Nechte maličkých... (2004)

Veľmi kvalitné filmové zobrazenie manželskej krízy v spojení s dopadom na okolie (priatelia, kolegovia, klienti, či nepriatelia). Debut Papriky Steen sa mi páčil aj kvôli výborným hereckým výkonom, zaujímavému príbehu s epizódami k viacerým postavám a tiež kvôli peknej hudbe (pôvodnej aj prevzatej). Toto je proste ďalší dôkaz, že dánska kinematografia patrí k európskej špičke.

Kytice (2000)

Veľmi dobré filmové spracovanie klasického diela od Erbena, ktoré sme mali ako povinné čítanie... asi by nebolo odveci, keby sa zaviedlo aj povinne pozeranie a školáci by si popri prečítaní niektorých kníh mohli pozrieť aj ich filmové spracovania. Kytice by tam určite patrili.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Aj ja patrím k tým, ktorí si tento film môžu pozrieť kedykoľvek a poteším sa z toho množstva podarených hlášok, ktoré sa postupom času stali kultovými. Vytknúť by sa dalo možno viacero vecí, ale ja spomeniem hlavne priam až neherecký výkon Šárky Vojtkovej predstaviteľky Irenky. Ale aj napriek tomu je tento film kurvaschwanda.

Zkrocená hora (2005)

U mňa sa Skrotená hora nestretla s tým pravým pochopením, ktoré režisér Ang Lee získal u amerického akademického publika. Filmov na podobnú problematiku som videl viacero a tak môžem porovnávať... Je pravda, že v tomto prípade je úchvatná realizácia (réžia, kamera a aj hudba, aj keď country je pre mňa skôr útrpná záležitosť, ale v tomto prípade som to akceptoval), lenže to sú z môjho pohľadu jediné pozitíva. Samotný príbeh je rozvláčny a postavy a ich konanie mi neprišli nijak zaujímavé. K nudnému koncu sa radšej ani nevyjadrujem.

25. hodina (2002)

Spike Lee vie divákovi podať svoj názor na kontroverzné témy takým zaujímavým spôsobom, ako žiaden iný režisér... V tomto prípade nám predstavuje drogového dealera, ktorého niekto z jeho blízkeho okolia zradil a jemu ostáva iba pár hodín do odchodu za mreže. Za túto krátku chvíľu sa hlavný hrdina rozhodne stretnúť a porozprávať so svojimi najbližšími a prediskutovať niektoré pálčivé témy... Skvelé herecké výkony viacerých postáv a kontroverzná problematika nahrávajú plnému hodnoteniu, ale ja som sa rozhodol jednu * ubrať, kvôli menším trhlinám v scenári a tiež IMHO nie veľmi podarenému záveru.

Hannibal (2001)

Tvorcovia sa pustili do náročného projektu a aj napriek kvalitnému prísľubu zo strany castingu sa im nepodarilo ani zďaleka sa priblížiť kvalitám Mlčania jahniat. Film pôsobí béčkovo a ani samotný príbeh nie je ničím nadpriemerný. Samozrejme, keby to nebolo pokračovaním tak úspešného filmu, tak by som sa na to pozeral asi ináč a hodnotil pozitívnejšie, ale keďže to tak je, tak sa nedá ináč, ako nazvať to púhym priemerom.

Bod zlomu (1991)

Óda na surferov a ich životný štýl v podaní dvoch hereckých hviezd, z ktorých ani jedna neexceluje... A špeciálne Swayze sa v tomto filme ukázal iba ako nejaký macho s vypracovaným telom, ale jeho postave tento fakt proste nestačil. Príbeh o hľadaní "cool" bankových lupičov sa zvrhol na akúsi trápnu psychologicko-romantickú naťahovačku medzi hlavnými postavami, ktorá vyvrcholila akčnou naháňačkou na zemi, vo vzduchu a samozrejme vo vode, pričom samotný záver iba utvrdzuje moje presvedčenie, že je to iba priemerný film.

Antikörper (2005)

Aj napriek tomu, že vo filme silno cítiť inšpiráciu Mlčaním jahniat, či filmom Sedem, tak je to vcelku originálny a hlavne vizuálne dobre natočený thriller. Jedna z mála vecí, ktoré vadia, je predvídateľný záver a tiež ako Nick Tow spomenul, tak aj tá kresťanská agitka... Odhliadnuc od týchto múch, je Pasca anjela temnoty (kto preboha vymyslel tento slovenský názov?!) podarený, napínavý a formálne veľmi kvalitný film (aj keď hororom by som ho napríklad nenazval).

Desperado (1995)

El Mariachi natočený za hollywoodske peniaze síce nie je žiadna nuda, ale myslím si, že očakávania z veľkolepejšieho pokračovania príbehu o potulnom muzikantovi, ktorý sa chce pomstiť za smrť svojej milej, boli určite vyššie. Rodriguez dokázal, že je dobrý režisér, ale v tomto prípade platilo, že nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky a Desperádo, aj napriek tomu, že je to jeho kultovou záležitosťou, ostane mladším a bohatším bratom El Mariachiho. Ináč, predabovaná hláška Quentina Tarantina v tajnom úkryte za záchodom pri pohľade do telky, kde sa odohrávala prestrelka z baru, bola oveľa lepšia, ako v origináli... :o)))

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Až po zhliadnutí tohto vynikajúceho filmu som pochopil, prečo sa o Leonardovi DiCapriovi hovorilo ako o veľkom hereckom talente... V tomto krásnom príbehu o láske, rodinných problémoch a ďalších sociálnych témach však exceluje aj mladý Johnny Depp a očarujúca je aj moja obľúbená Juliette Lewis.