The Orville - Identita, část druhá (2019) (epizoda)

A jsme opět tady, jako každý čtvrtek - je tady Váš Orville se svou hvězdnou posádkou! Dvojdíl Identity právě vytyčil novou laťku pro nejlepší epizodu Orvillu. Dávám dvakrát pět hvězd, protože v rámci seriálu se jedná o nadprůměrné díly, a to je nutné ocenit. Musím říct že způsob řešení "Isaac ex machina" už mě měl trošku nahnutého ke čtyřem hvězdám, protože tyhle jednočlenné hrdinské "veletoče" moc nemusím, ale naopak mě potěšilo, že se Kayloni dostali až k Zemi a nebyli nějakým zázrakem zastaveni už po cestě, takže se to vyvážilo. Málo doktorky, hodně lodí, zajímavý příběh a Krills to the rescue? Nevím co více si od Orvillu přát. Jedeme dál!

The Orville - Identita, část první (2019) (epizoda)

Tenhle díl půjde hodně nahoru. Zřejmé překopání motivací jedné postavy, skvělý závěr dílu, obecně celý vývoj - naprostá lahůdka. Nejlepší díl druhé série a určitě jeden z TOP dílů Orvillu. Už jenom méně doktorky, které podle mě nejde přijít na chuť, a bude to skvělé. Obrovský kvalitativní vzestup Orvillu kvituji s nadšením, po začátku jsem ani nedoufal, Takže, odvážně tam, kam se dosud tento seriál nevydal! 5 hvězd a jen tak dál Sethe a spol.! PS: Soundtrack třešničkou na dortu, fenomenální.

Star Trek: Discovery - Zvuk hromu (2019) (epizoda)

Upoutávka na díl vypadala zajímavě, ale nakonec se taková pecka nekonala. Paradoxně zatímco předtím jsem se nehodlal zapojit do kritiky "silných žen" a "slabých mužů", zde musím - chudák kapitán Pike na můstku 90 % dílu vejral jak vocas na Burnhamovou, která tam s Tilly defacto pomocí meteoritu spasila celý svět. Bylo to jakési nezáživné, bez náboje - od vyústění konfliktu ras bych čekal víc. Je to pořád lepší než dokola sledovat Culberta se Stametsem, ale Tyler už je taky extrémní pruda. Jak je na scéně Saru, Pike, a za mě i Giorgiou, seriál má aspoň nějáké grády. Porovnávat s Orvillem nebudu, na to jsou tu jiní experti, kteří si určitě nenechají ujít příležitost si opět rýpnout.

The Orville - Deflektory (2019) (epizoda)

Díl samotný na tři, ale dávám výstražné dvě proto, že díly motající se kolem Moclanů patří k nejméně zábavným a osobně bych uvítal epizody typu All the world is the birthday cake, nebo 2D svět z první série, atp. Máme Orville, pojďme objevovat galaxii. Nepotřebuji objevovat každý druhý díl nové moclanské tradice.

The Orville - Celý svět je narozeninový dort (2019) (epizoda)

Musím se tohoto dílu zastat, podle mě 2. série pokračuje v kvalitativním vzestupu, který zahájil čtvrtý díl (s velkou tolerancí třetí). Zajímá zápletka o planetě, která je řízená astrologickým zřízením, se mi líbila, nemám s ní problém a nevadilo by mi, kdyby se všechny díly Orvillu točily ve stylu "planeta - odlišnost od Unie - problém - vyřešení", rozhodně z posledních dvou epizod pociťuji ve srovnání s začátkem nadšení. Po druhém díle jsem myslel že skončím, ale vytrval jsem a Seth mi to štědře vrací. Jediné s čím musím souhlasit jsou "cheap" kulisy - zajatecký tábor působil opravdu uboze, ale někde se ušetřit musí. Slabé 4*, a doufám že aspoň takto bude seriál pokračovat dále.

Transformers (2007)

Komentář číslo 100 si vysloužil Míša Bay, kdo jiný. Můj oblíbený režisér tentokrát nacpal na plátno transformující se auta a stíhačky, naházel tam x výbuchů jak je u něho zlatým standardem a já opět sedím jako přikován - kromě posledních 20 minut, to mě trochu "odkovalo". I přesto že film má za sebou věru dobrých 11 let (7.1.2019), efekty v něm jsou neuvěřitelné! Už dlouho jsem neviděl tak skvělou koexistenci CGI s živými herci! Film prakticky nestárne a člověk by věřil že Transformeři občas doopravdu existují. Hudba - och ano, ta hudba. Steve Jablonsky a legendární Arrival to Earth - i ostatní soundtracky jsou skvělé, a Linkini to osolili na konci jednou ze svých nejlepších písniček. Co říci o castingu? Shia LeBeouf - skvělá volba, výtečný mladý herec, eso mezi mladými. Megan Fox - no .. ehm .. eso mezi .. herečkami co neumí hrát, ale člověk je stejně vidí rád? Josh Duhamel jako drsný velitel vojáků a Jon Voight jako ministr obrany. Oceňuji i vedlejší postavy, tak typické pro Baye - Odulý černoch schopný nahackovat cokoliv, divní perverzní rodiče s naprosto trapnými vtípky, agent z S7 Johna Turturra - opět, figurek jak na orloji, ale celé to drží, jak vtipem, tak akcí, neztrácí to na síle a má to několik naprosto dokonalých scén (úvod - ty jsou Bayovi tradičně, měl by si to patentovat, autoboti u Sama na zahradě, první transformace Blackouta, přepadení Air Force One, mobilizace Decepticonů .. no prostě - má to hodně skvělých scén). Akci už Míša trochu přehnal, když se na konci mlátí x robotů, prase aby se vyznalo v tom, kterej je kterej - ale pořád 100x lepší než další díly, co vypadají jako šrotiště produkovaná za 200 milionů korun. Navíc zde jak je několikrát v komentářích zmíněno dohlížel Spielberg, a jde to vidět - Michael je jak zkrocená šelma a přiměřeně využívá "coolovosti" Transformerů - zde chci ocenit zpracování Starscreama, který se stal mým nejoblíbenějším charakterem a být dítě, jeho hračku už mám na poličce - v dalších dílech se z něj totiž stane Megatronova padavka. Film to byl skvělý, k dokonalosti mu chybělo jen to, že .. Michal má lepší filmy, které nemají tak přeplácané finále, a ty si zaslouží 5 hvězd. PS: Výtečný dabing transformerů v angličtině, perfektní výběr hlasů .. to v češtině, ještě v té verzi dabingu co jsem měl - no to byly perly "Jsme auboti." "Tohle je můj střelmistr Železňák" "Musíme najít zážehnici." No velký Optimusi Prime, ochraňuj nás s tímhle dabingem. ------- "Má speciální barvu." "Speciálně zašlou?" "Je to tvý první auto, víš houbelec!" --- "Sedni si mně na klín." "Proč?!" "Mám tu aspoň pásy. Bezpečnost především." .... "To byl dobrej trik s těma pásama." --- "Hladina feromonů tohoto chlapce naznačuje že by se chtěl pářit se samicí." --- "Ti rodiče jsou velmi hlasití. Mám je umlčet?" --- Mimochodem, typický dialog z Bayova filmu: "Jsme tu jen ty a já, Megatrone!" "Ne, jsem tu jen já, Prime!" ... No comment, to je prostě Bay :-) --- "Jsem Optimus Prime a vysílám zprávu všem přeživším Autobotům, kteří našli útočiště mezi hvězdami. Jsme tady. A čekáme. /WHAT IVE DOOONE/ --- "No víte co? Já myslím že kdyby .. kdyby to byl nějáký mimozemský útok .. tak.. vláda by nám.." "Vláda by nám to přece řekla, rozumíte!" "Ano, vláda by nám to jistě oznámila." "Tohle je přece Amerika." "Díky tomu víme, že žijeme ve svobodné zemi, nejsou tu žádná tajemství! Řekli by: Pozor, rychle schovat!" PPS: Navýšení na 5 hvězd je nakonec docela možné - Bay je Bay.

Já, Simon (2018)

99. komentář, tak si dáme specialitku. Love Simon, aneb jak pojmout film s gay tématikou pohodově a příjemně, takže to člověku hezky uběhne a nepřijde mu to divný. Už to samotné je na Oscara, abych pravdu řekl, moc takových filmů totiž neznám. Ze začátku filmu jsem měl opravdu divný pocit - "Co to asi bude, říkám si, co mě to čeká?" Prvních 20 minut mě moc neuklidnilo, vypadalo to na zvláštní snahu o funny prostředí na typické americké střední škole, alá - nerd, dva týpci co mají být na všechny hnusní, zástupce ředitele školy, co je "nad věcí" a trousí vtípky ze staré školy - zde jako bonus navíc sestavu doplnil výstřední gay, který se Simonovi zprvu očividně hnusil. Pak se však film dostal do tempa, záhada ohledně identity Blue začala vzbuzovat docela napětí a nátlak Martina zvýšil obrátky filmu na maximum. Ve chvíli kdy dojde k rozhodujícímu zlomu, musím se přiznat - i já měl na krajíčku - a to se hned tak každému filmu nepovede. A finále? Byl jsem šťastný jak nikdy, když Simon dosáhl svého štěstí a Blue za ním přišel na ruské kolo. Takže .. nečekal bych že to řeknu, ale jsou to zasloužené 4 * - obzvláště chci ocenit scénu s přiznáním heteráků, ta mě dostala téměř do kolen, stejně jako snová vize gay školy s obří visící vlajkou na průčelí a veselými tančícími lidmi kolem. + skvěle zpracované přiznání Simona před rodinou. Film mě dost dostal emocionálně, ale takové výkyvy smutku a radosti, opravdu - dlouho jsem to nezažil. Nu což. Nečekal jsem to, ale hodnotím velmi kladně. Nevím k čemu bych film přirovnal - dobře, tak už vím. Vzhledem k tomu, že ve filmu hraje Josh Duhamel otce Simona - to mi připomíná - casting vedlejších postav, výborná práce, opět (poslední dobou mi štěstěna přihrává jen filmy s dobrým castingem) od rodičů, přes sestru, Martina, přes Abby až po "zapomněl jsem jméno" nejlepší Simonovu kamarádku. No každopádně, k otci Simona - stejný herec, který mě předchozí tři dny pronásledoval v Transformers, vyrukoval z aktivní služby střílení do železa a místo toho začal být dobrý rodič (palec nahoru). Každopádně tento film je jako Bumblebee v prvních Transformerech. První působí nedůvěřivě, jako ono staré Camaro, ale pak se postupně promění v tu nadupanou verzi a všem jenom spadne brada. Tento film má myšlenku, tento film má vtip, tento film pojal gay tématiku normálně a tento film má dobré herce. Pět hvězd uniklo jen o fous - to proto, že to mají filmy, na které se můžu dívat pořád - nedovedu si představit, že bych si Love Simon pouštěl každý týden jako jednohubku - to bych asi neunesl, moc náročné. 4 hvězdy a dobrá práce Grega Berlantiho. Nick: "Hey, are you into Abby?" Simon: "Me? No. No. I mean, she's great. She's cute, but she's just not really my type. And not because she's black. I love black women. Not, like, y'know, I have a thing for black women. I, I just... I just I love all women." --------- "He is drunk." "Definitely." "So, how do we feel about that?" "Well..he did not drive drunk and he is at home before .." "That is what I thought." "Yes, yes, that is what I think.." "Yeah.. we are good parents." "Yeah. We are good parents!"

Galaxy Quest (1999)

Galaxy Quest je mírně dafuq parodie na Star Trek a ostatní vesmírné serepetičky, ze kterých si utahuje převážně zvýrazňováním klišé (zneškodnění bomby vždy jednu vteřinu před výbuchem, například) - líbila se mi zápletka, kterou jsem upřímně neočekával a proto měl film moji pozornost celých 102 minut (dobře, to ne - titulky jsem vynechal). Skvělý casting, kdo by čekal že pan poleno Tim Allen umí i něco zahrát, že - hlavně vedle Weawerové, Rickamana a Rockwella (jehož největším zápichem je závěrečný nástup v úvodní znělce seriálu se jménem "Guy Fleegman jako bezpečnostní důstojník drsoň Ingerson"). Musím říct že nejvíce mě bavilo, když sami herci ve filmu vytahovali zápletky z epizod svého seriálu a navzájem si je předhazovali uprostřed boje, to bylo skvělé - stejně jako legendární souboj s kamenem ("Vypíchni mu oči jako v epizodě 22!" "Šutr nemá voči Tommy!" "Jdi mu po krku, puse, nějákých zranitelných místech!" "Je to šutr, nemá žádný zranitelný místo!" "Musíš zjistit jeho motivaci, o co mu jde." "Je to sakra šutr, nemá žádnou motivaci!"). Obecně film naráží snad na všechny sci-fi ptákoviny, co jsem v životě viděl, je zábavný, triky nejsou špatné, a má i správnou trekkies hudbu - nač váhat, 4* přistávají jak Protector na Galaxy Quest conu. "Počkej, co chceš dělat s těma rachejtlema?" "Protector byl akcelerován červí dírou a vstoupil do atmosféry markem 15, který jak víte, je dost nestabilní, no takže budeme Lareda navádět manuálně přes VOX a ohňostroj použijeme k vizuální konfirmaci." "Ahhh..dobře..večeře je v sedm."

Sociální síť (2010)

Bezproblémový film, vhodný i na shlédnutí každý rok. Mladí herci sympatičtí, obzvláště Andrew Garfield, díky kterému dle mě každý více fandí Eduardovi než vychytrale podrazáckému nerdovi Markovi v podaní Eisenberga, nebo slizkému Timberlakovi a jeho Shawnu Parkerovi. Skvělý soundtrack, dobré a příjemné plynutí příběhu..zkrátka není co vytknout! Není to pětihvězdičková bomba, z niž by se člověk posadil na zadek, ale jsou to velmi silné 4*, přičemž vlastně ani není co kritizovat. Kdo by to byl čekal, že vznikne skvělý film o něčem takovém, jako je Facebook. "Na kolik se snížil podíl pana Zuckerberga ve společnosti?" "Nesnížil." "Na kolik se snížil podíl pana Moskowitze ve společnosti?" "Nesnížil." "Na kolik se snížil podíl pana Parkera?" "Nesnížil." "Na kolik se snížil podíl pana Thula?" "Nesnížil." "Na kolik se snížil Váš podíl ve společnosti?" "Na tři setiny procenta." --- "Svolej si právníky haj*le, teď už mi nejde o 30 %, vrátím se..pro všecko!" --- "S tebou jednám rád Shawne. Připadám si jako drsňák."

Aquaman (2018)

Vidlákman, to je asi nejvýstižnější pojmenování samotného Aquamana. Postava je záměrně hloupá, ani se tím netají, a i přes to, že ostatní charaktery si o ní myslí to stejné, co sama o sobě, panuje ve všech sedmi mořích ve finále názor, že je to ten jediný správný král (#trojzubecurčujepravdu). Tenhle film je jedno velké WTF, tím myslím co se herecké účasti týče (spíše v dobrém slova smyslu). Zatímco v roli sekundárního záporáka Black Manty poskakuje mně neznámý Yahya Abdul-Matten II (velice komplikované jméno), roli jednoho z králů si střihne Dolph Lundgren s rezavými dlouhými vlasy, královnu Nicole Kidman, vezíra Vulka Willem Dafoe a dokonce je tu Jango Fett jako strážce majáku! Kdo sakra ten casting sehnal? Paradoxně nejvíc výrazný je však Patrick Wilson, který, i přes dle mě nepříliš dobře propracovaný charakter, dokáže uhrát první ligu - na rozdíl od Jason nebo Amber, ale ti hrají spíš oba výstřihem, mi přijde. Co se samotného filmu týče, jedná se víceméně o Black Panthera pod vodou, s podobnými technologickými vymoženostmi, podivnostmi (váleční nosorožci = žraloci s kánony), s o něco slabším záporákem, ale hezčím snímáním záběrů a kostýmy - některé nálety kamery kolem herců, či pohledy z ústí hlavně, nebo "obtáčení" místností mi doslova vyrazily dech - Wan zkrátka umí. Obecně, podobně jako u DC se nakonec strhne hrozně "komixový" digibordel - ten se liší od Marvelu tím, že působí víc uměle a nepřehledně. Tady je to na jiném levelu - všechno je aspoň pompézní a maximálně vytuněné, a co si budeme - dívá se na to dobře, pořád jsou na plátně nějáké potvory a nová prostředí, některé záběry jsou opravdu skvost. Mimochodem, hudba na stažení není, ale ve filmu dobře funkční a některé motivy se mi i líbily. Celkově, proč jen 3*, když tu tady div neskáču do nebes? No, problém je v postavě Aquamana a Mery - ty dvě postavy mi prostě nesedí, stejně jako Black Manta, co vypadal jak čmelák - k tomu se vztahuje i pochvala kostýmu - kromě něj, perfektní a krásné zpracování. Každopádně, strhl jsem hvězdičku za dva charaktery, a jednu dám dolů ještě proto, že prostě .. mě film nevzal "za srdíčko", a osud všech mi byl lhostejný. Jelikož jsem včera udělil Transformerům 4*, a ti mě bavili víc, dnes je znova dát nemůžu. Pan Akvárník si ode mě ale odnáší silné 3*, nejspíš tak 3,5 - 3,75 * a osobně ho kraluji nejlepším DC filmem k dnešnímu datu. PS: Akce na ponorce skvělá, kdyby se nesl celý film v tomhle duchu, silné čtyři hvězdy by ho neminuly - mělo to nápad, mělo to krásnou kameru a mělo to vtip. "A war is coming to the surface. And I am bringing the wrath of the seven seas with me."