• Rodinný

A Cowgirl's Song (2022)

Timothy Armstrong má vo svojej filmografii takmer výlučne filmy o kultúre amerického západu (kone, country, patriotizmus, viera v Boha atď). U Američanov to vyvoláva pocity asi ako u nás filmy o Jánošíkovi, Pachovi... Niektoré jeho filmy zafungovali aj mimo USA, čo ovšem nutne neznamená, že to nie sú presne také gýče, ako vyzerajú na prvý pohľad.

Andílci za školou (2022)

Dávam 1 hviezdu navyše, lebo sa mi tu zdajú Andílci neférovo podhodnotení. (44%) Nebol to taký prepadák ako som čakal. Naopak Najviac potešila Eva Matějovská (Majda). Nely Řehořová (Nikola) naopak trošku sklamala (v niektorých piesňach jej text akoby nesadol) ale celkovo bola fajn. Zaujímalo by ma, ako by sa hlavnej role zhostila Naty Hrychová (pôvodne, t. j. asi v roku 2015 mala hrať Nikolu), ale to sa už nedozviem. Tie pesničky nakoniec celkom slušne zapadli do filmu,. Nie sú tak totálne mimo, ako sa hovorí. Humor bol fajn (školník Michal David si pohmkáva Internacionálu). Ktovie, čo na Andílkov povedali hviezdy pôvodného muzikálu, bývalé 5Angels? Kino KORUNA, Břeclav.

Betlémské světlo (2022)

Bál som sa, že to bude zlé, ale bolo to milé a dá sa povedať, aj dôstojné. Film ako celok síce nedrží pokope, ale sype vtipy jeden za druhým a humor tipu Ježíšek není, ale Ježíš je! funguje výborne. Je to taký artový, Svěrákovský Kameňák. Som spokojný. Pekná labutia pieseň Zdeňka Svěráka.

Brie's Bake Off Challenge (2022)

Cukrárska súťaž pre deti, rodina a priateľstvo. Videl som 2 podobné filmy a tento je z nich najslabší. Napriek hlavnej hrdinke s ktorou je ľahké sa stotožniť.

Konštantínov tajný kód (2022) (TV film)

Každý dokument o období Veľkej Moravy je zmesou tvrdení, na ktorých sa zhodnú takmer všetci historici a tvrdení, ku ktorým dospeli iba niektorí z nich a iní majú opačný názor na vec. Konštantínov kód zaujímavo opisuje vznik hlaholiky a jej priamy kresťanský odkaz. Ten tam úmyselne Konštantín Cyril vložil. (A je kríž atď). Problém dokumentu je v tom, že sa za každú cenu chce stať mýtotvorným v dôsledku čoho vyznieva najprv smiešne, postupne až konšpiračne.

Mimořádná událost (2022)

Vlastníci 2. Stále je tu, na malom počte interiérov vidieť, že pána režiséra odchovalo divadlo, nie film. Na druhej strane, som uvítal, že exteriérových scén oproti Vlastníkom pribudlo. Ďalšou nefilmovou črtou sú "sitcomové dialógy", kde sa scenárista pokúsil nahustiť čo najviac vtipov za sebou, čo chvíľami pôsobí kontraproduktívne. Časom som si zvykol a už mi to nevadilo. Humor fungoval a to je hlavné. Milujem vlaky, zvlášť lokálky, takže za mňa zábery na vlak v krajine 100%, mohlo ich byť aj viac. Čo ma prekvapilo, že si ma tu nezískala moja obľúbená Boková. Nevadí. Horšie je, že mimoriadna udalosť, podobne ako Prezident Blaník, odkazuje na udalosti, ktoré si už za rok nikto nebude pamätať. Výborný je odkaz na Matrix. Na rozdiel od iných užívateľov mi linka s papouškom nevadila. Charaktery postáv boli pestré a dobre napísané. V covidových časoch som rád, že aspoň pár filmov za rok vidím v kine.

Srdce na dlani (2022)

Ak som o Betlehemskom svetle napísal, že obsahuje artový humor, tak Srdce na dlani je naopak plné masového, ale nie vulgárneho humoru. Film ocenia dôchodcovia, ženy, chlapi, psíčkari, vozíčkari - skrátka každý. Vtipy idú husto za sebou a medzi postavami to iskrí. Nemýľte sa, záchvaty smiechu vás nečakajú, ale zato sa budete často usmievať. Scenár funguje, horšie je to s hereckým obsadením. Polívka je už tradične trochu mdlý a trochu otravný. Jana Pidrmanová naopak nepresvedčivá. Celkom dobre sa role zhostila Balzerová a Svarinská bola najlepšia zo všetkých. Akurát hovorila s výrazným slovenským prízvukom, čo mi vadilo. Viac miesta pre Kubařovú to chcelo! A skúsiť iné herecké dvojice, ale inak fajn. Podľa mňa, je to na české pomery posledných 2-3 rokov nadpriemerný kúsok, na ktorý sa oplatí ísť do kina.

Zakletá jeskyně (2022)

Najlepšia slovenská "girl power" rozprávka od čias Sokoliara Tomáša. Na jednej strane bohatá výprava, na druhej strane kamera, ktorá zaberá všetko zblízka, namiesto väčších celkov. Scenár bol dobrý, ale hlavne stredná časť filmu mala hluché pasáže, a záver bol príliš rýchlo odbytý. Je super, že Pauhofová (ktorá sa mi tu prvýkrát v živote nezdala pekná) hrala záporáčku, ale ako protiváha k nej mi tam chýbal akčný kladný hrdina. Klaďasov tu bolo veľa, ale väčšinou si len vyjasňovali vzájomné nedorozumenia. Chýbala mi tam aspoň jedna vyslovene pekná herečka. V rozprávke sa viackrát spomenú Vianoce, a je avizovaná ako vianočná, ale neuvidíte tu vianočný stromček, sane ani polnočnú omšu, skrátka nič vyslovene vianočné. V prvej polke filmu je zima a sneh a v niekoľkých záberoch na začiatku a na konci sú priame odkazy na Tři oříšky pro Popelku. Druhá časť filmu sa odohráva v lete.

Busterův svět (2021)

Toto je jeden z mála prípadov, keď remake prekonal originál. Casting bol fajn. A hoci sa príbeh nemenil, vďaka drobnostiam pôsobil uveriteľnejšie.