V moci ďábla (2005)

Skvělé drama a nemůžu se vyhnout porovnáním s kultovním Exorcistou. Vím, že se to tady asi nikomu nebude líbit, ale tenhle kousek se mi líbil víc. Cením nejen to, že to tvůrci vzali z jiné strany a to ze soudní síně. Ale i při strašidelných scénách, jsem někdy byl víc napjatý než u zmíněného Exorcisty. To tomu přidalo i přesvědčivost skoro všech herců (hlavně tedy Laury Linney), skvělá hudba, a i skvělě dávkovaná hutná atmosféra. Nejsem expert na horrory a většinou se jim i vyhýbám, tak chápu, že tohle asi nebude zrovna populární komentář.

Vykopávky (2021)

Nádherná filmařina, která alegoricky zachycuje jedny z nejtěžších otázek, se kterými se lidstvo potýká - otázky pomívijosti a toho co po nás zbyde. Na první pohled 3 různé příběhové linky (2.sv válka, příběh Edith a příběh jednoho z nejvýznamějšího anglosaského archeologického objevu) se skrz tyto otázky propojí do jednoho a je z toho svižná, inteligentní a krásná jednohubka.

Vzestup Osmanské říše (2020) (seriál)

Na Netflix překvapivě věrná a přitom dobře koukatelná rekonstrukce jednoho z nejfascinovanějšího obléhání v historii. A stejně překvapivě se tu ani tolik nenadržuje Osmanům či-li Turkům, jak jsem na turecký počin očekával. Do samotné rekonstrukce jsou přidány odlehčené vsuvky klasických eggheads, kteří vše dobře zasazují do kontextu a vůbec neubírají na svižnosti celého počinu.

Warrior (2011)

Učitel fyziky který porazí všechny v zápasech MMA. Cliché a i když film svojí úlohu celkem líbivě splní (herecké výkony, poutavě napsané postavy, filmové kulisy..), tak žádnou další přidanou hodnotu nepřináší. Podobný Fighter se mi zdál lépe a originálněji zvládnutý.

Wonder Woman 1984 (2020)

Ok, možná to je někdy trošku dumb podívaná, co kvalitou občas připomíná rodinné filmy z 90.let. Ale rozhodně to není taková hrůza a za mě osobně to ani není nejhorší filmové zpracování komiksu ze současné vlny komiksovek (určitě existují horší jak DCovky, tak i marvelovky). Gal Gadot jako WW opět skvělá, námět a záporák taky a i když to má doopravdy pomalej rozjezd a 'pravá komiksová jízda' to je asi tak poslední půl hodinu, tak je tady celou dobu vizuálně na co se koukat a co si užívat a to ještě v doprovodu skvělé hudby od Zimmera, který takhle ve formě nebyl hodně dlouho. Bohužel to ale doopravdy nesehá ani po kotníky nastavené kvalitě a tempu prvního dílu a skoro v každém aspektu by se zde dalo něco přidat nebo ubrat. Musí se to brát jako rodinná oddychovka, která je zaměřena na mladší publikum (podobně jako původní komiksy) a pak si to člověk dokáže bez problému užít.

Wrestler (2008)

Velmi podobný film jako 8 mile akorát ze světa wrestlingu. A hlavně skvělý Mickey Rourke. Je to kvalitní film, ale čekal jsem více, tak proto jsem možná byl ke konci trochu zklamaný.

X-Men: První třída (2011)

Film má přes 2 hodiny, ale vůbec jsem si to neuvědomil. Film má svižné tempo a to hlavně v první polovině. Přirovnal bych ho k prvním dvoum filmům, ale o trošku víc povedený. Digitální scény jsou perfektní a vůbec není špatně vidět známe X-meny jako ještě děti. Moje očekáváni byla splněna takže dávam tak 4,5..

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Klasický Scorsese, do toho zachycená zajímavá doba a místo a skvělé téma, kterým se dá říct hodně. Herci samozřejmě také bezchybní. Jsou tu dvě celkem velká ALE, co mi ten film narušovalo. Za prvé ta šílené délka, která se mi to u tohoto filmu zdá zbytečná, protože se klasicky omezuje pouze na chladné a distancované vyprávění, kdy není čas na žádné dlouhé či emotivní záběry. Takže třeba narozdíl od Tarantinové Once Upon a Time in Hollywood (kde se toho tolik neděje, ale dal bych si s klidem další hoďku), se zde zase tolik není čím kochat a prostě by to mohlo být kratší bez nějaké újmy. A za druhé právě to typické Scorsesehi distancované a odosobněné vyprávění, které normálně mám rád, ale tady k tomuto tématu mi prostě nějak nesedlo.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Doopravdy nejlepší válečný film ze 2.světové války, který jsem viděl. Hlavně vylodění v Normandii, které je zrekonstruováno z reálných záznamů, je vážně neskutečné a mrazivé. Myslím, že když se dnes řekne dobývání Evropy, představí si všechni scény z tohoto filmu. Spielberg ve své nejlepší kondici.

Zákon gangu (2008) (seriál)

Tenhle seriál je snad synonymum pro American OG. Neuvěřitelně chytlavě popsaná různá prostředí kriminálních gangů v USA se zaměřením na drsný motorkářský gang. Baví mě, jak je zde vidět celou dobu napětí mezi motorkářskou subkulturou, kterou SoA měla původně představovat, vs. motorkářským gangem. Ale jinak asi typické a stereotypní představení drsných motorkářu, které ale v tomto provedení strašně baví a člověk může seriál vidět víckrát. A i když je seriál určitě v hodně věcech nadnesený a nereálný, tak podle ohlasů z USA a i mé krátké zkušenosti z Californie, bych se nedivil, kdyby gangy v USA fungovaly víc než podobně. Jinak musím vyzdvihnout geniální casting, kdy každému herci role sedla jak ulitá a s jedinou postavou nejde mít nejmenší problém, dále povedou technickou stránku seriálu a super příběhové linky a zápletky ve všech sérií. Taková moderní a gangsterská Hra o trůny.