Bílá duše (2014) (TV film)

Veľmi autenticky a bez hviezdnych  maniérov pôsobiaci film ukazuje, ako kruto si vtedy ešte imperialistické Francúzsko chcelo ubrániť svoju kolóniu. Mladému Andréovi tieto esesácke metódy prerástli cez hlavu. Postupne chápal že robí nesprávnu vec a pridal sa na opačnú stranu. Aj keď film miestami stráca dych, máme tu možnosť nahliadnuť na tieto historické udalosti veľmi objektívne z oboch pohľadov a to si budem u podobných filmoch vždy ceniť. 70%.

Není čas zemřít (2021)

Neviem čo ma napadlo zapnúť si Jamesa Bonda, ešte k tomu 163 minútového.  Fanúšikom, ktorým som nikdy nebol, už po tomto mixe Bonda s Fantomasom (a s Pevnosťou Boyard) isto ani nebudem. Začiatok celkom zaujímavý, potom štandardná akcia ukončená dobrým nápadom v obrnenom aute. To bolo ešte pred titulkami. Potom spŕška klišé, po ktorej som to chcel vypnúť. V 53 minúte som mal opäť nutkanie na vypnutie, keď agentka sexica predviedla zopár smiešno - vtipných, smrtiacich "martial arts" výkopov. To tam naozaj nemali dávať. A prst na ovládači som mal ešte zopár krát potom (1:29 a ešte asi 25 minút pred koncom). Nikto nie je stopercentný, ani tento alkoholik, ktorý už má na mále, že ho hodím do koša, kde sa bude môcť kamarátiť so  Spidermanom a Potterom. A ktorými v istom zmysle opovrhujem.

Popravčí z Katyně (2020) (TV film)

Popravčí z Katyně dáva po hube nielen tomu zmrdovi Stalinovi, ktorý bol de facto Hitlerovym spojencom do poslednej chvíle (až do tej poslednej minúty kým ho Hitler nezradil), ale aj jeho kriminálnikom Molotovovi, Ježovovi a Berijovi a nakoniec aj Churchillovi a Roosveltovi. Tí dvaja už len zatváraním očí dopomohli nechať túto celú špinu pod kobercom. Zrejme im samým z toho prišlo zle a za ich situácie a z ich pohľadu im zdanlivo už ani nič iné neostávalo, ale aj tak im táto škvrna už ostane. V 53. minútovej verzii dokumentaristi aspoň mohli pochváliť, alebo aspoň povedať meno toho veľkého človeka, ktorý definitívne odhalil toto prekrucované tajomstvo a odkryl jeho jasné dôkazy. Jeho meno sa tu vôbec nespomenulo, bol to Michail Gorbačov. Mne to postačuje ako dôkaz o charaktere. Vďaka mu a Rešpekt. No aj tak dávam 5, s vierou, že v dlhej verzii jeho meno zaznelo.

Čínská atomová bomba (2009) (TV film)

V tomto čínskom dokumente som ostro sledoval každú vetu. Viem si predstaviť, že Čína po odtajnení týchto skutočností takýmto úprimným dokumentom vyslala svetu signál, že (pozor) aj ona je už dlhodobo atómovou veľmocou. Aby svet uveril, tak film celú dobu opatrne hovorí len pravdu. Zaujímavé by bolo vidieť aj iný čínsky dokument, či by bol tiež taký ľudovo - demokratický.

Max Manus (2008)

Výborne hrajúci Aksel Hennie (neskôr Cesta za smířením, Lovci hlav) v ďalšom jeho výbornom  filme. Dráma v tomto historicko - životopisnom filme strieda kvalitnú pouličnú akciu (našťastie sa mu ten Sten nezasekol ako Gabčíkovi) a dojde aj na mierny závan romantiky a napätia. Niekomu bude určite vadiť, že film pôsobí príliš čisto a uhladene holyvúdsky namiesto aby bol špinavý a autentický. Mňa to bavilo od začiatku do konca a jediné čo by som filmu mierne vytkol, bol ten gestapácky hlavný záporák, ktorého prehrávanie by sa hodilo až niekam do komiksovej marvelovky. Inak to ale malo blízko k piatim.

Bouře duší (2019)

Tak trochu nemotorne natočený vojnový film. Hlavne tá kamera. Ale oceňujem snahu (asi) mladých lotyšských filmárov a bude fér, keď dodám, že čím ďalej ku koncu filmu, tým to bolo o trošilinku lepšie. No aj tak ten komparz mohol dostať aspoň provizórny základný vojenský výcvik, aby nebol jak kopa teliat ;) 56%

Krvavě rudé nebe (2021)

Nemci sa hrajú na upírov - takmer úplná katastrofa bez logiky, ktorú som len s ťažkosťami dopozeral. A toto všeobecne dobabrané a hlavne zfušované čudo, ktoré sa márne tvári, že to myslí vážne, režíroval jeden zo scénaristov výborného Náš vůdce (2008). Avšak Kórejskému Vlaku do Pusanu napriek obrovskej snahe dosiahnuť mu aspoň po členky, nesiaha ani po päty. Ak sa tu niečo podarilo, tak len pár málo krátkych scén na začiatku a tiež jedna - dve na konci. Tento scénar si radšej mohol vziať pod seba jeden z budúcich Residentov Evil napríklad.

Císař Franz Josef a 1. světová válka (2008) (TV film)

Páčilo sa mi, ako ten starý uhorský dedko, ktorý vtedy dostal povolávací rozkaz, tie časy kritizuje. Napríklad Svätú Cirkev, že im pred nástupom na frontu prišla posvätiť zbrane. Naštvaný deduško od tej doby nebol už ani raz v kostole. Celkovo veľmi obohacujúci dokument, aj keď sa veľmi opatrne, tam kde to čo len trochu ide, snaží vylepšiť posledného rakúsko-uhorského cisára (u mňa ale márne). Vôbec to ale nevadí, je to predsa rakúsky dokument.

Střípky (2021)

Malek sa skamaráti s Washingtonom  a šliapu na päty vrahovi (alebo žeby nevrahovi?) Jaredovi Letovi. Ten svoju úlohu zahral bravúrne (do konca filmu som ho nespoznal), Washington hral veľmi dobre, Malek "iba" dobre. Kriminálka, sem - tam síce dosť gýčovo pôsobiaca (rozpačitým strihom, hlavne pri rôznych flashbackoch), ale s osviežujúcim duom (vďaka Malekovi). Mimochodom Denzel sa tu vďaka scénaru absolútne vyhol akýmkoľvek negerským a diskriminačným narážkam, začo okrem poklony pridávam aj  jedno percento. Takže 70%.

Bod varu (2021)

Nie som kuchynský nadšenec, ale táto jednohubka chutila. A asi som aj potreboval čosi iné, ako ďalší vojnový film, aj keď zas až taký rozdiel v tom nebol :) A nebol to žiadny kulinársky film (ako som sa trochu obával), celé to bolo o zvládaní, alebo skôr nezvládaní stresových situácií. Tento šéfkuchár ich nezvládal vôbec, zato jeho herec hej. Škoda len toho konca, tam sa mohlo kľudne ešte trochu pritlačiť. 69%