Akta X - Hlad (1999) (epizoda)

Kvalitný diel s ďalším geneticky zmutovaným monštrom v ľudskej koži, ale bohužiaľ napriek slušnému záporákovi sa epizóda nechytá na klasiky typu Hniezdo/Tooms alebo 2shy. Tomu druhému síce solídne šliape na päty, ale na milovníka ľudských pečení sa nechytá ani omylom. Celá epizóda je jemne ladená do humoru, nie je to vyložene komediálna časť, ale predsa len ten uvoľnenejší tón ma dosť rušil. Finále fajn.

Akta X - Čerstvé kosti (1995) (epizoda)

Dávam síce len 3*, ale inak veľmi zaujímavý diel. Atraktívne vojenské prostredie, woodoo haitská téma a značne stiesnená, ponurá atmosféra, v ktorej netušíte, aký zvrat na vás vybafne v nasledujúcej chvíli.

Akta X - Mrtvolné ticho (1995) (epizoda)

„Myslel som, že keď zostarnem, pôjdem na zaoceánsku plavbu. Ale toto som na mysli nemal.“ Psychologicky intenzívny diel s nezabudnuteľnými maskami. Podobne, ako v Padá súmrak, aj v tejto časti by to hlavní hrdinovia stopercentne zomreli, nebyť „náhodnej“ záchrany v poslednej chvíli. To mi pripadá ako zaujímavé rozhodnutie zo strany tvorcov. K tomu skvelé kulisy obrovskej, rozpadajúcej sa lode, všade naokolo len more a nič iné a k tomu mrazivá záhada (a samozrejme Vladimir Kulich z Vikingov).

Akta X - Přízrak (2000) (epizoda)

Veľmi fajn staromódna hororová epizóda. Škriekajúce havrany, praskajúce zrkadlá a temný (veľmi temný) prízrak tajuplnej ženy, ktorá keď sa pri vás objaví, je vysoká pravdepodobnosť, že vás zabije. Ku koncu už to trochu stráca na intenzite a bohvie, či ma finálne vysvetlenie skôr sklamalo alebo nadchlo. Ale inak naozaj fajn; svoje dosť robí zdanlivo idylické prostredie vermontského predmestia. Ale všetci hororoví fanúšikovia vedia, že to je len maska, pod ktorou drieme najväčší humus.

Akta X - Bažina (1996) (epizoda)

Bažina. Môže existovať lepší názov pre horor? Bažina je vydarená hororová časť Aktov X, ktorá je zjavnou a absolútne očividnou parafrázou na legendárnu škótsku Nessie z Loch Ness. Obrovské jazero v lone prírody, historky staré minimálne X desaťročí a temné noci plné špliechajúcej vody, čo síce mohla spôsobiť veľká ryba, ale pokojne aj niečo iné. Úplne iné. Veľmi sa mi páčilo nečakané, ale príjemne realistické rozuzlenie. Pravdupovediac, keď sa prevalilo, kto v skutočnosti mohol za záhadné úmrtia, tak ma zamrazilo viac, ako keby sa zistilo, že za to mohla inkriminovaná Big Blue. Zaujímavý je na tejto epizóde nielen výskyt Scullyovej psíka, ale tiež to, že (podobne ako napr. Zajížďka) ide o ukážkovú hororovú epizódu, ale napriek tomu je (vďaka zábavným postavám a chytľavým dialógom medzi nimi) dosť odľahčená. Ale bez toho, aby tým utrpela atmosféra.

Akta X - Domov (1996) (epizoda)

Domov, sladký domov. Dvere sa nezamykajú a šerif odmieta nosiť služobnú zbraň. Napriek tomu ide o ikonicky temnú hororovú časť. Dokonca bez debaty o jednu z najkultovejších (a že ich bolo). Parádna hixploitation atmosféra, ktorá si dáva na raňajky Texaský masaker motorovou pílou. Z počúvania ostatných ľudí mám dojem, že tento diel najviac zarezonoval. Čo mi s odstupom rokov vadilo? Azda len fakt, že to Mulder a Scully berú „trošku“ na ľahkú váhu. Hoci majú čas a môžu zavolať posilu, tak si vystačia so šerifovým zástupcom a vyrazia sami do akcie. A keď to chudák schytá, ešte majú čas na dialógy medzi prasatami akoby sa nechumelilo. Inak ale skutočne odpudivá, príšerná, hnusná časť, v ktorej si skoro nikto nedáva servítku pred ústa. Na umlátenie nikdy nezabudnem. Ale ani na objav pod posteľou. Ani na poslednú scénu pred titulkami. Ani na úvodnú scénu pred zvučkou. Ani na...

Akta X - 2Shy (1995) (epizoda)

Toto je značne desivá časť. Jednak sa v nej vyskytuje sériový vrah nie úplne nepodobný nezabudnuteľnému Toomsovi (vrátane viacero obdobných, fyzicky humusných momentov, aj keď treba povedať, že Virgil Incanto pôsobí oveľa vzdelanejšie, civilizovanejšie a celkovo ľudskejšie, ako skôr zviera, než človek Tooms, ale možno o to je to napokon mrazivejšie) a jednak zneužíva smútok osamelých žien, ktoré nevyzerajú tak, ako by chceli. A presne na toto ich miesto zákerne a bohužiaľ veľmi úspešne útočí. Pamätám si z detstva nielen na rôzne drsné momenty (úvodné objavenie auta, pitevňa, vaňa), ale tiež na nervy trhajúce psychologické (finálny rozhovor vo vyšetrovačke, pasáž so slepou tínedžerkou vo vrahovom brlohu alebo hitchcockovská scéna, v ktorej budúca obeť vďaka internetu zistí, že v byte má vraha a ten vrah vie, že ona vie). Musím vyzdvihnúť silný výkon Timothyho Carharta (Krotitelia duchov, Policajt v Beverly Hills 3, Candyman 2, znásilňovač z Thelmy a Louise).

Akta X - Zajížďka (1997) (epizoda)

Ukážková hororová časť. Jednak je prítomné skvelé prostredie (hlboké americké lesy) a jednak parádne nebezpečenstvo (nebudem spoilerovať). Posledných zopár sekúnd v hotelovej izbe je síce jedno obrovské klišé (navyše sa v štýle „možno pokračovanie nabudúce“ končí snáď polovica Aktov X), ale aj tak mrazivých a nechutne znepokojivých. Akurát mi troška nesedelo sexuálne Mulderovo harašenie.

Akta X - Zlá voda (1999) (epizoda)

„Nevysmievajte sa záhadám oceánu. Morské hlbiny sú temné a hlboké. Ako fantázia ľudí.“ Krásna hororová epizóda. Hurikán, sliz, zabarikádovaný dom (ale vnútri nikto nie je!) a legendy o morských príšerách. Skvelé kulisy. Prostredie jemne pripomína o rok staršiu Povodeň s Morganom Freemanom. Užívateľ Colonist správne poukazuje na zvláštny rozkol medzi fakt temnou a ponurou atmosférou/reálnym nebezpečenstvom a sitkomovými postavami, ale mne to nevadilo a to už je čo povedať, lebo obvykle mám problém, ak sa horor mieša s humorom. „Jedného dňa, Scullyová, sa tomu budeme smiať.“

Akta X - Trojice (1994) (epizoda)

„Vy nechcete žiť večne?“ – „Ak sa vrátia do módy úzke nohavice, tak nie.“ Upírov nemám príliš v láske. Nudia ma. Ale to, čo dokázala táto epizóda, prekonalo moje očakávania. S prižmúrenými očami je to určite za 4*. Mrazivá, plnokrvná atmosféra a realistický pohľad na upírov. Sú to zbedačene, chradnúce a zúbožené bytosti zbavené akéhokoľvek romantického hávu, prekliate údelom večného života V tých časoch sa s upírmi roztrhol hrad (Interview s upírom, Drakuloviny, Nadja, Upír v Brooklyne). Táto epizóda je zaujímavá tým, že sa v nej stretli herci Tom McBeath a Malcolm Stewart, ktorí si zahrali už v predchádzajúcich dieloch (McBeath v deviatej časti prvej série nazvanom Vesmír a Stewart v historicky prvej časti). Perrey Reeves si tri roky predtým zahrala hlavnú dievčenskú rolu v Detskej hre 3. Tento zaujímavý pohľad na upírov trochu pripomína Bigelowovej film Near Dark z roku 1987, ktorý tiež upírsku problematiku poňal ako niečo zákerné a realistické, kedy spoločenstvo upírov žije na hranici povšimnuteľnosti, v odcudzených mestách nikto nikomu nepomôže a dvojnásobne neverí na hororové báchorky, takže o to funkčnejšie upíri môžu fungovať. Keďže Scully bola na konci predchádzajúcej časti unesená, v tejto sa nevyskytuje vôbec. Mulder je bez nej len polovičný.