• Rodinný

Čára (2019)

Tak som aj ja skončil v klube predplatiteľov Netflixu, čo bude mať za následok vyšší podiel amerických filmov v mojom hodnotení. V časoch korony je ťažké dostať sa k najnovším filmom inak. Čára vôbec nebola až taká zlá, ako nasvedčujú tunajšie percentá (51%). Miera afektu bola síce vysoká, ale hlavná hrdinka bola sympatická a ten Švéd tiež, takže v poho.

Smysl života (2020)

Netušil som, že ešte aj dnes sa točia prvoplánové morality pre dospelých.

Spacewalker (2017)

Akcia, občas pár "prorocko kritických slov". No som rád, že nedošlo na mimozemšťanov ani na filozofovanie. Technicky výborné, občas trochu zdĺhavé, ale pomer medzi súkromným a profesným životom hrdinov bol tak akurát. Len ma to neposadilo emocionálne na zadok, napriek výbornému záveru.

Vládneme, nerušit (2007) (TV film)

Taberyho knihu som zháňal po antikvariátoch veľmi dlho a márne. Takže som po tomto dokumentárnom resumé z nej, siahol s nadšením. Za posledné 4 roky sa "opozičná zmluva" a iné "české praktiky", stali realitou aj v slovenskej politike a novinári nám tvrdili, že sme politicky "na Balkáne". Heuréka, nebola to pravda, stále sa držíme stredoeurópskych politických štandardov. Sa mi uľavilo! Díky vám, bratia Češi!!!

Šance pro Emmu (2016)

Celé je to vykalkulované, príliš ľúbivé a predstaviteľke Emmy som jej vzťah ku koňom ani na minútu neveril. Bez chytľavých emócii film v koníčkárskom subžánri nemá šancu, lebo konkurencia je obrovská.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Teraz už chápem, prečo Krzysztof Zanussi dostal toľko poľských filmových anticien. Jeho svet a svet Jana Komasu - miláčika dnešného poľského diváka, sú ani nie tak nezlúčiteľné, ale priam antagonistické. Filmy Komasu mi prídu surové, sebestredné, ale hlavne bezcitné voči ľudským slabostiam. Zanuussi chcel pomôcť svojim hrdinom byť lepším človekom. Čakám na nového Zanussiho.

Moje jezero (2019)

Filmy malých európskych národov bývajú často sociálne drámy. Je to tak aj v tomto prípade. Možno už fakt, že to ide na Cinemaxe 2 ma mal varovať. A pritom je Moje jazero na lepšej technickej úrovni, než som čakal. Aj herci sú fajn, ale dej ma nebavil.

Babettina hostina (1987)

Oceňujem, že sa TV LUX, strážca katolíckosti svojho programu, odhodlal vysielať film s tak výrazným protestantským obsahom. Myslím si totiž, že "protestanstské" filmy sú zaujímavejšie než "katolícke" životopisy svätých. Babette je film zakladajúci si čisto na kvalitne budovanej atmosfére. Ale mne tam veľmi chýbal poriadny dej. Aj keď tam zaznelo veľa náboženských myšlienok, nechytili ma za srdce a celé mi to pripadalo ako rétorické cvičenie.

Léto v Kreuzbergu (2020)

Hrá tu vychytená Jella Haase aj pomerne známa Lena Klenke. Preto ma prekvapilo, že ich hereckým výkonom tromfla "šedivá myš" Lena Urzendowsky, ktorá hrala doteraz hlavne menšie role. L. U. bola veľmi presvedčivá, naopak J. H. slabá ako čajíček, na čo si už u nej zvykám. Obsahovo ide o priemernú LGBT drámu o dospievaní, čo sa vlečie ako slimák, ale má 2 -3 dobré pasáže. Festival inakosti 2020/online

Alice Júnior (2019)

Malý, milý film. Na jednej strane sa snaží byť pro transgender, ale zároveň chce byť dostatočne atraktívny pre mainstreamového hetero diváka, takže netlačí na pílu. Forma komédie je fajn strednou cestou, ale dráma by mala silnejšiu výpovednú aj emocionálnu hodnotu. Mne to pripomína vtipnejšiu Mladú a divokú.