Souboj Titánů (1981)

Pro mě postarší, historický fantasy film - formoval mé mládí, leč hodnotím jej objektivně. Proč 5? Protože každý, kdo mu něco vytkne, je.... no jak to nazvat :) Ať to obhájí, nebo ať přistane na smetišti pseudointelektuálů, protože tenhle film je v měřítku svojí doby geniální. Příběh Persea zná jistě každý, a všichni kdo si ho kdy představili ho jistě chtěli vidět - a já, po skoro 20 letech po prvním shlédnutí, si sotva tu legendu vybavím jinak než v reáliích tohohle filmu. Můžete tvrdit, že to je zle, já tvrdím - je to proto, že Souboj Titánů je skvělý film. Uchvátí diváka, pojme legendu a nasměruje představivost.

Choehuui jeungin (1980)

Předlouhý krimifilm vhodný snad jako studie nepochopitelnosti Korejského národa :) Hlavní vyšetřovatel je přiměřeně brutální násilník, celá policie je pojata poněkud cimrmanovsky a divák neví, jestli vlastně má sledovat vyšetřování a nebo onen příběh v příběhu. S hlavním hrdinou se opravdu sžít nedá, hlavně, že vypadá drsně a bez cigarety by asi umřel; ostatní postavy jsou těžko rozlišitelné a jejich chování často nepochopitelné, no a děj jako celek? Au au, tenhle scénář by potřeboval fakt pročistit. A konec? :) No prostě bylo to dlouhé, místy něčím zajímavé, ale jinak to byla naplácaná kriminální marmeláda namazaná na hodně plesnivý krajíc.

Pohádka pohádek (1979)

I když jsem si přečetl o čem to bylo (přiznám se, nepochopil jsem), faktem je, že příběh to nemělo a obrázky se mi rychle okoukaly, protože pro mě postrádaly onen smysl. Takže nemůžu jinak. Možná že potřebujete umět rusky a číst si nápisy, co občas poletují kolem, nebo musíte být někdo, kdo se rozplývá nad každým vybočujícím animáčem, abyste to ocenili, já ale nejsem ani jedno. Bohužel. Nemám rád abstraktní filmy; z hlediska někoho, kdo hledá ve filmu zábavu a ne umění, je to k ničemu.

Daleká cesta za domovem (1978)

Knihu jsem nečetl, a stejně jako o filmu jsem o ní do před-včerejška ani neslyšel. Vím jen, že tenhle animák by měl patřit (nejspíš i patří) do světového fondu klasik, protože ten příběh je perfektní a zpracování taky. Málokdy se najde něco, co je v podstatě pohádka a na druhou stranu vypadá téměř realisticky, a to při zachování smutně melancholické atmosféry s jiskrou naděje na konci. V mých očích dokonalost.

Spalovač mrtvol (1968)

Když jsme se ve škole o tomhle dílku učili, tak jsem to nedokázal pochopit. Byl to nesmysl, tudíž jsem to nemohl dostat do hlavy (taky jsem svoje zhodnocení díla v písemce odskákal 0 body ;)), ale až při sledování filmu jsem pochopil, o co se tu autor snažil. Myšlenkově je to na blití, pokusit se zpersonifikovat nacismus do psychopata - přičemž základní smysl psychopata je, že nepsychopatovi nedává smysl. Čili z myšlenky je mi na blití, jak z filmu, tak z novely či co to bylo... Filmová stránka, to je zase jiný kafe. Na jednu stranu jsem nemohl pořád z hlavy vyhnat vzpomínky na Tarkovského Solaris, kde byly jen půlhodinové monology a žádný děj. Na druhou stranu musím uznat, že jsem toho psychopata Hrušínskému naprosto věřil, a když na konci nahání dceru, tak mě dokonce zamrazilo... pro tyhle dvě věci dávám 2 hvězdičky. Jinak je to nudná psychopatická ideologická sprasenina... což není ovšem vina ani tak pane Herze, jako spíš pana Fuchse (či Fukse či jak), který ovšem spolupsal i scénář, takže je jisté, že "přesně takhle to myslel". A z jednostranně pojatých, alternativu nenabízejících, do psychopatie zjednodušujících děl, která míří na jakoukoli ideologii... mi bylo vždycky na blití. Škoda předlohy, ale chápu, proč se to mnohým líbí a proč se o tom musíme učit v Češtině, historii píší vítězové a ti si do Čítanek nacpou i díla, která se jim hodí do krámu, jakkoli jsou psychopatická, iracionální, směšná a - zde doslova - černobílá...