Na samotě u lesa (1976)

Jakápak legenda o Ostojovi, teprve legenda o dědovi Komárkovi je to pravé ořechové :)..

Na shledanou, chlapci (1987)

Velmi emotivný a osobní snímek kde se autor skvěle vypořádáva nejen se svojí minulostí a svou dlouho potlačovanou vinou, která se ukáže na konci filmu, kdy si závěrečné slovo bere sám režiser, ale taky i se svojí ‘pro Vichovskou’ rodinou a okolím. Je vidět, že se jedná dílo osobního významu a určitě ho člověk docení po vícero shlédnutí. Obzvlášť oceňuji odlišné vyzobrazení nacistů oproti jiným (hlavně těm Hollywoodským) filmům a celkové okupace, která se dostává do popředí v životech chlapců pomalu a plíživě, až postupně začíná fyzicky ovlivňovat životy mladíků. Poté považuji za skoro až geniální ‘restaurační’ scénu, kde je krásně vidět ‘mikrokosmos’ tehdejší Francie. Krásná cesta jak se vyrovnat s osobní a národní minulostí..

Návrat k vítězství (1981)

Celkem příjemná oddychovka u které si člověk odpočine. Sice Stallone není jako brankář moc přesvědčivý, ale ostatní výkony ujdou, takže to v závěru není ani tak špatné a nápad je to originální.

Na západní frontě klid (2022)

Plytké jak celá Netflix produkce. A to se ani nesnažím porovnávat s legendární předlohou, jinak by ještě muselo být o hvězdu míň.

Na západní frontě klid (1930)

Na knížku to určitě nemá, ale je to její nejlepší zpracování a vzhledem k tématu, který je více psychologické než válečné, asi ani lépe nejde zpracovat. Vše by bylo ok a film nádherně ukazuje na nesmyslnost války a na její celkové dopady na mladé lidi a tzv. lost generation, jen se mi občas zdálo, že scény na sebe nenavazovali, ale to je možná záměrem kvůli celkovému dojmu filmu. A na rok vzniku filmu (1930) doopravdy klobouk dolů. Zákopové boje a scény jsou udělány lépe a hrůzostrašněji, než jsou vyzobrazeny v některých současných filmech.

Nebe s.r.o. (2019) (seriál)

Příjemný příspěvek typického anglického humoru, o to je víc překvapující, že se jedná o americkou výrobu, s příjemným hereckým obsazenstvem (hlavně můj oblíbenec Steve Buscemi a jemu skvěle notující Karan Soni). Sice ne pořád drží pohromady jako celek, ale svůj ůčel vždy splní - pobaví a to už hned od úvodních titulků.

Nepřítel pod ochranou (2012)

Přiznám se, že jsem na to šel jen kvůli Denzelu Washingtonovi, ale nakonec jsem byl překvapenej a Ryan Reynolds svojí roli zahrál na jedničku, skoro líp než Denzel. Jinak příběh je zpracován průměrně. Na odpočinek a vypnutí uplná pohoda, připomíná mi to starší akční filmy a Elitní zabijáky.

Nespoutaný Django (2012)

Něco mezi parodií a vážným filmem o vážném téma otroctví, které je zpracováno, tak jak to Tarantino umí a dělá. Na tenhle snímek se půjdu kouknout ještĚ několikrát a určitě najdu nějakou novou hlášku či drobnost, kterou si dám do nějaké nové souvislosti. Ani mi ta délka tolik nepřišla a neuvěřitelně rychle to uteklo. Hlavně bych vyzdvihnul parádní kameru a scenérie. A herecké výkony byly klasicky super (i když jsem se nejvíce těšil na DiCapria, tak Foxx a Waltz doopravdy váleli nejlíp) a Jackson, kterýho jsemtu nejdříve ani nepoznal, mě příjemně překvapil. Taky scénář je brilantně napsaný a krásně do příběhu sedne. To vše za doprovodu skvělého soundtracku. Pro mě je to další ze skvělých a klasických Tarantinovek, který se před ostatními nemusí nijak stydět, spíše naopak.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Asi jsem čekal o mnoho víc, takže jsem byl nakonec zklamanej. Takový Let´s Dance akorát s jiným sportem. Jediné pozitivní byly dobře propracované souboje a kamera. Herecké výkony ušly, ale zase žadná sláva to taky nebyla a příběh byl cliché a předvídatelný. Asi jako motivační film to lidi mohou ocenit, ale můj žánr to není.

Nula nula nula (2020) (seriál)

Snad nejlepší ‘gangsterské’ melodrama, co jsem viděl. Ano, zřejmě to není asi úplně realné (i když jeden neví), ale to na kvalitě a na požitku neubírá a zřejmě si seriál ani takové nároky nedělá. Musím vyzvednout vypravěčský styl, který se u každé postavy vrací retrospektivně zpět, vždy až když se vyvine scéna u jiné postavy, takže vše vidíme a aktuální situaci vnímáme, tak jak to vidí aktéři. Většinou se dostaví šok a člověk vlastně neví, kterému aktéru by měl fandit víc.. Do toho výborná hudba a skvěle napsané postavy (hlavně v případě zprostředkovatelů), které tomu dávají um melodramatu a netypické dramatu tohohle téma. Poté dalším kladem je určitě globálnost celého děje, kdy se příběh odehrává skoro na každém kontinentu, až mi to chvíli přišlo jako Tintin pro dospělé. Jako poslední, co zde vyniká, se mi zde zdála skvěle vybarvená dynamičnost a nepřehlednost celého tohoto pro nás nedostupného a uzavřeného světa. Kdy se situace mění tak často a k tomu si aktér nemůže být jist na koho se spolehnout, že vlastně ani po většinu dobu neví, co se děje. To je skvěle ukázáno nejen na již zmíněném typu vyprávění, kdy víme tolik co postavy, ale na i neustálé dynamickém a měnícím se vývoji děje. Dále se povedl i casting (i když to je zřejmě vděčná role, tak hlavně Dane DeHaan) a vlastně jsem našel velmi málo toho, co bych mohl vytknout. Jen možná někdy bazální jednoduchost děje, kdy se vlastně točí vše kolem jedné zásilky. Ale to je na tom asi to výjimečné a tvůrci nám chtějí ukázat, co vše se může skrývat jen za jednou takovou ‘obyčejnou’ zásilkou.