• Rodinný

Cesty snů (2017) (seriál)

Cesty snov majú skvelý námet. A síce u nás nie až tak známe turistické trasy (Irán, Kyrgizsko, Tadžikistan, Pakistan a India). Spracovanie je rôznej kvality (Irán podrobnejšie, Pakistan z rýchlika). A niektoré mestá (Dilí, Biškek) sú tu odbité jedinou vetou! Potenciál námetu využitý tak na 50%.

Rozbitá zrcadla (2018)

Tento film je zázrak. Ďakujem Bohu, že som si ho mohol po 2 rokoch pozrieť, keď mi na festivale ušiel. Psychologicky je znepokojujúci, no vo svojej drvivej analýze pocitu viny univerzálny a tým nadčasový. "A odpusť nám naše viny, ako si ich aj my sami odpúšťame."

Za úsvitu vstaneme (2019)

Kresťanský film o 3 deťoch zo súčasného Talianska, ktoré sa snažia spoznať život a zázraky pátra Pia, aby o ňom mohli napísať knihu. Obsahovo žiaden zázrak :), technicky trochu slabšie. CZ TV premiéra 25. 12. 2020 na TV NOE. CZ názov: Za úsvitu vstaneme.

Tenet (2020)

Totoka bolo o tom, ako psíček s mačičkou dúfali, že WW3 vypukne až po Štedrom dni, aby stihli ešte prekrojiť jabĺčko. Ale keď to urobili, vnútri nenašli ani hviezdu, ani kríž, ale rovno pomelo. No jak sa totoka mohlo stať? Za to môžu samozrejme hentítok Rusáci. No aspoň to nebolo tak desne nudné a komplikované ako Počiatok. Nolan na mňa nezaberá.

Čertiská (1989) (TV film)

Radim Cvrček bol socialistický režisér, ktorý mal na 1 strane talent, ale nechcel protirečiť režimu a ísť až na/za hranu ako Karel Kachyňa. Vždy presne vie, aké sú mantinely a svoje podanie vždy mieri bezpečne do stredu kurtu. Preto sú Čertiská polozabudnutým filmom, časovou schránkou doby, ktorú odvial čas. Napriek hviezdnemu hereckému obsadeniu, je to skôr rodinná freska než komédia.

Jeho temné esence - Zlo (2020) (epizoda)

Raz to asi muselo prísť. Bu bu bu epizóda, kde sa skoro nič nestane. Aj to málo, čo sa stane, sa nikto nepokúša vysvetliť. Dúfam, že posledný diel série zodpovie aspoň nejaké otázky.

Princezna zakletá v čase (2020)

Natalia Germani nepôsobí zrovna princeznovsky, viac jej to svedčí v bikinách. To už do hlavnej úlohy mohli radšej obsadiť Elišku Křenkovú. Pri tunajších 85% som čakal zaujímavejší dej a viac vtipov. Do týždňa asi na túto rozprávku zabudnem, ale som rád, že som ju videl v kine.

Had z Alabamy (2020)

Dokumenty z produkcie HBO bývajú občas kontroverzné. Tento je navyše odpudzujúci a obsahovo mi to prišlo ako epizóda z Aktov X.

Tarhapäivä (2019)

Man and junior si zaslúži 3 hviezdičky s odretými ušami. Fínsky filmový humor je o poznanie horší ako ten literárny. Tu sa zišli všetky možné klišé o tom, aké je pre muža ťažké vychovávať dieťa a aký je v tom nešikovný. Malo to na môj vkus príliš americkú fazónu, chvíľami to zase naopak pripomína české Pohádky pro Emu.

Služebníci (2020)

Geniálne čiernobiele zábery, postavy odkazujúce na skutočných ľudí (Toufar, Biľak, Korec). Je to viac dokument než hraný film a je natoľko štylizovaný, že určite nie je pre komerčných divákov.