Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

Toto sa nedá hodnotiť. Bolo ťažké to vôbec dopozerať. Nechutne intímny a podrobný obraz 4-násobnej úkladnej vraždy vlastnej rodiny. Verbal má pravdu, po tomto už je len krok k tomu, aby sme o rok sledovali na Netflixe dokument LIVE vraždy. Morálne dno.

Jmenuju se Dolemite (2019)

Nečakane príjemný a energiou nabitý snímok. Netušil som o aký typ filmu sa jedná a bol som milo prekvapený. Drive z tohto kúsku priam srší. Eddie v hlavnej úlohe veľmi autentický a sústredený. V mnohom mi to pripomínalo vydarený Disaster Artist, dokonca je to lepšie. Nutné vidieť v originály, neviem si predstaviť dabing, ktorý by dokázal vystihnúť autenticitu a podstatu rýmovačiek.

Gangy z Birminghamu - Série 5 (2019) (série)

Peaky pokračujú v zlepšovaní technických aspektov produkcie - kamera, kostýmy a strih sú výrazne lepšie ako v prvých sériách. Mne osobne však už posledné série absolútne nezáleží na tom, čo sa s celou Shelby Family udeje. Úprimne, viac mi to už ani nemôže byť ukradnuté. Zaslúžia si obrovský pád na čele s Tomym za svinstvá ktoré robia jednak voči svojim konkurentom a jednak často voči členom svojej vlastnej rodiny. Občas mám pocit že síce scenáristi a herci robia čo môžu, no už sa trochu varí z vody. Možno to na papieri vyzerá dobre, no v telke im to už nežeriem.

Hubieho Halloween (2020)

Hubie je film pre deti, ktorý je nevhodný pre deti, z hľadiska ich mentálneho zdravia.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Až má človek chuť na cloumáka. Skvelá paródia westernového sveta. Hneď úvod filmu je comedy gold. Bavili ma slovné hračky, bavilo ma farebné odlíšenie pozadia (nebo, peklo), bavili ma postavy, ich hlášky a bavili ma aj texty piesní. Kultová záležitosť, ktorá ma ihneď chytila za srdce. Sledovať Joea po 56 rokoch od vzniku filmu a zároveň v deň úmrtia K. Fialu bola pekná pamiatka.

Budiž světlo (2019)

Kritika cirkvi, ĽSNS, konzervatívneho zmýšľania, "tradičnej" slovenskej rodiny kde otec chlastá vždy keď je možnosť, dedinskej mentality a ešte mnoho iného. Režisér Škop sa akoby snažil natočiť film Jagten (Hon). Lenže atmosférou a hereckými výkonmi sa to k špičkovej psychologickej dráme nepribližuje. Navyše sa vo filme rieši príliš veľa vecí a ani jedna z nich nie je ani privedená do potrebného extrému, ani do tak potrebného rozuzlenia. Výrazne mi vo filme chýbal prvok hudby, na to akú má krátku stopáž, sa príliš vlečie a scény ktoré sa mohli stať emočnou peckou alebo lahôdkovou dialógovou výmenou, vždy skončili tak nejak instantne. Nech je svetlo mohol byť výborným filmom, má dobrý námet, prostredie aj herca hlavnej úlohy. Veľká škoda. "Zdraví sme, pekní sme, už len toho rozumu".

Monstrum (2008)

Veľmi ťažké hodnotiť. Nevidel som to v kine. Má to skvelú atmosféru a schopnosť vtiahnuť do deja. Tiež je to extrémne tupé keď sa nad tým človek začne čo i len trochu zamýšľať. Ale ako taký blockbuster do kina, čisto s cieľom navodiť zážitok to muselo splniť všetky požiadavky doby. Po 12tich rokoch od premiéry ma to dokázalo pobaviť a pár krát som si ťukal na čelo aj keď som sa snažil zo všetkých síl vypustiť logiku. Také hlúpučké, originálne guilty pleassure.

Spalovač mrtvol (1968)

"Co abych te drahá, oběsil?" Famózne creepy film. Famózne zahraný od Hrušínskeho a musím povedať že casting všetkých postáv je na výbornú. Keď som čítal knihu, veľmi podobne som si predstavoval ústrednú rodinu (nielen čo sa výzoru týka, ale aj dialógov, intonácie hlasu a vyjadrovania gestami). Ďalšie obrovské plus dávam filmu za to, že je v ňom ešte dôveryhodnejšie a uveriteľnejšie znázornený prerod hl. postavy v nacistického fanatika, schopného kvôli ideológii bez problémov prekopať svoj rebríček morálnych hodnôt.

Tenet (2020)

Pri druhom zhliadnutí som si to v kine užíval ešte viac. Je neuveriteľné, ako dokáže poslednú hodinu Nolan gradovať tempo. Veľké plus má A. Taylor, svojej úlohy sa zhostil bravúrne. Ešte pár týždňov po projekcii mi všetky filmy prišli slabučké v porovnaní s Tenetom

Trojí hranice (2019)

Solídna akčná žánrovka so skvelým obsadením. Ale mohlo to byť omnoho lepšie. Cením snahu o reálnosť a dôveryhodné zobrazenie celého priebehu. Nemôžem si však pomôcť, ale pár momentov mi vyslovene skazilo celý dojem z filmu. Pätica profíkov urobí všetko dobre aj napriek chamtivosti jednotlivca. Následne zvážia svoj "náklad" a aj keď najlepší pilot povie, že potrebujú preletieť ponad Andy a so všetkými peniazmi sú príliš ťažký, rozhodnú sa ísť hlavou proti múru s argumentom typu - a čo urobíme s peniazmi, necháme ich tu na poli?... To je jednak vo vzťahu k ich predošlému špičkovému a rýchlemu rozhodovaniu extrémne blbé a podkopáva to ich vykreslenie a jednak to mne ako divákovi vyzradí kvôli čomu a ako to všetko vlastne stroskotá a dopadne.