Harry Potter a Princ dvojí krve (2009) odpad!

Na začátek musím říci, že pokud ne přímo za fanouška, tak určitě se považuji za příznivce série o Harry Potterovi. Když byly na světě teprve první 4 díly, přečetl jsem je během 4 dnů za sebou, pátý díl 3x za sebou, 6. díl dvakrát, stejně jako 7. díl. Ve chvíli, kdy do kin přišel pátý díl, jsem si říkal, že 6 bude muset být zákonitě ještě lepší, kvalitnější, napínavější, protože 5ka nastavila laťku poměrně dost vysoko, očekával jsem prostě, že "6ka" ji překoná. LEČ nestalo se tak a šestý díl zůstal hluboko pod úrovní předchozího dílu. Stala se z něj slátanina, takový ten "lyrický cajdák", který by na koleně dokázala spíchnout i Daniel Steel. Začátek filmu byl poměrně efektní a nabuzoval dojem, že se máme nač těšit. Pak ale přišel "hláškující Brumbál" a další věci, které tento film srazily na kolena (k nimž se přidal český dabing, kterému v poslední době nějak nemohu přijít "na jméno"). Jmenujme z nich třeba zničení Doupěte, spousta sexuálních narážek, chybějící závěrečná bitva (nějak mě nedojímá tvrzení tvůrců, že v sedmičce se bude nač těšit) atp. Původně jsem uvažoval, že filmu přidělím hodnocení ODPAD, ale musel jsem si poctivě přiznat, že i v tomto "hnoji" je pár věcí, které stojí zato ocenit. Trikové zpracování - zničení mostu, Brumbálovy vzpomínky a "téměř závěrečná" scéna s jeskyní a spoustou nemrtvých. Potenciál, který tento film MOHL mít, zůstal bohužel nevyužit a nezbývá než doufat, že se tvůrci nad sebou zamyslí a nedopustí, aby se ze zakončení celé série nestala rozmělněná břečka, jako z dílu Harry Potter a Princ dvojí krve. Po delším rozmyslu, a po opakovaném shlédnutí tohoto filmového nezdaru snižuji hodnocení na ODPAD. Na tenhle díl Harryho Pottera se nedá koukat ve střízlivém stavu, protože jinak byste se z tak zbabraného převedední na filmové plátno museli pozvracet.

Mamma Mia! (2008)

MAMMA MIA! (2008) - 5 hvězdiček Coby skalní fanoušek skupiny ABBA nemohu hodnotit jinak......... Teď navážno - když v České republice minulý rok, 2007, hostoval muzikál MAMMA MIA v tehdejší Sazka Aréně, byl jsem jej 2x shlédnout, takže když mělo přicházelo do kin jeho filmové zpracování, věděl jsem zhruba, o co tam půjde, jen jsem se obával, jak tuto "látku" převedou na plátno filmové. A byl jsem příjemně překvapen - film jako takový si na nic nehraje, není to film, který byl se snažil objevit neobjevené, ale je to příjemná, přímo magická letní podívaná, která mě od první do poslední minuty upoutala do sedačky v kině. K hereckému obsazení - nemám nic proti němu, zde tvůrci nechybili - nemohu ovšem nepominout jednu věc - celému hereckému ansámblu vévodí svým famozním (jak hereckým, tak pěveckým) výkonem nestárnoucí herečka Meryl Streep. "Její Donna" je přesně taková, jakou si ji pamatuji z muzikálového podání. V doprovodu svých "Dynamos" - Julie Walters a Christine Baranski je podání písní skupiny ABBA osvěžující, nutící do tance a zpívání. Velmi jsem jako muzikant ocenil i hudební převedeníí písní jako např. Dancing Queen, Souper Trouper, Slipping Through My Fingers, Lay All Your Love On Me a dalších. Co se týče pánské části osazenstva a jejich podání písně Our Last Summer, tak jsem byl spokojen. Pokud tady mnozí vytýkají Pierci Brosnanovi jeho zpěv, já tak nečiním, neboť i jeho zpěv se mi líbil, zapadl mi do celkového obrazu filmu a jeho podání SOS bylo také hezké. Čím jsem byl příjemně překvapen, byly i mini-role pánů z ABBy, a to Bennyho Andersona (zřejmě kvůli němu má filmový Bill Anderson příjmení, v muzikálové verzi je to Bill Austin) coby hráče na piano při písní Dancing Queen a Björna Ulvaeuse v závěru písně Waterloo, zřejmě coby řeckého boha Apollona. Poslední věc, o které se zmíním jsou i "závěrečné titulky", doprovázené písní Dancing Queen a následně právě zmiňovanou písní Waterloo - výborná volba, těšil jsem se a byl zvědavý, jak se s tímto tvůrci "poperou" , protože u muzikálu jako takového právě na jeho konci tento "přídavek" dávali. Prostě až na malé drobnosti nemám filmu co vytknout a velice se těším, až vyjde na DVD, neboť si jej ihned pořídím a budu se nechat znovu a znovu unášet příběhem o jedné nevěstě, 3 potencionálních otcích a o "výletu na ostrov, na který nikdy nezapomenete" - to se splnilo dokonale. DOPORUČUJI, skvělý zážitek.

Eragon (2006)

Rozhodl jsem se hodnotit tento film s jistým odstupem, protože jsem si říkal, že bude zajímavé pozorovat, jestli se můj názor za pár měsíců změní.............. Nezměnil se ani o píď. Od hodnocení ODPAD! jej zachránily pouze digitální triky, protože, byť málo, ale ano, bylo se naco koukat. Bohužel pro film jako takový stojí zato vidět tak prvních 10 a posledních 15 minut. Víc ani ťuk. Že, když se chce, tak to jde, se v tomto případě projevilo v negativním smyslu slova. Film jako bych se jen zlehka "otřel" o knižní předlohu, protože je tak nekvalitně zpracován, že připomíná spíše tekutou kaši než chutný pokrm. Že scénáristé vypustili některá místa se dalo celkem čekat, ale že některé dějové, dost důležité zvraty úplně vypustí, jsem měl čekat, ale nečekal. Yazuak, Teirm, Angela (ne, že by Joss Stone byla špatná, ale v takovémto zobrazení připomínala Angela spíše šarlatánku než mocnou čarodějku - a výrazně mi tam chybí Solembum, protože je to důležitá "postava" děje). Výrazně mě znechutilo, jak tvůrci pojali i postavu Aryi. Herečka ujde, ale její úloha ve filmu také nabrala nečekané obrátky. Co vím, a že jsem četl knihu několikrát, tam NIKDE není náznak nějakého milostného vztahu mezi ní a Eragonem, jako na konci filmu. Tyto tendence, cpát milostnou zápletku, kde se to jen vejde, většinou filmu uškodí a ani zde to není výjimka. Jeremy Irons, coby Brom, také nedostal tolik prostoru, co by si zasloužil, prostě tento "film" si nezaslouží lepší hodnocení. Doufám, že pokud bude zfilmován Eldest, nedopadne to tak, jako v tomto případě, a že jej dostane do ruky režisér, který z něj neudělá brak.

Dračí doupě (2000) odpad!

Myslím, že slovo "odpad" hovoří za vše. Film se mi jeví jako zbytečně rozteklý - asi jako máslo, když jej necháte zbytečně dlouho na slunci. A mám výtky k některým jeho stupidním dějovým zvratům. Pokud by film vyšel po Pánu prstenů, tak bych řekl, že trpaslík vypadá jako nepodařený pokus o Gimliho, ale budiž. Celkově jde o to, že dialogy bývají místy dost neštastně zvolené, takže celkový výsledek je, jako když Tupouni z Gumídků se plácají v bahně po jarním dešti. Scénáristé, použiji-li český příměr, by měli být pověšeni "za koule do průvanu", protože z filmu, který se určitě dal uchopit tak, abych z něj vzniklo fantasy, na které bude radost se dívat, se stalo "něco", co právem patří mezi odpad. Korunu tomu nasadili závěrem, který jsem napoprvé a ani na podruhé nebylo "štonc" pochopit, prostě celkově to vyznělo, jako kdyby skládali puzzle - tuhle scénu slepíme s touto, tuhle zase s tamtou a "ono to nějak dopadne"... Hnus, velebnosti................