Koruna - Willsmánie (2023) (epizoda)

Doufala jsem, že se seriál po smrti Diany zaměří víc na politiku a novou vládu, což se bohužel nestalo a Dianino místo nahradil William. I tak jsem ale příjemně překvapená. První polovina se sice trochu táhne, ale oceňuju rozhodnutí zaměřit se na složitej vztah Charlese a Williama. Dynamika otec-syn je vždycky zajímavá a tvůrci to vzali z dobrýho konce. Navíc ho propojili se vztahem Philipa a Charlese a ukázali, jak Philip lituje svých chyb, který už v tomhle věku těžko napraví. Co mě ale frustruje, je casting princů. V tom byla Koruna vždycky dobrá a casting Williama je víceméně dobrej, za to Harry je úplně vedle. Chcete mi říct, že Williamovi je 15 a Harrymu 12? Dvanáct?! Hodnoceni: scéna na konci je krásnej závěr/10

Oppenheimer (2023)

Na Oppenheimera jsem šla s vysokým očekáváním i přes posledního nepovedenýho Teneta, ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne a Nolan je pořád zárukou kvality. To nic nemění na tom, že je film těžkej na zhodnocení, protože jsem si ho zároveň zatraceně užila, ale mám k němu i dost výtek, který bohužel nemůžu opominout, i kdybych chtěla. Kamera je nádherná, a když říkám nádherná, tak taková, že to musíte vidět na vlastní oči. Létající částice, výbuch atomový bomby - naprostá pastva pro oči. Stejně tak herecký výkony, Cillian Murphy jako vždy bez chyby, Emily Blunt i přes nevelkou roli ovládla každou scénu, především tu ve výslechový místnosti (ještě teď mám husí kůži). Ale tohle všechno by nemělo takovej dopad bez hudebního doprovodu, kterej ve vás dokáže vzbudit pocit úzkosti na hraně panický ataky. Samotná postava Oppenheimera byla taky zvládnutá bravurně. Bez toho, aby se vám snažili podsouvat názor, kterej si máte udělat sami. (Ano, tenhle kousek vás donutí přemýšlet.) Na druhou stranu přebíhání mezi dějovými linkami mi střídavě přišlo zajímavý a zmatený. Děj měl spád zhruba do výbuchu, potom už se opírá jenom o pořádně hutný dialogy, kdy jsem měla problém sledovat, kdo je kdo, kdo je proti komu a o co vlastně jde. S tím souvisí i počet postav, kterej se za tři hodiny opravdu nedá zapamatovat, ať se snažíte jakkoliv. Hlavně pokud se neorientujete už před filmem. Takže pro co nejlepší zážitek doporučuju pilný studium projektu Manhattan před začátkem filmu. Hodnocení: Největším hříchem ale zůstává sex scéna s komunistickou milenkou. Smysl mi pořád uniká./10

Avatar: The Way of Water (2022)

Zážitek z jinýho světa. Celou stopáž jsem seděla v kině jako přikovaná a říkala jsem si, jestli pán vedle mě slyší, jak pětkrát za film brečím jako malý dítě. Na tři hodiny zapomenete, že jste na Zemi, a naplno se vžijete do Pandory. Teď si asi říkáte, proč jsem dala Avatarovi čtyři hvězdičky, když jsem z toho tak odrovnaná? No ono je to trochu složitější. Ani jednička neměla nějak složitej příběh, vlastně byl dost jednoduchej, ale zato uměla mnohem líp zakrýt jeho chyby, a proto se mi taky mnohem snáz odpouštěly. Ve dvojce jsou bohužel víc na očích, ale zároveň všechno ostatní je lepší, krásnější a dechberoucí jako prase. Scény pod vodou jsou pastva pro oči, klidně bych se dívala celej film jenom na to, jak se Jakeova rodina učí nový zvyky a povídá si s tulkunama. Scéna, kdy lidi lovili tulkuna s mládětem, byla tak realistická, až jsem začala přemýšlet, jestli je to fakt přístupný pro děti. Poselství je úplně jasný a musím ocenit, že se toho Cameron nebál a ukázal, jak probíhá takový běžný pytláctví. Na druhou stranu mě příběh přišel dost odfláklej (to ani nemluvím o tom, že měli třináct let na promyšlení) a to nemůžu nechat plavat. Vysvětlení, jak se narodila Kiri, je... žádný. Prostě se narodila. Zázrak. Takový vysvětlení mi moc nevoní. Její spojení s Eywou je ale udělaný dobře a Sigourney ji hraje skvěle, vůbec herecký výkony jsou výborný (snad kromě Spidera..). Nejsem velkej fanoušek jejího ovládání přírodních živlů, protože mi až moc připomíná superschopnosti, kterých už jsem přesycená a do Avatara se nehodí. Další věc je návrat Quadritche a jeho bandy. Přivést zpátky záporáky z bývalýho filmu, který mají bejt dávno pod drnem, mi prostě přijde hrozně líný, jakoby Cameron prostě nechtěl vymyslet nic složitějšího, tak tam plácnul klonování a je to. A pak je tu Spider. Ach jo... Spider. Zaprvé - jak se tam vzal? Narodil se na Pandoře, ale v prvním filmu o něm žádná zmínka nebyla, i když tam měl Quadritch víc scén. Zadruhé - celej film mě nesnesitelně lezl na nervy, přijde mi, že neměl pomalu žádnej význam. V Quadritchovi probudil z nějakýho důvodu city, i když spolu promluvili tak třikrát. A na konci ho ještě z nepochopitelnějšího důvodu zachránil. Však spolu neměli žádnej vztah! Kdyby jim dal Cameron víc času na vyvinutí nějakýho pouta, bylo by to aspoň uvěřitelný. Hodnocení: Ale víte co? Nakonec to byl krásnej film, s krásným poselstvím, o rodině, důvěře, přírodě.../10

Koruna - Annus horribilis (2022) (epizoda)

Možná se budu opakovat, ale bohužel po minulý epizodě, která mi připomněla, jak skvělá Koruna bývala, jsem si pustila tuhle, která mi pro změnu ukázala, že pátá série přesně taková není. Nepřestávám doufám ve zvrat, co mi dokáže, že jsem se mýlila, ale tentokrát nepřišel. Další epizoda, která z dramatických událostí dokázala udělat naprosto nudnou záležitost. Linka Margaret se mi sice líbila o dost víc, než chaos okolo, ale měli ji radši věnovat celou jenom královně. Její děti se rozvádějí, ale že by to člověka chytlo u srdce se říct nedá, spíš to působí jako rozhovor u kafe. Ale jako největší hřích a promarněnou příležitost považuju vyhoření zámku Balmoral. Takže královně vyhoří její domov a všechno, co dostaneme, je poker face a jedno objetí? Kde je drama? Kde jsou emoce? Kde je děj? Hodnocení: bez komentáře/10

Koruna - Ipaťjevův dům (2022) (epizoda)

Zatím bez pochyby nejzajímavější a nejvíc strhující díl pátý série. Úvodní sekvence z roku 1917 s rodinou Romanovců mi připomněla, jak dobrej by mohl bejt spin off Koruny, kterej by se zaměřil na viktoriánskou Anglii. Tak třeba jednou... Každopádně mě mrzí, že celá série nebyla takhle kvalitní. Po dlouhý době se nezaměřili na drama Diany a Charlese, který mě, co vám budu povídat, už přestává bavit a přijde mi moc roztahaný. Chyběl mi vztah královny a prince Philipa, politika a zahraniční cesty. Taky se pořád nemůžu vzpamatovat z toho, jak moc Jelcin vypadá jako pravej Jelcin. Oni ho snad vyvolali z mrtvých. Hodnocení: uvidíme taky někdy Putina? To by byla teprve prdel (¬‿¬)/10

Koruna - Mou Mou (2022) (epizoda)

Myslím, že o stavu pátý série vypovídá to, že se mi zatím nejvíc líbí epizoda, kde figuruje královská rodina jenom v pozadí a je zaměřená na úplně jinou rodinu z Egypta. Na chvíli mi to připomnělo, jak dobrý The Crown bývalo a doufám, že se vrátí do starých kolejí. Každopádně tahle epizoda se opravdu povedla, o Al Fayedových jsem věděla velký kulový, a za těch 50 minut mě zaujali natolik, že by mi nevadilo, kdyby byl zbytek seriálu z jejich pohledu. Je vidět, že když máte prachy, jde všechno, i setkat se s královnou. Jak bohatej musel Al Fayed bejt, když jen tak, protože se mu chtělo, koupil hotel v Paříži a barák po mrtvým náckovi? A mezitím se mu podařilo vyhrát Oscara a zkamarádit se se starým sluhou (kterej samozřejmě umřel, zrovna když jsem si ho oblíbila). Hodnocení: a pak že za peníze štěstí nekoupíš/10

Koruna - Na území nikoho (2022) (epizoda)

S potěšením oznamuju, že se pátá série (snad) obrací k lepšímu. Když jsem zjistila, že se sedmej díl zase zaměří na Dianu, už jsem se chystala pustit si něco jinýho, protože díly o Dianě a Charlesovi zatím nebyly moc k pokukání. Tentokrát si na nás ale připravili spiknutí MI5, což přinejmenším zní zajímavě a jsem docela zvědavá, kam tuhle dějovou linku dotáhnou. Dianin novej nápadník doktor Khan je sympaťák, ale porovnávat královskou rodinu s pákistánskou kulturou a přirovnávat svýho přítele k žábě je trochu divný. Jako by Diana chtěla bejt za každou cenu oběť, což je na jednu stranu asi pochopitelný po tom, co si prožila, ale někdy fakt dramatizuje každou blbost. A Charles to samý. Oni se hledali, až se našli. Hodnocení: to bude zase skandál/10

Koruna - Pár č. 31 (2022) (epizoda)

Nepochopím, jak se tvůrcům povedlo udělat z nejslavnějšího rozvodu v moderních dějinách takovou nudu. Nemusí to dramatizovat jako v nekonečný telenovele, ale nějaká šťáva by neuškodila. Místo toho, aby celej díl věnovali Charlesovi, Dianě a reakci veřejnosti, to nejzajímavější upozadí a polovinu věnují náhodným párům, který se rozhodly rozvést. Což neudělali poprvé, ale vždycky to mělo nějakou spojistost s královskou rodinou. A když konečně dojde k rozvodu, ani neukážou, jak se to odehrálo. Proč neukázali soudní proces ani reakci lidí? Jediný, co jsme dostali, byl rozhovor Charlese s Dianou, kterej byl výbornej a ukázal, že pro sebe fakt nejsou stvořený, ale před tím není žádný vyvrcholení, který by mu dalo větší váhu. Hodnocení: kde udělali soudruzi z Anglie chybu?/10

Koruna - Přípravy na budoucnost (2022) (epizoda)

Pamatujete, jak jsem řekla, že se seriál konečně obrací k lepšímu? Tak tenhle výrok beru zpátky, protože ne, neobrací. Celej díl se točí kolem Charlese a Camilly a jednoho uniklýho telefonního hovoru. Jinými slovy má královská rodina na krku další skandál. Zdá se to jenom mě, nebo zatímco v minulých sériích každej skandál vypadal, jakoby skolil monarchii navěky, teď nemá žádnej dopad? Spíš to vypadá, že nikoho nezajímá. Žádná odezva veřejnosti, žádná velká reakce královský rodiny. Kde se co posralo? Tvůrcům se dokonce povedlo udělat Dianin "revenge dress" o ničem. Tahle událost měla masivní ohlas, řeší se i v dnešní době, a my jsme dostali tři ubohý záběry? Hodnocení: Charlesův proslov na konci je sice dobrej, ale to prostě nestačí/10

Koruna - Střelný prach (2022) (epizoda)

Kvalita je zpět! Další skvělej díl! Mladý se setkává se starým, svět se mění a s tím i BBC. A Diana poskytne svůj ikonickej rozhovor. Ať jste na jakýkoliv straně, líbí se mi, že obě vyobrazili v negativním i pozitivním světle a nechávají na divákovi, aby si udělal vlastní názor. Podle mě to obě strany dovedly do extrému, ze kterýho není úniku. Koruna má čím dál větší averzi vůči Dianě a Diana jim to vrací. Nejhůř z toho vyšel William, kterej ne jenom, že slouží jako psycholog svojí vlastní mámě, ale musí sledovat, jak se Diana postupně vzdaluje zbytku rodiny. A novinář Bashir použije cokoliv, aby Dianu přiměl k rozhovoru. Možný je sice všechno, ale že by Dianin bratr pracoval pro tajný služby? Hodnocení: Diana vrací úder/10