1917 (2019)

Bez akéhokoľvek pátosu či zveličovania natočené. Tie prechody jednotlivých scén a lokácií sú brilantné, o kamere to platí taktiež. Tempo veľmi citeľne s pribúdajúcimi minútami graduje a napätie je často hmatateľné. V istom zmysle mi 1917 pripomína Mad Maxa - presun z bodu A do bodu B - s tým rozdielom, že 1917 po dopozeraní len tak ľahko nevyfučí z hlavy. Veľmi sa mi páčil samotný záver, uzavretie celého kruhu. Do tohto projektu sa proste Mendes položil naplno a je to cítiť každú sekundu filmu. Čistá nádhera.

Zmizení (2013)

Po opätovnom zhliadnutí po rokoch, som Prisoners docenil ešte viac. Temný a veľmi intenzívny film, aj keď skôr minimalistický. Od kamery, strihu, hereckých výkonov až po vynikajúci záver sa mu dá vytknúť pramálo. Navyše divákovi ponúka morálne otázky, nad ktorými môže premýšľať ešte dlho po projekcii. "Pray for the best, prepare for the worst". 95%

Sherlock - Psisko baskervillské (2012) (epizoda)

Herecký výkon Rusella Toveyho strašne ovplyvnil celkový dojem. Možno je to len môj osobný problém, ale tento herec mi absolútne nesadol a doslova ma vytáčala jeho prítomnosť, hlavne so stupňovaním emócií. Navyše, nech sa scenáristi, kameramani a kulisy snažili ako chceli, bolo dopredu jasné o čo pôjde a tak má divák pocit zbytočného naťahovania deja.

Anna (2019)

Celý čas mi vŕtalo hlavou ako je možné, že som herečku v hl. úlohe ešte nikde nevidel hrať a divil som sa, ako prirodzene stvárňuje vo filme rolu modelky a naopak úplne strnulo pôsobí vo všetkých ostatných polohách. Teraz je mi to už jasné. Nie je herečka a žiaľ, bolo to poznať. Ako taký oddychový, Béčkový, akčný, trochu prekombinovaný a naivný kúsok Anna ujde. Vcelku dôveryhodne pôsobí Sasha v akčných scénach so zbraňou, horšie je to v súbojoch 1 na 1 resp. 1 na 20 proti bodyguardom, ktorí dosť očividne iba nabiehajú po jednom a po jednom údere odlietajú.

Moneyball (2011)

Len máločo sa dá vytknúť tomuto filmu. V živote som nevidel ani jeden baseballový zápas, no filozofia Billyho Beaneho, nádherný soundtrack, scenár, kamera a ľudskosť ktorá z Monneyballu srší sú tak univerzálne, že ich dokáže pochopiť a oceniť každý fanúšik športu a filmu. 90%

Útěk z Alcatrazu (1979)

Veľmi podarená žánrovka, na ktorej je v mnohých prvkoch vidieť, z čoho si dokonalé snímky Zelená míľa a Shawshank brali príklad a ešte svojím myšlienkovým presahom pozdvihli svoju úroveň. Útek z Alcatrazu sa o to nesnaží. Nepokúša sa priniesť žiadnu ďalšiu/ďalšie vrstvy filmu, ale to nevadí, chcel priniesť príbeh úteku podľa skutočnej udalosti a aj po 40tich rokoch od svojho vzniku, ma dokázal pekne držať v napätí. Občas snímok a postavy pôsobia trochu strnulo a trochu kazí dojem príliš tmavý obraz príliš často. Inak je ale film definíciou slova solídny.

Sherlock - Skandál v Belgravii (2012) (epizoda)

Výýýborný diel. Skvelá Lara Pulver ktorá naveky ostane zvodnou Irena Adlerovou. Prvá séria Sherlocka ma síce bavila, no nijako neohúrila, prvý diel druhej série ma však priviedol do blaženosti svojou precíznosťou.

Chicagský tribunál (2020)

Rylance hraje skvelo, všetci ostatní nadštandardne. Keďže sa jedná o silne politický film, bude zbierať oscary, ale Netflix tento rok vyprodukoval lepší film - I am thinking of ending things - takže by som Chicagský tribunál nevynášal až tak do nebies. Svojím feelingom sa radí medzi filmy ako Green Book, Spotlight a pod.

Enola Holmesová (2020)

Odhliadnuc od príliš sileného, miestami až prepáleného feminizmu, je to veľmi príjemný film s výborným kastingom, hudbou, kostýmami a exteriérmi. Ešte mi nejak nesedela tá snaha o mix temného akčného žánru pomedzi inak pozitívne nabitý a svetlom sršiaci film. Dúfam, že si všetky mladé dievčatá, ktoré toto budú s nadšením sledovať, odnesú to dobré a poberú kontext. Helen B. C. je pani herečka.