• Rodinný

Místo zločinu Plzeň - Návrat staré lásky (2015) (epizoda)

Soudní lékařka J.Barešová(B.Kodetová) perlí: "A dál? Myslím,že zemřela na hřbitově, tak kolem půlnoci. A vrahem byl dvoumetrovej blondýn s jizvou na bradě." **Majitele bordelů J.Bosáka hrál známý brněnský herec Igor Ondříček. Ilonu Brukovou, asistentku+milenku J.Kormana staršího(Z.Maryška) hrála Iveta Jiřičková. Báru Holkovou hrála modelka Andrea Verešová.

Místo zločinu Plzeň - Opožděná vražda (2015) (epizoda)

V tomto dílu zase perlí soudní lékařka(B.Kodetová): "Kluci,vám to tak sluší,když přemejšlíte..." . **Bývalou prostitutku Jiřinu Tomečkovou hraje Eva Jeníčková. **Natáčelo se v obci Kryštofovo Údolí západně od Liberce. Poděkování též římskokatolické farnosti-arciděkanství Liberec .

Místo zločinu Plzeň - Nehoda paní učitelky (2015) (epizoda)

Z hlášek v tomhle dílu je asi nejlepší : "Růžičkova sběrna je dost vyhlášená. Tam by na váhu vykoupili i korunovační klenoty." **Primáře Kalinu hrál česko-americký herec Ivan Gvera, známý hlavně z Četnických humoresek. Matku zavražděné učitelky Kalinové hrála Kateřina Burianová(dcera E.F.Buriana, sestra písničkáře Jana Buriana). **Jedno z míst natáčení - viz Zajímavosti .

Místo zločinu Plzeň - Smrt v rybníku (2015) (epizoda)

Viktor Knapp alias Viking(M.Stránský) zase perlí : "Nevadí ti, že mi jíš do toho kouření. Tak promiň." nebo: "Toto byla dvojitá? Tak si dám dvě dvojitý. To je jednoduchá dvojitá. Ne, to je dvojitá dvojitá." **Podnikatele Dragouna hrál bývalý baletní tanečník V.Harapes, docenta Myšáka výtvarník Aleš Najbrt. **Některá místa natáčení - viz Zajímavosti .

Místo zločinu Plzeň - Kapka krve (2015) (epizoda)

Viděl jsem to v repríze po několika letech, furt se na to dá dívat. Kapitán Karas(J.Zadražil) na začátku dílu perlí : "Nesebrala jste mu peněženku, že ne ? Prosím, nějakej drzej! Kapitán Karas, těší mě, atd. Matku jeho kolegy Viktora Knappa, zvaného Viking(M.Stránský) hraje Jana Gýrová. Podezřelého fotografa Kepku si zahrál režisér Radim Špaček. **Hudba na začátku a na závěr : Vladimír Mišík a Etc... - Pomalu v revolver se ztrácí víra (s textem F.Gellnera) .

Mistři starých řemesel - Dřevo (2023) (epizoda)

Díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 28.6.2023, 21.25 : 5 * a 86 %. V Chebu se dochovalo nejvíc středověkých krovů u nás. V tamním františkánském klášteře, v jeho kostele se nad presbytářem dochoval nejstarší krov v ČR. Byl postavený už v r.1319... . Pro srovnání : malý princ Václav, pozdější Karel IV. se narodil v květnu 1316... . **Byla také citována Bible Václava IV. Poděkování : Střední škola řemeslná Jaroměř, Muzeum města Prahy, město Cheb(kde se natáčelo) a hlavně sdružení Hrady na Malši, vlastník obnovené tvrze Tichá. Ta leží v osadě Tichá, části obce Dolní Dvořiště, které je u rakouské hranice. Obnova tvrze proběhla v l.2020-2022, pár fotek je např.na wikipedii .

Mistři starých řemesel - Ocel (2023) (epizoda)

Díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 28.6.2023, 21 h . Použitá ukázka z dokumentu Pražský hrad I. - hrad přemyslovský (1989). Účinkovala skupina živé historie Perkunas .

Mistři starých řemesel - Zlato a stříbro (2023) (epizoda)

Díl je na webu Č.televize: ČT 2, středa 21.6.2023, 21 h: 5 * a 85 % . Natáčelo se mj. v Archeoskanzenu Modrá. Použité prameny - J.Šusta: Dějiny lidstva od pravěku k dnešku, L.Galuška: Hledání původu: od avarských bronzů ke zlatu Velké Moravy, Charif Bahbouh: Češi a Slované v arabských rukopisech: nejstarší zpráva o Praze .

Vraždy v kruhu - Na nejvyšší úrovni (2015) (epizoda)

V posledním dílu už nebylo tolik esotericko-astrologických pindů jako v těch předešlých : 4 * a 70 %. Menší, ale přesto výrazné role - bratra zavražděného novináře si zahrál Ondřej Brousek, náměstka ministra J.Čermáka Marian Roden, diplomata Andreje Hlaváče Václav Knop, prof.Hanu Dražďákovou Veronika Freimanová a studentku Eriku Haškovou Eliška Křenková. V malé roličce zřízence krematoria se mihnul Hynek Chmelař .

Bohoslužba k uctění mučednické smrti mistra Jana Husa (2023) (pořad)

Bohoslužba je dostupná na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 6.7.2023 od 15 hodin. Dodatek k Obsahu : sbírka z bohoslužby bude použita na obnovu památníku Jana Husa v rodném jihočeském Husinci. Vedle patriarchy T.Butty bylo na bohoslužbě celkem 6 biskupů CČSH. Spolu s Jurajem Jordánem Dovalou(brněnský biskup) a P.Pechancem(královéhradecký biskup) to byl i Jan Hradil, biskup CČSH na Slovensku, David Tonzar, pražský biskup, olomoucký biskup Tomáš Chytil a nový plzeňský biskup Lukáš Bujna(zvolený letos, 27.května 2023). Byli přítomní i hosté z dalších církví, např. 2.čtení četl Jan Beránek, kněz Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. A jednu z přímluvných modliteb četl P.Vojtěch Eliáš, jeden z kanovníků Metropolitní kapituly u sv.Víta. Další z přímluv četla Kateřina Klasnová, ředitelka Husitské diakonie (kdysi jedna z poslankyň strany Věci veřejné). Na konci přečetla zdravici Věra Kovářová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. A poté pronesl krátký pozdrav také Pavel Pokorný, synodní senior ČCE/Českobratrské církve evangelické/**Na varhany hrál Lukáš Rýdlo, komentoval Martin Horálek.