Vražedný souboj (2007) (seriál)

Naprosto parádní začátek (zhruba první tři díly), pak se ovšem děj začíná nepěkně ubírat klišoidním směrem, což zamrzí. Jinak skvělí John Leguizamo (toho týpka mám fakt čím dál tím radši) a Donnie Wahlberg, který je mi mnohem sympatičtější, než jeho slavnější a "nasvalenější" bratr Mark. Takový menší protipól standartních lupičských filmů, kde chtě nechtě musíte skupince bývalých elitních vojáků fandit, protože to nejsou žádný "hovada" ale relativně logicky uvažující a chovající se lidé v trochu "vyhrocené" situaci, kdy si chtěli jen trochu přilepšit na důchod a nějak se to zvrtlo. PS: Takhle parádní a stylovej nástup na scénu se vidí málokdy. Perfektní výběr hudby!

Kmen Andromeda (2008) (TV film)

Po skvělé minisérii The Company z produkční dílny bratří Scottů, jsem od předělávky dnes již klasického filmu Kmen Andromeda, čekal opravdu hodně. Jak už to u velkých očekávání bývá - přichází velké zklamání. Tvůrcům se někde na půli cesty vytratila solidní atmosféra a k ní se přidal i smysluplnější scénář. Místo toho, aby jsme byli s vědci neustále zavření v docela klaustrofobickém komplexu a řešili s nimi, jak vyzrát na záhadnou nákazu, tak nám tvůrci servírují docela nezáživné pátrání jednoho otravného reportéra, případně politické pletky, které pozbývají valnějšího smyslu. Škoda přeškoda, protože scény z laboratoří mají docela slušný náboj a rozhodně stojí za zapamatování taková dekontaminace, která je natočena opravdu efektně. Sympatické je, že tvůrci alespoň nešetřili na brutalitě - scéna vlastnoruční dekapitace motorovou pilou je docela síla:)) Z herců vyniká snad jen Ricky Schroeder, kterého můžu už z 24ky a Andre Braugher, který snad v každém druhém filmu nosí uniformu. Pro mě naprosto mimo, je obsazení Kima ( Jin z Lostů), který se v roli evidentně trápí a vypadá, že by z placu nejradši utekl. Pár dobrých scén, slušné triky a výprava (v rámci televizní tvorby) a místy dobrá atmosféra minisérii zachraňují od naprostého průměru, takže divák se určitě bavit bude (zvláště neznalý originálu), ovšem Scott+Scott by měli být zárukou mnohem větší kvality.

Já, legenda (2007)

Will Smith jako poslední přeživší člověk ve zpustlém New Yorku, bojující proti zombíkům, talentovaný Francis Lawrence na režijní stoličce a k tomu bohatý rozpočet. Plus nadupané trailery, které slibovaly akční peklo i dusnou post-apokalyptickou atmosféru, a máte zaděláno na kvalitní film. Nebo taky ne! Rok 2009. Plukovník Robert Neville (Will Smith) byl jedním ze špičkových vědců, kteří sestrojili virus léčící rakovinu. Úspěšnost léčby byla prakticky stoprocentní. Než ale stačily vylétnout první špunty ze šampaňského, něco se pokazilo. A jak to ve správném post – apokalyptickém filmu už bývá, pokazilo se to opravdu hodně škaredě. Virus, který měl přinést lidem spásu se vymkl kontrole a zahubil většinu populace na planetě. Ze zbytku přeživších virus nadělal polomutanty, kteří měli na jídelníčku jen jednu položku – lidské maso. Hrstka lidí imunních na virus, tak neměla zrovna nejlepší vyhlídky. Rok 2012. Náš hrdina je jediný „normální“ přeživší ve zpustlém New Yorku. Spolu se svým psem (mimochodem nejsympatičtější „herec“ filmu) přes den projíždí městem a shání potravu a ve svém domě pak experimentuje na chycených zmutovaných obětech a snaží se získat lék, protože se cítí vinen za to, co lidstvo postihlo. Za soumraku se pak zabarikáduje a snaží se přežít noc – to je totiž doba, kdy potvůrky vylézají z temných zákoutí opuštěných budov, protože ultrafialové světlo je pro ně smrtící. Předem bych chtěl varovat, že to, co nám servírovali tvůrci prostřednictvím trailerů, (tedy pořádnou akční masáž) se opravdu nedostaví. Film je totiž v převážné většině dosti komorní a akční pasáže zabírají z celkové stopáže snímku asi deset minut – a to prosím počítám i flashbacky. Ono by to ani příliš nevadilo, kdo by potřeboval tunu akce, když má úchvatné záběry na vylidněný New York (jako dělané pro velké plátno), Willa Smithe hledajícího lék a všechno je to neskutečně atmosférické. Pokud však čekáte nějaké to „ale“, bohužel vás nezklamu. Ono atmosférické dusno totiž vydrží zhruba první půl hodinku, která je výborná, ale s přibývajícími minutami film sklouzává nezvratně do šedi průměru, kde se hlavní hrdina zoufale potácí městem od ničeho k ničemu a vy se nejspíš začnete na sedadlech v kině lehce ošívat, v horším případě koukat na hodinky. A pak přijde hodně kyselá třešnička na rychle uplácaném dortu v podobě závěru, který si tvůrci mohli opravdu odpustit. Jenže ona to není chyba režiséra, ten má film pevně v rukou. Když vám však na stole přistane scénář, který má tak maximálně dvě stránky, neuděláte s tím nic, i kdyby jste byl Kubrick se Spielbergem dohromady. Všechna vina tak padá na Akivu Goldsmana, kterému se díky jeho takřka nulovému scénáři, podařilo zazdít neuvěřitelně silný potenciál snímku. Co se týče trikové stránky, tak to je kapitola sama pro sebe. Jak už jsem zmiňoval výše, vylidněné město vypadá parádně a nemám výhrady. Ovšem triková sekce, která měla na starost „zombíky“ nejspíše jela v lehkých drogách, protože si jinak nedokážu vysvětlit, proč vypadají jako z nějaké videohry. A nechce se mi věřit, že by to byl záměr režiséra, jak jsem se někde dočetl. Naštěstí se objevují ve větší míře až ke konci filmu, takže se to dá v klidu přežít, ale od filmu s tak vysokým rozpočtem, člověk automaticky očekává nějakou úroveň. Velká škoda, tento film měl rozhodně na víc a pro mě osobně je to zklamání. To ale rozhodně neznamená, že film je špatný. Návštěvu kina rozhodně doporučuji, protože velké plátno tomuto filmu opravdu sluší. Bohužel se jedná jen o zajímavý námět se zajímavým režisérem a naprosto nezajímavým scénářem. Takže nic nového pod hollywoodským Sluncem. PS: Pokud jste fanoušci Willa Smithe a je pro vás jeho charisma zdrcující, tak si klidně přihoďte jednu hvězdičku. Já jsem vůči němu nějak imunní.

Policejní vyjednavači (2006) (seriál)

Seriál z prostředí krizových vyšetřovatelů FBI. Čekal jsem něco ve stylu CSI, ale dostalo se mi příjemně "oldschoolové" krimi, která se nebojí mírného odlehčení. Žádné hrátky s kamerou, žádné filtry .. žádné větší ambice ... ale příjemně se na to kouká. 3,5*

Pád do tmy (2005)

Tak tomu se říká pořádný horor! Nadaný Neil Marshall s minimem prostředků natočil film s atmosférou tak houstou, že by jste ji neukrojili ani nabroušeným cepínem. Vše podtrhávájí výborné masky hlavních "potvůrek", jejichž nástup mě skutečně zvedl ze židle (přesněji z křesla:)). Pro klaustrofobiky: shlédnout jen na vlastní nebezpečí!! PS: tolik kritizovaný zavěr, mi vůbec nevadil ..spíš naopak. Alespoň je vidět, že se režisér nebojí udělat menší krůček stranou od "normálu". To se cení!

Superman se vrací (2006)

Přiznávám se, že "dušínovská" povaha ňoumovitého Supermnana mi nikdy příliš neseděla. Jeho neschopnost vyjádřit city ke své milované Lois, jako Clark Kent mě přímo iritovala (ano, budu slušný:)) Ovšem díky neuvěřitelnému mediálnímu kolotoči, který lákal na "nejdražší" film ever, jsem se nechal zlákat. Přece jenom jména jako Singer, Spacey či Langella byla jistou zárukou kvality, která se ..... bohužel nedostavila! Je to krásná ukázka toho, že když se nechá sebelepšímu režisérovy příliš volná ruka a příliš velky rozpočet, nemusí z toho automaticky vzejít něco úžasného. Úžasné je, kde se ztratilo údajných 270 milionů!!!, protože přiznejme si to, některé triky vyloženě bili do očí a já jen nechápavě kroutil hlavou, kde se to mohlo takle zvrtnout. Asi měl štáb v cateringu, každý den na talíři lanýže, jinak nechápu:)) A teď k hercům, nooo ... oplešatělý Kevin se snaží (někdy až moc), ale i tak je to nesporný klad celého filmu, kupodivu nejslabší herecký článek pro mě nebyl B. Routh ( ten celkem do role "sedl") ale K. Bosworth. Škoda. Je to to film bez emocí, bez pořádné akce hodné slovutného Supermana, za to s proměnlivou kvalitou triků. Vidět a rychle si spravit chuť Batmanem:))

V moci ďábla (2005)

Velice sugestivní film s výborným Tomem Wilkinsonem v roli (ne)právem obviněného kněze, který musí bojovat nejen se soudním systémem, ale i se samotným Ďáblem - tedy možná:)) Zaujme i solidní výkon teprve začínající Jennifer Carpenter, která své kvality později předvedla i v seriálu Dexter. Zajímavostí je, že film je inspirován skutečnými událostmi.