Afrikou na pionýru (2019)

Jedna z nejlepších dokumentárních road movie, co jsem viděl. Snad předčí i Ewan McGregorovu Dlouhou cestu. Hlavně bych vyzdvihl skvělou kameru Martina Kochaníka, kde některé záběry jsou doopravdy velmi povedené a potom též skvělou doprovodnou hudbu. Taky střih se velmi povedl, kdy jsem se nejdřív bál, že formát filmu tomuhle projektu nesedne a říkal si, jestli by nebyl lepší seriál a díky tomu pak i delší minutáž. Stejně jak tomu bylo u Trabantů, kde se seriály velmi povedly, ale filmy byly trošku zmatečné a ne tolik povedené. Tak tady se tohle naštěstí nestalo a vše funguje a ubíhá plynule, tak jak má. Jinak zde je asi hlavně nejdůležitější to, co se téhle partě povedlo, než je samotná kvalita snímku. Ale to je na další a jinej komentář, tak alespoň jen krátce - doopravdy před celou partou klobouk dolů.

Alex Rider (2020) (seriál)

Nejdříve je trošku slabší rozjezd, ale časem se seriál dostane do tempa a je z toho další celkem příjemný young adult akčňák. Ale bohužel se zde nevyhnu srovnání se 14 let starým filmem Stormbreaker, což je v knižní sérii Alexe Ridera první díl a Point Blanc až druhý díl a zde tvůrci začínají rovnou od druhé knihy. A ačkoliv dávám stejný počet hvězdiček, tak se mi Stormbreaker zdá pořád lepší. Určitě to bude za prvé hereckým obsazením, které mi tady vyloženě nesedlo a ve Stormbreakru bylo doopravdy elitní jako např. Ewan McGrefor, Mickey Rourke, Bill Nighy, Damian Lewis, Andy Serkis aj. a i hlavní hrdina mi zde nepřišel dobře obsazení narozdíl od Alexe Petyffera ve Stormbreakeru, který se na roli evidenté lépe hodil a také ji i lépe zahrál, zde to bylo od Farranta spíše utrpení. Poté určitě řemeslné zpracování - ať se zde seriál snaží vypadat dospělejší a temnější než Stormbreaker, tak mi občas přišlo, jak kdybych se koukal minimálně na něměckou koprodukci. I kvůli tomuhle na mě film nepůsobí ani extra temně či dospěle a ani vyloženě young adult a zůstává rozkročen na půl cesty a nedaří se mu 100% zachytit atmosféru, jakou by evidentně chtěl. Zatímco si Stormbreaker na nic nehraje, jede si rovnou na young adult vlně a používá krásné kulisy a hračičky, které se zalíbí nejen puberťákům. Hlavní plusy u tohoto díla vidím v super hudbě, díky které se alespoň občas podaří nastolit doopravdy ponurou atmosféru, dále v scénaristickém zpracování knižní předlohy a poté v hereckém výkoně Marli Siu, který zde vynikne (asi hlavně kvůli bídě ostatních výkonů). Třetí hvězdičku dávám za určité scény, které mi z knížky jako malému utkvěly v hlavě a které zde byly celkem pěkně zfilmovány, takže ji dávám z čistě sentimentálního fanouškovského hlediska, ale i to se počítá :).

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Za mě nejlepší Spider-Man a asi jediný film který mi doopravdy připomíná ducha komiksů Spideyho od jeho stvořitelů Stana Leeho a Steve Ditka. A to nejen skělým komiksovým vizuálem, který film má, ale i podobnou psychologií postav, díky kterým se komiksy těchto dvou velikánů tak lišily od ostatních.

Americký gangster (2007)

Syrová a drsná atmosféra New Yorského podsvětí v 70. letech přesně podle mého gusta. Brilantně popsaná verze zkorumpovaného amerického snu a výborně podaný kontrast mezi zločinem a poctivostí, která se překvapivě nedala hledat ani u policie a kdy film nutí člověk uvažovat, jestli v této době být poctivý za tu námahu a oběť vůbec stálo. Klobouk dolů před Ridley Scottem, kterému zde prostě vše funguje - scénář, casting (vynikající můj oblíbenec Denzel Washington), hudba atd.

Amundsen (2019)

Nezvyklý film který určitě není pro ty, co očekávaji děj plných zvratů a akčních scén. Spíše než o samotných dobrodružných výpravách film reflektuje svoji dobu a severskou (zde hlavně Norskou) náturu - chladné, racionální a pragmatické uvažování, které nebylo cizí pouze Amundsenovi, ale je typické pro severní národy i dnes. Kdo tento a jiné příběhy polárníků zná a orientuje se v kontextu doby, tak si může vychutnat naprosto dokonalé rekvizity, různé detaily a odhalovat spousty skrytých odkazů. Jediné co mě zde více mrzí, že nebyl využitý třeba větší kontrast Nansenovi vs. Amundsenovi cesty nebo průkopnický začátek využívání životního stylu Inuitů a díky tomu i celková změna přístupu k těmto natives nebo samotný význam co tyto cesty přinesly do budoucna. Takhle film vyznívá, že se nemůže rozhodnout, jestli chce být dobrodružným filmem nebo snímkem co reflektuje vyjímečnost těchto polárních cest a samotných polárníků a zůstává až schizofrenně rozkročen nad hranicí několika žánrů.

Andor (2022) (seriál)

To co jsem psal k Rogue One, platí i tady a ještě i dokonce o krapet lepší. Asi jediná příběhová linka, co se dá, od doby co Disney SW přebrala, sledovat s naprostým uspokojením fanouškovského srdce.

Andor - Ulice Rix (2022) (epizoda)

Jedno z nejvíc epic vyvrcholení nejen ve Star Wars universum.

Animal Kingdom - Season 6 (2022) (série)

Dokonalé uzavření kruhu. Aneb epické zakončení za mě originálního seriálu (původní film jsem neviděl), co naplno využívá svůj potenciál v každé sérii. Povedený casting, super hudba a i když je dějová linka u některých sérií podobná, tak prostě z tohohle celého seriálu sálá hippie/surfařsko/banditská energie, tak jak tvůrci zamýšleli. Plus v této série se k tomu přidává zakončení vhodné řeckého dramatu.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Kdeby nebylo hrozných hereckých výkonů, tak bych se nebál dát ani ty 4 hvězdy. Film se skvělým vizuálem, průměrným příběhem, super padouchem (hlavně pro ty kdo zná Marvel universum trochu víc) a hlavně film, co se umí sebeparadovat a nebere se moc vážně. Takže za mě po delší době alespoň jedna Marvelovka, co jsem si užil :).

Archive 81 (2022) (seriál)

Doopravdy škoda konce, který způsobil, že pečlivě budovaná atmosféra a konspirační příběh ve stylu H.P. Lovercafta vyzněl jako teenage fantasy Stranger Things. Ale i tak cením velmi originální způsob vyprávění, super casting a držím palce, aby eventuální další série zase přinesly něco originálního s podobně skvělou atmosférou a přitom aby se tvůrcům podařilo rozvinout tento vesmír (ne jedno na úkor druhého jako teď, ale obě dvě věci zároveň!!). Potenciál tu je velký..