môže mať niekto taký silný režisérsky rukopis, robiť každý film tak isto a o tom istom a pritom úplne inak a stále o inom. Carne trémula síce nepatrí k "Peťovým" najznámejším kúskom, ale rozhodne patrí k jeho najlepším. A v tomto filme som zmenil názor na Penélope Cruz. Tuším by mala točiť filmy len v rodnej španielčine.

Pozor na Harryho (1997)

Ja neviem, možno som mal šťastie, že Deconstructing Harry bol len druhým filmom, ktorý som od Woodyho Allena videl. Napriek tomu, že ten prvý bol Annie Hall, sklamaný som teda nebol a bavil som sa skvele. Dokonca mi vôbec neprišlo, že ide len o relatívne čerstvý Woodyho snímok. Scenár k tomuto filmu určite písal tým istým vtipným perom, ktorým písaval ešte na prelome 70tych a 80tych rokoch. Najvýstižnejšie by som tento snímok charakterizoval autorovými slovami, ktoré zároveň veľmi trefne vystihujú aj celú jeho tvorbu: "You have no values. With you its all nihilism, cynicism, sarcasm, and orgasm"

Země (1996)

Totálny must seen. Keby to režíroval Marquéz, asi by to zrežíroval podobne :)

Zahrada (1995)

Ak by sa kinematografia, podobne ako literatúra, delila na poéziu, prózu a drámu, Šulíkova Záhrada by spadala do prvej kategórie. Keď sa na tento film pozriem z tohto hľadiska, prestane mi vadiť aj ten pomerne nudný dej. Poézia je totiž skôr o pocitoch. Možno, keby sa na Slovensku od revolúcie natočili aj lepšie filmy ako Záhrada, dal by som o hviezdičku menej.

Chungking Express (1994)

Títo východní Aziati sú zvláštni ľudia. Namiesto toho, aby jedli normálnym príborom, mordujú sa s nejakými dvoma dlhými paličkami. Namiesto toho, aby v písomnom styku komunikovali efektívne, radšej si kreslia tie svoje nespočetné ťažko naučiteľné háky-báky. No a namiesto toho, aby točili priamočiare filmy s jasnou zápletkou a jednosmerným dejom, robia to presne naopak. Pohľad na svet cez šikmé oči nám tu z Európy pripadá akýsi zvláštny. V mojom prípade príjemne zvláštny. Chungking Express je kinematografickou esenciou všetkého toho farebného a tajomného, čo mám na Číňanoch, Kórejcoch, Japoncoch a v tomto prípade aj Hong Končanoch tak veľmi rád. Btw., môj čínsky kamoš, ktorý mi tento film odporučil, tvrdí, že v Ázii je Chungking Express absolútna kultovka. Že vraj niečo ako u nás Pulp Fiction. No nie je to zvláštne? :))

Leon (1994)

Výborný akčák takmer bez chybičky. Dúfam, že nebudem vyzerať ako pedofil, ale už vtedy mi bolo jasné, že z Natalie Portman raz vyrastie poriadna kosť :)))

Gauneři (1992)

Tarantinov prvý celometrážny film, v ktorom sa na rozdiel od svojich scenáristickych a režisérskych kolegov vôbec nehľadal, ale rovno sa našiel. V súlade s jeho neskorším filmovým krédom "aj gangster je len človek". A to ešte o pár rokov natočí Pulp Fiction, hoci Reservoir Dogs mám ešte radšej.