Odplata (1999)

"Mám chvíľu čas." "Tak si niečo uvar." Mel Gibson kvalitne hláškuje v tomto filme bez jedinej čestnej postavy, kde ani ženy nie sú žiadne neviniatka. "Zabudol som si cigarety." Má to skutočne niečo do noiru, aj keď viac mi to pripomína napríklad takého Posledného skauta. "Uzavreli sme dohodu - ak ona prestane šľapať, ja prestanem zabíjať ľudí... Možno chceme jeden od druhého priveľa." 9/10

Mys hrůzy (1991)

Komentár so SPOILERMI. Film má toľko dier v logike, že ho nemôžem hodnotiť inak, hoci to točil veľký Marty. Tak len namatkovo - Sam by skutočne nepovedal dcére, o ktorú sa tak bojí, ako vyzerá Max Cady? Tej tiež nie je podozrivé, že jej cudzí muž volá neskoro v noci, dohadzuje si s ňou "vyučovanie", a že učiteľ to asi nebude? Max znásilní Samovu milenku a on to nechá len tak, nepodá žiaden podnet na začatie trestného stíhania, pričom samotná žena nemá záujem ísť svedčiť? Btw jej dôvody zneli veľmi nepresvedčivo, a to, ako to Sam nechal len tak plávať, bolo nepresvedčivé ešte viac. Celkovo sa Sam správa celý čas ako idiot, takto by skúsený právnik vzniknutú situáciu určite neriešil. Ďalej - Cady sa do domu Bowdenovcov dostáva podozrivo často a podozrivo ľahko, dokonca aj vtedy, keď sú všetci v strehu - pri jeho poslednej návšteve fakt nechápem, aký rýchly musel byť, že stihol potichu zabiť Gracielu a ešte sa prezliecť do jej šiat, zatiaľ čo Kersek po "signále" prezeral miestnosti v dome. Takisto to zabezpečenie domu museli riešiť macíkom a povrazom? Čo takto skúsiť to so senzormi pohybu, zabezpečením okien, viacerými strážcami pri každom vchode, kamerami, alebo psami? Cadyho cesta na podvozku auta je snáď zlý vtip, okrem iného tá černoška, ktorá ho videla - tej to neprišlo vôbec podozrivé? Brutálne zdĺhavé finále s nezničiteľným padouchom je asi ten najklasickejší hollywoodsky záver v zlom slova zmysle. Množstvo obkecávačiek, Cady prežije všetko, dopláve za silnej búrky naspäť na loď, vyšplhá sa hore po povraze, na ktorý samozrejme všetci zabudli, a nechá prebehnúť patetické súkromné súdne pojednávanie. Ako tak pozerám, tak vidím, že komentár je dlhší, ako si tento film zaslúži, takže dodám, že ide o Martyho suverénne najhorší film, ktorý som radšej nemal vidieť. Status jedného z najlepších režisérov na svete mu to ale samozrejme nezoberie, a inak konečne viem, kde sa inšpiroval Ľavák Bob. 2/10

Sejmi eso (2006)

Postavy sa tu správajú riadne idiotsky a logika pri sledovaní musela ísť stranou, ale inak ma to bavilo. A tento film ma konečne presvedčil o tom, že Ryan Reynolds je dobrý herec. 7/10

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Najkomplexnejší film, týkajúci sa drogovej problematiky. Michael Dougas tu podáva vynikajúci herecký výkon. Najlepší Soderbergh. 10/10

Training Day (2001)

V zhrnutí je to celkom drsná, príjemne rýchlo plynúca, a dobre zahraná filmová jednohubka. 8/10

Robin Hood (2010)

Prvá tretina je za 5, pričom lepšie dobývanie hradu som vo filme ešte asi nevidel, potom sa to ale začne historicky poriadne prekrúcať a záverečná bitka je mimoriadne nevýrazná a zle natočená. Russel Crowe je samozrejme výborný. 7-8/10

RocknRolla (2008)

Mne sa to páčilo dosť, pričom je to podľa mňa na tej istej úrovni ako dva slávnejšie Ritchieho filmy z londýnskeho podsvetia. Toto je navyše omnoho elegantnejšie a postavy sú IMHO o niečo viac zaujímavejšie ako v ostatných filmoch od Ritchieho. Kde je ale sľúbená dvojka? 8/10

Oblomov (1979)

Držal som mu veľmi palce, ale inak to vlastne ani nemohlo dopadnúť. Je to smutný film, ale krásny. Oleg Tabakov je famózny, réžia je vynikajúca, a príbeh je nesmierne ľudský. Najsilnejší moment filmu je pre mňa asi rozhovor Oblomova a Štolca v saune. Keďže aj ja mám v sebe trochu z Oblomova, je to pre mňa dosť osobný film. 10/10 P.S.: Videné s českým dabingom, ktorý bol skutočne výborný.

Moje levá noha (1989)

Tento film som pozeral kvôli Day-Lewisovi, keďže ma veľmi zaujímalo, ako dokázal stvárniť takúto komplikovanú úlohu. Jeho výkon je skutočne niečo, čo netreba komentovať, ale predovšetkým to treba vidieť, pretože práve tu vynikajúco vidno, že herectvo je skutočne umenie a nad takýmto umeleckým výkonom sa dá len žasnúť. Okrem Day-Lewisovho herectva sa mi ale veľmi páčil aj film samotný, hlavne to, že bol podaný v celkom odľahčenom duchu, bez nejakého prehnaného sentimentu, s viacerými peknými (aj nepeknými) scénami (vrcholom filmu je pre mňa scéna v reštaurácii) a jedným karom echt po írsky. Film teda za 8/10, s Day-Lewisom to ale dáva 10/10.

Pád do ticha (2003)

Po tom, čo som videl tento film, sa mi pri pochodoch horami čím ďalej, tým častejšie vkráda do uší tá moja pesnička. Neprezradím, ktorá, ale je to rovnaký des ako Boney M. 10/10