Pohádka pohádek

• Sovětský svaz Skazka skazok (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1979, 29 min

Zatiaľ najrozsiahlejší realizovaný projekt stál Norštejna tri roky tvrdej práce. Vzniklo jedno z najnápaditejších a najoriginálnejších diel svetovej animovanej kinematografie. Film sa neozvyčajne odpútanou formou zamýšľa nad osudom človeka, hrôzami vojny a obyčajným ľudských šťastím. Jadrom snímky je známa ruská uspávanka, ktorej hrdinom je malý šedý vĺčik a pieseň Unavení slnkom, ktorá bola veľmi populárna v tridsiatych rokoch minulého storočia. Rozprávku rozprávok na Festivale olympijských umení v Los Angeles 1984 vyhlásili za najlepší animovaný film všetkých čias. (oficiální text distributora)

d-fens

Na moju hlavu až príliš komplikované. A pozoruhodné je aj to, že údajne "najlepší animovaný film všetkých čias", s tak vysokým hodnotením, má iba 23 komentárov, z toho v podstate ani jeden neobjasňuje, na čom Norštejn 3 roky tak tvrdo pracoval (asi jediný ma naozaj zaujal síce kratučký, ale zaujímavý komentár užívatela "adopig")... Moje neutrálne 3 hviezdičky rozhodne nie sú snahou o výkryk "Kráľ je nahý", no nemienim sa tváriť, že niečo tak ťažko uchopiteľné-pochopiteľné som ja, beztak iba filmový diletant, dokázal naplno oceniť. A komentáre o geniálnom sprostredkovaní atmosféry, snov alebo spomienok z detstva mi prídu veľmi povrchné, vágne, alibistické, dokonca až degradujúce režisérovu inteligenciu iba na výnimočnú imagináciu bez hlbšieho konceptu a jasnejšie zadefinovatelnej symboliky... prečo vĺčik (kradnúci dieťa matke), prečo tá konkrétna uspávanka, prečo rôzne druhy animácie, prečo jablká, prečo dvojča na strome, prečo Lady, prečo vrany, prečo býček-kravka so švihadlom, prečo pijúci muž následne v napoleonskom klobúku, a chlapec za ním (vlastný-nevlastný syn?) tiež v napoleonskom klobúku...? Príliš veľa otázok, aby som len-tak dal 5* ako výraz pochopenia :-/ ()

pm

Výtvarně niterné, technicky krásné a to tango tradičně bezchybné. Ale. Melancholii nepodléham ráda, kresleným filmům se bráním, takže po třetím a zřejmě posledním zhlédnutí jsem nucena přiznat, že během promítání jsem myslela na spoustu jiných věcí a že nejlepší animovaný film všech dob se se mnou s klidem míjí. ()

easaque

U nás doma byl tento animovaný film často "promítaný" tak ho mám naučený téměř nazpaměť. Je plný zvláštní poetiky, kterou stále nedokážu správně uchopit, ale cítím z něj úžasnou atmosféru se skvěle střídanými tempy i díky směsi různých animačních způsobů. Pohádka je v tom jen přeneseně a spíš je to hodně o reálném životě, drsném a neúprosném. Tak to momentálně cítím a doufám, že jednou pochopím. I tak však dám 5hvězdiček, protože si v něm vždycky při dalším shlédnutí v něm najdu něco nového. A pro děti by to bylo asi silné kafé .... [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

nunka

Jednoduché a prekombinované zároveň.... Neskutočne pôsobivá rozprávka, ktorá asi nie je moc vhodná pre detského diváka. Podobne ako ani Exuperyho Maly princ nie je moc pre deti. Skazka skazok skýva strašne veľa a vdaka originalite, zvolenej technike a vypovednej hodnote mi tak ľahko z hlavy nevyfučí. ()

WANDRWALL

Jurij Filipovič Norštejn byl v ČR svého času velice populární režisér, a to především díky krátkometrážním animovaným filmům. Jen na tomhle filmu, který trvá 28 minut, usilovně pracoval pan režisér přes tři roky, a výsledek ocenila jak filmová kritika, tak i běžní diváci. Kuriózní snad je ten fakt, že tenhle animovaný film o olympijských hrách byl pro účel Olympijských her v Moskvě, kterou ale USA a některé další státy bojkotovali a nezúčastnili se jí, a totéž se opakovalo o čtyři roky později, kdy zase Sovětský Svaz a jeho spřátelené státy bojkotovali OH v Los Angeles, a nezúčastnili se jí, ale právě tehdy získal tenhle film ocenění, jako nejlepší animovaná pohádka tehdejšího festivalu o olympijském umění v L.A. ()