• Rodinný

Unidentified (2006)

SPOILER! Je zaujímavé, aké jednoduché je posolstvo Boha človeku. A aký presný je boží timing. Ja som mal dnes vidieť tento film. Hovorí o tom, že mimozemšťania sú vlastne diabli, ktorých cieľom je zasiať strach a pochyby medzi ľudí, hlavne kresťanov. Tento film síce natočili letničiarski Američania, ale podobné stanovisko má napr. aj Pravoslávna Cirkev v Európe. Nikoho neidem presviedčať o pravdivosti tejto ponekud kontroverznej premisy. Ani o tom, aby ste si pozreli Unidetified. Koniec-koncov je nekvalitne technicky natočený. Argumentačne (rozumej biblicky) je z 85 minút relevantných len asi 10, čo je škoda. Napriek tomu je jasné, že tento počin Richa Christiana je aspoň pre kresťanov užitočný.

La valiente (2004)

Učebnicovo postrihané a vypointované. Vyzerá to na ukážkový absolventský film.

Transmission (2012)

Klasická survival dystopia, skrátená na 10 minút, a preto zaujímavá. Ako malá tu 1. krát hrala Angourie Rice, známa ako Rhianon z filmu Deň, čo deň. Celovečerák TU

Gde ty, Bagira? (1977)

Bol by to klasický film o pionieroch a bernardínovi. Lenže tieto decká bývajú pri Čiernom mori, v 70. rokoch sa učia angličtinu, na hudobnú výchovu chodia k moru počúvať jeho šum a chodia oblečení v šatách, krajších ako v Burde. Takže, buď sa jedná o deti vysokých politikov, alebo film neukazuje reálny vtedajší život. B je samozrejme správne. Možno aj preto je taký pekný, farebný a letný. V takom Sojuze, aký vidno tu, by chcel prežiť detstvo asi každý.

Supergirl (2009)

Malé dievča chce byť superhrdinkou a prejsť cez stenu, stoj, čo stoj. Múr síce odolá, ale vznikne v ňom malá diera. Cez tú nedočkavá dcéra pozoruje mamu pri práci. Chodia za ňou divní ľudia, ležia na pohovke a pritom plačú... Mama má teda čudnú prácu!

Maite was hier (2009) (TV film)

Maite hrá Abbey Hoes a tá je fantastická. Ona robí z obyčajného nemocničného TV filmu nadpriemernú vec.

matka! (2017)

Tak pozoruhodnú reinterpretáciu Biblie som nikdy nezažil. V živote by ma nenapadlo, ako variabilne sa to dá. Inu, kresťanský evanjelizačný film to rozhodne nie je. Aronofsky podal špičkový výkon a spojil svoje 2 obsesie (Bibliu a ekológiu) do jedného, nie veľmi pozitívneho celku. Bolo to fascinujúce, znepokojivé a v duchu New Age, alebo takého niečoho. Všetky tieto charakteristiky obsahoval už Noe, takže ma to až tak nešokovalo.

Marathon Girl (2008)

Možný SPOILER! Ďalší, hoci len krátky. ale výborný film od Schramovcov. Scenár Maria Peters + Tessa Schram (mama a dcéra), produkcia otec Dave Schram. Malý Tony je na vozíčku. So sestrou Julie sa vyberú do parku, kde sa akurát beží maratón. Obaja sa ho svojim spôsobom zúčastnia. Veľmi pekný a dojemný rodinný filmíček, ako býva v tejto rodine štandardom. https://www.youtube.com/watch?v=BM4UVLeMKYg

Zneužitá na internetu (2017) (TV film)

Zaujímavá téma, len nešťastne spracovaná. Dialógy, ako z C-kového filmu. (Choďte domov a venujte sa rodine. To rozhodne urobím!). Snažilo sa to tváriť ako americký film (ak bude treba, hackneme barmského hackera), ale je to len instantná citovka.

Děvočka i echo (1964)

Má to zaujímavú prímorskú atmosféru. Lenže bol to dejový oldschool (poetické) a žiaľ čiernobiele. Rozhodne by tomu pomohol remaster na HD kvalitu a kolorovanie, o CS dabingu ani nehovoriac - ale ten niekde v archívoch už dávno je A má to typicky socialistickú hodinovú minutáž, ktorá dnes už prakticky neexistuje. O charakteristike "dráma" sa dá polemizovať. Je to skôr rodinný film. O tom, že sa jedná o najlepší litovský film 60. rokov, dosť pochybujem, ale ak predsa len áno, divácky vkus sa značne líšil od dnešného.