Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Právě jsem se vrátil z předpremiéry v Kině Lucerna a nemůžu se ubránit smíšeným dojmům z právě shlédnutého filmu. Jistě, jde o velmi kvalitní dílo plné fantazie, imaginace, nápadů, originality i filozofické roviny. Vždyť je to také film Terryho Gilliama! Ale ten závěr prostě působil velmi velmi nedodělaně, což trochu shodilo předchozí Gilliamovy snahy natočit další geniální výplod své mysli. Před filmem jsem se malinko obával, jak mistr zvládne ukočírovat takové množství hereckých hvězd a nakonec se to povedlo. Ledger a Farrell o level vejš než ostatní (Depp měl žel ve filmu jen málo prostoru a tak stačil nahodit jen pár svých klasických ksichtíků a Law byl značně nevýrazný, jak se i vlastně předpokládalo). Potěšil mě ovšem Andrew Garfield, kterého jsem viděl poprvé v snímku Boy A, kde mě naprosto dostal a tahle role mu také sedla na výbornou! Tedy abych to shrnul: Pokud chcete zažít opravdové filmové unášení nádhernou obrazotvorností, dámy a pánové, zkuste právě tu Dr. Parnasse!

Jezero Tahoe (2008)

Originální a nápaditý snímek s vynikajícím scénářem, který asi není pro všechny, protože si režisér dost nefér pohrává s trpělivostí diváka, ale stojí to za to. Fakt jsem se pobavil. Doporučuji!

Kam se hrabe Hollywood (2008)

Chmpffff, aha, no zběsilost filmu vás ke konci už trošku vyčerpává i to, že každej druhej snímek je považován za kultovní. Je to hustá/hnusná jízda, podruhé si to však již odpustim.

Kanec (1984)

Geniální béčkovej úlet s obrovskym kancem a "nečekanym" koncem.

Kaňka do pohádky (1981)

Ota Koval dělal ty nejzajímavější pohádky v Československu.

Kdo seje vítr (1960)

Jasně, lidé mají vždy problém s přijímáním nových pohledů na věc. Mají rádi to své zaprděné a stokrát vyzkoušené teplíčko. (Nebudu tu psát, že jsou zde použity dávno již překonané argumenty, což v dnešní postmoderní době nikoho nepřekvapí, protože se dnes může zpochybnit uplně cokoli...) Tento trochu naivní film nás spíš než k tomu, abychom uvěřili darwinistickým teoriím, vede k tomu, abychom se zamysleli, jak hodně tolerantní lidé jsme vůči názorům zcela odlišným od těch našich. Je však darwinistický svět stejně tak tolerantní vůči světu věřících, jak od něj sám tak vehementně vyžaduje?

Klub poslední naděje (2013)

Postavy ani příběh mě nedokázali úplně vtáhnout do děje. Mnohem více na mě kdysi zapůsobil film s podobnou tématikou "A kapela hrála dál". Matthew McConaughey (dříve ve škatulce Jak ztratit kluka v 10 dnech nebo Svatby podle Mary) se mi ale začíná čím dál více líbit, už jen jeho vyjádření na předávání Oscarů mělo něco do sebe (nebo účast na sérii True Detective). Říkal, že jeho největší hrdinou je on sám za deset let, to zní dobře... Na rozdíl od nesouvislého pozérského výlevu Jareda Leto, jsem ocenil určitou hloubku.

Kolik váží trojský kůň? (2008)

Velmi zdlouhavá, hnusná, nevkusná komedie bez nápadu, invence a logiky, která přesně koresponduje s nechutným proudem českých normalizačních komedií. Také proto tu má tento film tak silnou možnost prosadit se a na CSFD je to už i vidět v několika hodnoceních. Film, u kterého se nenuceně zasmějte tak maximálně třikrát (to jsem ještě štědrý). Prostě někdo si chtěl vydělat prachy filmem, tak ho napadalo, že natočí komedii zasazenou do 80. let, v které většina lidí žila či vyrůstala. Stačí jim pár lacinými "komickými" situacemi, připomenout tu krásnou dobu, kdy ještě byli mladí a už se sypou penízky. Tyto humorné scénky mimochodem vždycky čekáte a přesně tak se i stanou. Machulski by zasloužil facku.

Komisař Rex (1994) (seriál)

Moserovské díly: ****, Brandtnerovské díly: ***, Herzogo-Hoffmanské: odpad!

Kořen všeho zla? (2006) (TV film)

Viz komentář mistra Splashera. Jen doplním, že jsem věřící a přesto uznávám, že Dawkins výborně ukázal, jak většina světových náboženství (trvající stovky let) udělala pro přiblížení Boha lidem mnohem méně než kritický ateismus, který je tu na planetě podstatně kratší dobu. Díky tomu si totiž můžeme uvědomit na čem by měla víra stát. Že je to věc emocionální i racionální zároveň.