Dunkerk (2017)

Počas filmu som sa nedokázal ubrániť nutkaniu neustále pozerať na hodinky. Nie však preto, že by som chcel vedieť, koľko minút ostáva do konca, ale aby som si pravidelne meral srdcový rytmus (priemerná frekvencia na móle 105/min., vo vzduchu 110+). Keď som sa pred 3 rokmi dozvedel, že Nolan sa chystá natočiť vojnový film o zdupkaní britskej armády z bojového poľa, prirodzene som sa bál, že pôjde o krok vedľa. Dnes som rád, že moje obavy boli neopodstatnené. Dunkirk je jedna (resp. tri) nervy drásajúca scéna, ktorá viac než ktorýkoľvek iný vojnový film dokáže diváka presvedčiť o tom, že je jedným z vojakov čakajúcich na zázrak - prežitia. Réžia a kamera dokonale splývajú s hudbou, tak ako postupne splývajú tri samostatne stojace dejové línie do jednej. Hudobný sprievod aj tentoraz tvorí snáď 40% celkovej atmosféry, na druhej strane ma trochu mrzí, že tohto Zimmera si (s výnimkou Supermarine) asi v prehrávači k behu nepustím. Neutíchajúce 107-minútové dunenie síce pôsobí rušivo, ale nepochybne šlo o zámer tvorcov. Ani Angličania predsa nešli do Francúzska na dovolenku k moru, tak prečo by sa diváci mali v kine cítiť príjemne? Je fantastické, že aj v roku 2017 je stále možné spracovať látku (a najmä vojnový film) originálne a hlavne bez zneužitia do očí bijúcich gumovo-digitálnych efektov. Mimoriadne oceňujem fakt, že moja manželka, trpiaca klaustrofóbiou, akrofóbiou, chorobným strachom z utopenia, ale aj rôznymi formami zoofóbie (beznádejný prípad), označila tento film za "veľmi dobrý" - práve preto, že zobrazoval všetky príčiny jej úzkostných stavov tak verne. Sám som sa najviac aj tak stotožnil s Tomom H., pretože mám pekné oči a tiež viem, aké komplikované je trafiť cieľ joy stickom bez auto-aimu. Nolan tradične 10/10

Wonder Woman (2017)

Písať komentár k WW je nevyhnutné najneskôr deň po zhliadnutí, pretože potom spomienky na ňu nevyhnutne expirujú. Natalie Portman tu hrá Chris Pine, Hemswortha zas očarujúca Gal Gadot s ešte o niečo hebkejšími vlasmi. Druhú svetovú si už Marvel ukradol pre seba, ešte že je stále voľná tá prvá. O Stevovi v uniforme preháňajúcom sa na motorke po lese rýchlosťou 80 km/h, ktorého osud je previazaný s lietadlom s nebezpečným nákladom, ani nehovoriac. Snáď len vďaka prepálenému finále kompletne natočenému pred zeleným plátnom ma tvorcovia presvedčili o tom, že film je ďalším ohnivkom v Justice League reťazi (po štyroch filmoch už je vhodné, aby si DC prepálené finále poistilo značkou ™). Spomaľovačky aj tam, kde indián prikladá na oheň v Belgicku, pár zbytočných smrtí (a ďalších patetických slow motions), asi 35 nemeckých vojakov na západnom fronte (tzv. "na západní frontě klid") a ešte menej (a slepých) na základniach. Na druhej strane, zábavný stret dvoch odlišných kultúr, úspešné prekonanie genderových stereotypov a konečne hlavný záporák s SPOILER: debilnými fúzikmi. P.S.: mrzí ma, že v Batmanovom svete v r. 1923 k Hitlerovmu"pivnicovému puču" nedošlo.