• Telenovela

Škola svádění (2006)

Pohodová záležitost. Není to žádný zázrak, ale určitě neurazí, Thorton je prostě týpek a jako manipulativnímu parchantovi mu tleskám, pár scén mě i docela pobavilo, jen ten Heder je takový nějaký... Nijaký. Není to vrcholné dílo, ale za slušnou komedii se Škola svádění jistě považovat dá.

Účastníci zájezdu (2006)

Nedávno jsem v komentáři k MÁJI psal, že film je pro mě rozhodně lepší než knižní předloha. O ÚČASTNÍCÍCH můžu říct to samé, protože Vieweghova předloha patří k mým nejhorším prozaickým zážitkům, a tudíž posílám Jiřímu Vejdělkovi palec nahoru za vcelku dobře zvládnutou adaptaci. Problém filmu je stejný jako problém knihy, to jest naprostá absence nějakého významově více zatíženého bodu nebo situace, což jde ale na vrub pana Viewegha, který si zřejmě myslel, že se román může od začátku vyvíjet jen do ztracena a nic se nestane. Jiří Vejdělek by musel s předlohou hodně čarovat, aby z ní dokázal vytvořit hodnotný filmový scénář. To se nepovedlo, a tak je film spíš sledem více či méně důležitých scének bez jakéhokoli vyvrcholení. Nutno ale podotknout, že tyto scénky jsou docela zábavné, a hlavně rodina s typickými rodiči-Čechy je dokonalou ukázkou naší mentality. Také bych rád pochválil hudbu Oskara Petra, který po PUPENDU dokázal, že umí vytvořit i nádherné orchestrální skladby, kterým by k dokonalosti chybělo jen trochu je prodloužit. Tak např. skladba "Funguje to!" má v první minutě neuvěřitelný potenciál se "rozjet", je ale rázně utnuta v čase 1:02, což je obrovská škoda. Celkově bych tak dal 3*, kdyby šlo o film podle normálního scénáře, ale vzhledem k tomu, s jak mizernou předlohou si musel režisér poradit, zvedám na 4*.

V řetězech (2006)

Byl bych ochoten dát i 5*, bohužel nejsem schopen překonat své nesympatie k Justinu Timberlakeovi a důvod jeho obsazení mi stále vrtá hlavou. Ne že by hrál špatně (ale ne že by zas hrál nějak úžasně), ale toho člověka prostě nemám rád a myslím, že by se našlo nejméně tucet mladých herců, kteří by to zahráli líp. Jinak výborní Samuel s Christinou a skvělá hudba, k dobru připočítávám taky celou scénu s hraním "Black Snake Moan", která měla až hororový nádech. Dohromady tak 4* za nenápadný, ale příjemný film, kde by stačilo přeobsadit jednu jedinou postavu, a bylo by to ještě o něco lepší.

168 hodin (2006) (pořad)

Oproti Střepinám na Nově je 168 hodin velmi slušný publicistický pořad, která má přesně to, co konkureční televize postrádá - inteligentní a objektivně brané reportáže s TROCHOU (ano, to je to slovo, které Nova nezná) humoru a špetkou ironie. Největší peckou jsou silvestrovské speciály s všemožnými politickými přešlapy a přeřeky; u těchto dílů jsem se bavil nejvíce. (A tenhle politický přešlap je opravdu s velkým P: Pavel Kováčik - předesda posl. klubu KSČM - jde v posl. sněmovně k pultíku, opře se a začne svůj projev slovy "Vážení soudruzi...")

Big Brother (2005) (pořad) odpad!

Víte, často si připadám, že zde na CSFD rozdávám jenom odpady a nedělám nic jiného, než kritizuji. Poté si ale vzpomenu na takové monstróznosti, jakou byl náš "Velký bratr" a říkám si: "Nemáš se za co stydět, děláš dobře." Ehm, dobrá, začíná tu smrdět sebechvála. nechme toho. Big Brother je dalším případem naprosto zpackaného pokusu o zavedení reality show. Závidím každému, komu se z toho nechce zvracet.

Doblba! (2005)

Jedním slovem, nechápu. Nechápu co chtěl Vachler stvořit, ale ať už to bylo cokoli, výsledek mě dost zklamal. Duo Dušek - Čtvrtníček je sice skoro perfektní reklamou na komedii, ale vlastně jediné scény, u kterých jsem se smál, byl králík, jeho oživování a Čtvrtníčkovo zkoumání se zapalovačem. Dva pohřebáci mi přišli vyloženě trapní a Duškovy halušky jakbysmet. Ale dvě hvězdičky si přece jenom zaslouží... Za Duška... Vlastně za Dušky.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Ordinaci jsem ochoten dát jednu hvězdu za první díly, protože některé byly dokonce i snesitelné (a ještě snesitelnější byly ty s Jitkou Čvančarovou...), později se ale bohužel už tak špatný scénář stal ještě horším a Ordinace šla úplně ke dnu. Pro Novu ideální pořad - hodně diváků za málo muziky. Změní se tohle někdy?

VyVolení (2005) (pořad) odpad!

A další jasný kandidát na odeslání odpadním potrubím! Big brother jako přes kopírák a je úplně jedno, co bylo dřív, obojí je stejná zrůdnost a obojí patří do nejhlubší televizní žumpy. Měl jsem nutkání dát alespoň hvězdičku za ty zápasy v čokoládě nebo v čem to bylo, ale nakonec jsem se ovládl. Sbohem a... Už se na naše televize raději nevracejte.

Dr. House (2004) (seriál)

Jasných pět hvězd pro jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Hugh Laurie se své role zhostil naprosto úžasně a v jeho postavě nabývá slovo sarkasmus úplně jiných rozměrů. Manipulace, urážky, rasistické vtipy, to všechno v Housovi najdete a to všechno dělá jeho charakter tak úžasný. Bohužel na přelomu 1. a 2. řady se do příběhu připlétá Sela Ward coby Stacy a House najednou projevuje i něco jako lásku, což je podle mého seriálu trochu na škodu. Dále musím vyzdvihnout úžasně vykreslené charaktery vedlejších postav, kteří Housovi více než zdatně sekundují a jejich chování tomu určitému charakteru vždy odpovídá a v každém rozhovoru se projevují - dobračka Cameronová by pomohla i tomu největšímu hajzlíkovi na světě (viz díly Euforie), Forman je tak trochu zmetek a kareierista a Chase se radši drží dál.______ Po odvysílaných pěti seriích mohu říct, že House si stále zachovává svoji kvalitu a především až scénáristickou genialitu, namátkou díly 2x24 - No Reason (hodně divoké halucinace), dvojdíl 4x15 a 4x16 - House's head and Wilsons's heart (znovu halušky a pro angličtiny neznalého člověka asi i dost zmatek) a konečně konec páté série a překvapivě znovu Housovy halušky. House nestačí tupě sledovat, musí se u něj myslet (a mít rozhled, až potom si člověk vychutná pecky jako oslovení Amber "Tonyo Hardingová", Tauba jako "Cyrana de Berkowitz", rozhovor s Cameronovou a Horatiu Cainovi a mnoho dalších mi jistě uteklo). To je u dnešní seriálové tvorby neuvěřitelná vzácnost. Jen tak dál.

Garfield ve filmu (2004)

Jako věrnému čtenáři a sběrateli Garfieldových stripů mi tahle adaptace prostě nesedla. V komixu je Garfield úžasně cynický, sarkastický, líný, protivný hajzlík, nad jehož kousky se pobavíte. Plus samotné kresby, které vás často pobaví i beze slov. Zde Garfield nemá ani jednu ze svých komixovách vlastnosti a humor je posunut z hranice "alespoň trochu chápavé dítě až důchodce" do "batole až alespoň trochu chápavé dítě", což je škoda: zfilmování Garfieldových příběhů je určitě dobrým nápadem, ale musí se na to jinak. Takže 2* za krásnou Jennifer a za slušný dabing Vladimíra Čecha.