• Rodinný

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Keď skrížime Avatara s Narniou 3, dostaneme Vaianu. Krásne obrázky, originálny námet, hoci dej je zbytočne jednoduchý a texty piesní hlúpe (SK dabing). Na druhej strane na prečistenie hlavy je to výborné - netreba pritom rozmýšľať. A nenudil som sa.

Miluj ma alebo odíď (2012)

Obávam sa, že premisa "Nechoď na domáci film, ak ti je život milý." sa zmenila z uštipačnej poznámky spred 10 rokov, na krutú pravdu dneška.

Malé vítězství (2014)

Šach a jeho fascinujúca variabilita bol už námetom mnohých filmov. Tento je bohužiaľ trochu prihlúply a zúfalo sa snaží tváriť poučne.

Nellyino dobrodružství (2016)

Konečne po dlhom čase rodinný dobrodružný film s inteligentným scenárom, dynamickým dejom a s nemecky tipickou výchovou k multikulturalizmu. Navyše to bolo aj celkom vtipné a pri úteku boli použité zaujímavé dopravné prostriedky.

La ragazza del mondo (2016)

Na to z akého bigotného prostredia vzišla, bola Giulia až neuveriteľne flexibilná, povolná. Samotný fakt, že do nej autor prevtelil osudy viacerých náboženských renegátov naraz zapríčinil, že film svojou rýchlosťou sklzu po šikmej ploche a překotným mentálnym prerodom protagonistky, pôsobí silene. Hoci vychádza z reality, mal som pocit, že pozerám zaujímavú rozprávku pre dospelých. IFFBA2016

Skvělá Gilly Hopkinsová (2015)

Jedinou vecou vyčnievajúcou z priemernosti tohto nie veľmi vydareného filmu, je herecký talent hlavnej hrdinky.

Phantom of the Megaplex (2000) (TV film)

Už je to dávno, čo som videl film od Blair Treu. O to viac ma potešila možnosť zhliadnuť ďalší kúsok z jej režijnej filmografie a ani tento ma nesklamal. Fantóm z megaplexu je 16 rokov starý, takže všetci tu vyzerajú ako v 90. rokoch. Námet je nápaditý, obsadenie OK, spracovanie ale pokryvkávka, je to produkcia Disney Channelu a má svoje muchy hlavne v dialógoch. Lenže oproti tomu, čo táto TV produkuje dnes, je toto 2 -3 krát kvalitnejšie!

Deník strojvůdce (2016)

"Ja robím rušňovodiča celý život a zrazil som 35 ľudí. Skutočným rušňovodičom sa staneš, až keď zrazíš prvého samovraha... Nie je to naša vina, je to náš osud." ---- Vtipná bodka za IFFBA 2016. Áno, bol to skôr čierny humor, ako sa na Balkán patrí, ale po týždni depresívnych drám, to bolo oslobodzujúco osviežujúce.

Přijímání (2016)

Keby sa to poňalo viac ako hraný film a rozpracovali sa okrem Oly aj dejové linky s nejakou jej kamoškou, otcom, mamou... skrátka možností sa núkalo veľa. Takto je to "len" ďalší film/ dokument o dysfunkčnej rodine s postihnutým dieťaťom. Je zručne natočený a plný emócií. Mne tam ale chýbal poriadny dej. IFFBA 2016