Barbie (2023)

Pravděpodobně budu jedna z mála, který se tenhle film vůbec, ale vůbec, nelíbil. Byli jste varováni. Jdeme na to! Když jsem viděla trailer, řekla jsem si: "Ale proč ne." Vypadalo to jako šílená komedie, a i jakožto nefanoušek komedií jednou za čas není na škodu nějakou omrknout. Už v prvních deseti minutách jsem začala chápat, že se film jako odlehčená komedie jenom tváří, protože ve skutečnosti akorát kázal o tom, jaký to je bejt žena, jak je patriarchát špatnej, stejně jako chlapi, feminismus je naprosto úžasnej a bez jediný chybičky. Ze zkušenosti svýho života, tedy života ženy, musím říct, že takhle to v realitě opravdu nefunguje. Opravdu nerozumím, jaký ponaučení se nám filmaři snažili předat. Pomalu v každý větě je slyšet, jak se svět chová k ženám špatně, ale když se stejně chovají Barbie vůči chlapům, tak je to naprosto v pořádku, protože... proč vlastně? Tímhle protikladem úplně zkazili myšlenku, kterou se snažili propagovat (sice ne nějak zvlášť dobře, ale to už je druhá věc). Ženský přátelství se vyzdvihují do nebe jako bezchybný a postavený na vzájemný úctě, na druhou stranu mužský jsou zobrazený jako toxická maskulinita (s pár výjimkami). Nehledě na to, že skoro každej chlap je kašpar neschopnej kloudný věty. Ale kdo mě nepředstavitelně sral byla dcera sekretářky. Rádoby chytrá holka, co se při první příležitosti ohání slovy jako "fašista". Zhruba tehdy jsem začala přemítat, jestli se pořád nacházím v kinovým sále, a ne v diskuzi na Twitteru. Vtipy byly buď tak geniální, že je můj mozek nebyl schopnej pochopit, nebo to nebyl můj šálek kávy, protože sál se mohl smíchy potrhat a já se s každým dalším "vtipem" propadala do židle trapností. Nakonec to zase skončilo tak, že Kenové jsou druhořadý a Barbie řídí všechno. Doufala jsem, že dojdou k rozhodnutí, že dynamika reálnýho světa je na hlavu, a proto bude jejich společnost postavená na rovnosti, ale ne, to asi není to správný poselství. A abych si jenom nestěžovala - choreografie a písničky byly chytlavý a někdy, přiznávám se, i docela úsměvný, neshazovali muže za projevování emocí, dali jim i nějaký dobrý scény a herecký výkony děj dost zachraňovaly. Margot Robbie jako Barbie byla výborná. A konec? Sama nevím. Přišel mi nemastnej neslanej, význam asi ujde, provedení už tolik ne. Hodnocení: Dle mýho skromnýho názoru je tenhle film jasným příkladem dobrýho nápadu s příšerným podáním. A předtím, než mě začnete osočovat z misogynie, feministický myšlenky by šly podat mnohem líp, mnohem subtilněji a přirozeněji místo toho, aby vám to cpali do obličeje v každý větě/10

Koruna - Alma mater (2023) (epizoda)

Politiku zase nahradila romantika a nemůžu s čistým svědomím říct, že bych z toho byla bůh ví jak šťastná. Kate a William přijít museli, ale nemuseli nahradit Diany milostný příhody, to mi bohatě stačilo jednou a těšila jsem se, až se zase dostaneme k nějaký jiný dějový lince. Zrovna Kate s Williamem tolik času ani nepotřebujou, protože se nic dramatickýho neděje, takže to ani není moc velká zábava. Nudný to taky není, ale nemuseli to protahovat na celou epizodu. Zbývají tři díly a děj se pořád točí kolem milostných románků. Každopádně máma Kate měla jasnej cíl od chvíle, kdy viděla Williama, a nakonec se jí sen vyplnil. Chudák William nemá soukromí ani na univerzitě, všude ho prohání banda šílenejch fanoušků, co chce podpisy. Nedivím se, že ho štve, mě by to přímo sralo. Hodnocení: pořád se nemůžu dostat přes casting Harryho, oni snad vzali prvního zrzka, kterej jim přišel pod ruku/10

Koruna - Dis-moi oui (2023) (epizoda)

Naprosto vynikající epizoda. VYNIKAJÍCÍ. Dynamika Dodiho a Diane je výborně udělaná. Nikdo asi nemůžeme vědět, do jaký míry je všechno pravda a jestli byl Mou Mou takhle manipulativní člověk, ale vypořádali se s tím skvěle. Dodi se snaží vyznat ve svým životě a tím, co chce on a co chce jeho otec. Diana to řekla přesně - snaží se potěšit všechny a zapomene na sebe. Nechal se dotlačit i do žádosti o ruku po dvou měsících, opakuji, dvou měsících, jenom aby na něj byl jeho otec pyšnej. Strašně sympatickej člověk a jestli to takový měl doopravdy, tak to neměl lehký. Diana se zase nechá tlačit do něčeho, o co nestojí, Dodim, tím pádem ani jeden z nich není šťastnej. Musím vzdát hold oběma hercům, celou epizodu drželi v nebeských výšinách. Hodnocení: scény s paparazzi vám spolehlivě naženou husí kůži/10

Koruna - Dvě fotky (2023) (epizoda)

Je vidět, že autoři to pořád mají v sobě a dokážou udělat zatraceně dobrou epizodu. Koruna nemůže bejt stejná v šestý sérii jako byla v první, dynamika se mění s dobou, a zatímco v pátý sérii to vyřešili dost katastrofálně, v šestý si asi konečně uvědomili, že k 90. letům nemůžou přistupovat stejně jako k šedesátým. Dialogy jsou skvělý a těší mě, že se z Charlese a Diany nakonec stali dobrý kamarádi. Hezky se to prolíná s kontrastem dvou fotografů. Jediný, co mi chybí, je politika, která mě v prvních sezónách dost bavila a teď trochu trpím nedostatkem, protože od pátý série je jí minimálně, jednou dvakrát se objeví v nějaký scéně premiér a tím to hasne. Nevěřím, že by se v tu dobu nedělo v Británii nic zajímavýho, protože politika je přehled bizárů v každým století. Hodnocení: doufám, že brzo dostaneme i víc Williama a Harryho/10

Koruna - Nadějná (2023) (epizoda)

William si zaslouží chvíli klidu. Zrovna když se mu konečně podaří vyjádřit Kate svoje city, musí zjistit, že jeho prababička umřela... Jak se tvůrci vypořádali s její smrtí se mi ale opravdu nelíbí. Margaret dostala celou epizodu a královna matka co? 5 minut v posledních dvou sériích? A na pohřbu se navíc scéna celou dobu věnuje Williamovi s Harrym? Bratrská dvojice je sice zajímavá, ale tahle epizoda měla patřit jí. Její smrt se stala v pozadí a ani jsem to nestačila zpracovat a už se řešila Diana. Mou Mou mi ve čtvrtý sérii přišel sympatickej, ale stal se z něj docela nepříjemnej chlápek. Lže o těhotenství a o světlech a já nevím o čem všem, a když mu to nevychází podle plánu, vytáhne rasismus. Tohle je sviňárna nejvyššího kalibru. A někdo v produkci nemá rád Harryho, protože každá scéna s ním je tam jenom proto, aby ukázala, jakej je to blbec. Hodnocení: William dostal od sudiček všechno nejlepší, a pak se stal Harry/10

Koruna - Následky (2023) (epizoda)

Neřekla bych, že ze všech epizod se mi zrovna tahle bude líbit nejmíň. Snažila jsem se najít víc pozitiv a spoustu jsem jich našla, ale stejně si myslím, že to mohli udělat o dost líp. Prvních dvacet minut byly pastva pro oči, skvěle zachytili pocit beznaděje po Dianině smrti, na vlastní oči vidíme, kolik pro lidi znamenala. Charlesova reakce ukazuje, že se i přes všechny možný problémy s Dianou naučili vycházet a měli spolu hezkej vztah. Reakce otce Dodiho taky mluví za všechno, z toho přímo cítíte pocit ztráty vlastního dítěte. Dva pohřby, dvě rozvrácený rodiny. Až na ty "duchy", který mi zkazily celkovej dojem. Byl to obstojnej nápad a dal by se použít dobře, ale to se bohužel nepovedlo. Působí to divně a levně, dialogy nejsou moc dobře napsaný, a scéna s královnou a zjevením Diany byla dost strašná, vůbec se to nehodilo do celkový atmosféry seriálu. Hodnocení: bez zmrtvýchvstání by to byla skvělá epizoda/10

Koruna - Persona non grata (2023) (epizoda)

Po pátý sezóně, kterou jsem přetrpela a trochu ztratila naději v budoucnost seriálu, musím přiznat (ráda), že jsem se (snad) mýlila. Tahle epizoda mě přenesla zpátky do zlatých časů Koruny. Zvolit jako první scénu bouračku byl odvážnej krok a jsem ráda, že ho udělali! Celá epizoda působila hned víc dramaticky. Jsem ráda, že jsme dostali víc Dodiho a jeho vztahu s Dianou. Mou Mou má vysoký nároky a nebojí se využít všechno, aby získal, co chce. A nakonec to dopadne dobře (i když jak se to vezme..), to se u dohozených vztahů moc nestává. Královna je pořád studená jak led, na Imeldu Staunton si asi nikdy nezvyknu, pořád vidím Umbridgovou, ale roli zahrála skvěle. Na konci se i ona přemohla a vyjádřila Charlesovi podporu. Nebo něco na ten způsob... Charles a Camilla jsou konečně šťastný a jedinej, kdo to vidí, je Margaret. Hodnocení: Elizabeth Debicki jako Diana je naprosto skvělá/10

Koruna - Ritz (2023) (epizoda)

Epizoda, která nám všem připomněla, že jednou zestárneme a nemůžu říct, že by mě to těšilo. Margaret mám ráda od začátku - žena s pořádným charakterem, která se nikdy nebála vybočit z řady. I když jsem čekala, že její smrt bohužel přijít musí, stejně mě zasáhla přímo do srdce. Herečka to zvládla na výbornou. Scény, kde ji chytne mrtvice, bolely na pohled. Pamatuju si ji ještě jako mladou ženu zamilovanou do Petera Townsenda a teď musím sledovat, jak umírá. Není to hezkej pohled, co vám budu povídat. Vzpomínky na konec války tomu dodávají ještě větší pocit ztráty, i když se mi těžko věří, že se něco takovýho jako Ritz stalo (hlavně scéna ve sklepě byla na poměry Koruny dost přitažená za vlasy). Rozloučení na konci bylo ale pěkný. Hodnocení: takhle by klidně mohli skončit/10

Koruna - Ruritánie (2023) (epizoda)

Poslední, co bych na úvod další epizody Koruny čekala, by byla největší noční můra královny, a to sice korunovace labouristickýho premiéra Tonyho Blaira. Zápas o popularitu není u královský rodiny nic novýho a po smrti Diany je na bodu mrazu. Takže koho jinýho požádat o radu než samotnýho mistra Blaira. Jak jsme asi všichni čekali, navrhovaný změny nejsou Elizabeth moc po chuti, přece jenom monarchie je založená na určitý dávce absurdity. Tituly jako Strážce labutí nebo Rozsévačka bylin se mi ze začátku zdály dost obsolentní a nepochopitelný (co u všech svatejch dělá Průvodce písčinami?), ale na druhou stranu je to hezká tradice, která se předává z pokolení na pokolení a to k monarchii asi trochu patří. A proslov k Women's Institute byla třešnička na dortu. Jsem ráda, že královna i premiér dostali víc prostoru, připomnělo mi to první sezóny a zlatý věk seriálu. Hodnocení: politika je zpět!/10

Koruna - Sleep, Dearie Sleep (2023) (epizoda)

Koruna skončila, byla to jízda a konec je... dobrej. Camilla a Charles konečně můžou žít společně jako partneři a nemusí se schovávat, dokonce jsme se dočkali i svatby. Nikdy jsem neměla potřebu je nenávidět, jak Diana, tak Charles byli zkrátka dva lidi zapletený do vztahu, kterej byl pro oba trápením. Královna a Philip připravují pohřeb, a zatímco Philip by nemohl bejt šťastnější, Elizabeth radostí neskáče. Asi nikoho nepřekvapí, že Harry je jak utrženej ze řetězu, dokonce přijde i na dobře známou uniformu. Ach jo, Harry... Proslov královny na konci byl povedenej a závěr docela taky. Ale už od začátku nejsem fanoušek těch "duchů" bývalých postav, který se najednou začali v šestý sérii objevovat z čista jasna, když je tvůrci v minulých sériích nepoužili ani jednou. Je to divný, nehodí se to k atmosféře seriálu a bylo by lepší, kdyby to tam vůbec nedávali. Hodnocení: Ale jo, nebylo to špatný, ale ani to nebyl fenomenální konec. Řekněme - decentní/10