Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Válečných filmů se točí spousty, a vždycky se točit budou, ale jen málokterým se povede to, aby působily zároveň přirozeně a zároveň dokázaly emocionálně zničit. Tam, kde jsou podobné snímky přetažené až směšné, kde heroizují bitvu či přehnaně lpí na zaměření jednoho chudáka vojáka, tam všude dopisy podle mě excelují. Hodně silný zážitek, který nelze odsoudit z hlediska filmového, ideologického, lidského a snad vůbec žádného.

Jubunairu (2000)

Krásná a v japonském filmovém světě těžko opakovatelná sci-fi pohádka nejen o fantastických věcech, ale také o dětství a přátelství. Takové shrnutí dává tušit, že... takové filmy už tu byly. Ano, tohle je další z nich, a má všechno co potřebuje, aby byl dokonalý. Rozhodně se na něj ještě podívám.

Ne věky věků (2007)

Pro mě jednoznačně nejlepší, nejpůsobivější, svým způsobem i nejkrásnější a... No prostě asi to nejlepší, co korejci za posledních několik let vyplodili. Jediná kontroverzní stránka filmu je myslím ta, že u něj musíte přemýšlet; proto je sice odsouzen k davovému zapomenutí, nicméně na kvalitě mu to jen přidává. Jen více takových skvostů.

Bosý Gen (1983)

Gena jsem si pustil s největším očekáváním, ale z toho co jsem dostal nemám dobrý pocit. To hlavní, co si z filmu pamatuju, jsou šílené, uřvané hlasy hlavních hrdinů, ze kterých musí rozbolet hlava i zaryté animefily. Další je fakt, že při výbuchu bomby se lidem roztečou oči a stanou se z nich zombie. Dále pak samozřejmě fakt, že náš roztomilý hrdina je zjevně proti prakticky všemu, co s sebou výbuch přináší, imunní - a není sám. Když to shrnu, Gen má určitě několik působivých scén, ale celkově to na mě působilo tak křečovitě, že mi těch 80 minut uběhlo ukrutně pomalu. Nejotravnější anime film, který jsem kdy dokoukal - bohužel.

Hotaru no haka (2005) (TV film)

Největším záporem Hotaru no haka je bezesporu fakt, že nikdy neměl vzniknout; původní film je jednoduše neopakovatelný a chtě-nechtě, každému, kdo jej viděl, bude televizní verze připadat jako slabý odvar z Takahatova veledíla. Ale v podstatě je všechno takové, jak má být - přiběh zůstal, smysl také. Atmosférou sice nedosahuje stavů jakých by mohl, ale co v mých očích zvedlo hodnocení celku byl závěr, který všem připomene, že i když je příběh fikcí, znázorňuje krutou realitu.

Noční můra (2006)

Hodně zajímavá věc; nutí k myšlení a zároveň udžuje tajemnou, dusivou atmosféru. Ale jelikož vidím, že to tu nikdo nevnímá, tak nemá smysl se rozepisovat.

Stolen Love (2001)

Jako ošklivé kačátko, Stolen Love v mých očích začalo jako velice nepovedená záležitost, ale během deseti minut bylo všechno v pořádku a čím dál film běžel, tím víc jsem zjišťoval, že sleduju jeden z nejkrásnějších romantických filmů, co jsem měl tu čest poslední dobou vidět.

24 (2002)

Nudný a prázdný film o muži, který je uvnitř mrtvý. Na své si zde přijdou snad jen milovníci pomalých artových filmů o ničem, protože přesně to je 24. A co se týče hlavního hrdiny, je mi jasné, že byl záměr zobrazit ho tak jak je, ale opravdu, opravdu jsem mu přál jen všechno nejhorší. 2/5 si to u mě zaslouží jen tím, že se zde objevila jedna z mých oblíbených hereček, a za jelena; sice nevím, co měl znamenat, ale jako jedna z mála věcí ve filmu mě nutil o něčem alespoň přemýšlet a to se počítá.

Cheinji (1997)

Naprosto dokonalá a absolutně příjemná komedie plná všeho toho, co se ve filmech z Jižní Koreje dnes už nedá najít. Zápletka už tu sice byla mockrát, ale - komu to může vadit, hlavní je, když to funguje a když divák může film shlédnout pouze a jenom s myšlenkami na něj. Škoda, že tu nejde hodnotit výš.

Kkotminam yeonswae tereosageon (2007)

Zase jednou jsem nevěděl, jestli je ten film opravdu hrůza, nebo jen jestli náhodou nekoukám skrz clonu předsudků. No, ale nakonec vyhrál názor, že to až taková hrůza nebyla. Hodně scén je podle mě úplně mimo, ale najde se i spousta dobrých vtipů a některé absurdity (panda... :)) mi taky zvedaly náladu. Sečteno podtrženo, možná až moc ulítlá komedie natočená především pro korejské fanynky cumlíků (jak já říkám vymydleným korejským zpevákům), která je někde na pomezí vkusu, zábavnosti i povedenosti.