96 hodin: Zúčtování (2014)

Herci a ďalšie zúčastnené profesie si na výplatu síce zarobili možno poctivo (hlavne strihač asi ťahal 24ky), ale pre diváka je to úplne zbytočný film, pri ktorom celé kino muselo poriadne zívať. A to aj pri akčných scénach, keďže je tak očividné že sa zo všetkých tých sapíkov strieľa slepími nábojmi len do momentu, kedy spúšť nestlačí on (všetci vieme kto). Scény ktoré aspoň mohli nejak vyzerať (havária lietadla), sú naopak znehodnotené strihačom. Strata času.

BJD (2007) (koncert)

10/10 za záznam koncertu kapely GHOST-NOTE, s ktorou sa Bratislavské jazzové dni (bjd) mohli popýšiť minulý rok, teda 2019. Hudba budúcnosti par excellence.

Prvá (2013) (seriál)

Videná 10.časť (Ľudmila Šapošníkovová Aujeská) Seriál o tých "našich" ženách, ktoré prišli s niečim ako prvé. Pozrel som si to nie len z pocty, ale aj zo zvedavosti, čo takého tá naša spoločná verejnoprávna TV pripravila na marca ôsmeho ? Tak oslavovať sa to asi nebude. Ešte asi v polovici dokumentu som mal dojem, že film je o nejakom ruskom pilotovi. (kpt.Šapušnikov to bol Ľudmilin prvý manžel - r.1931 jej z lásky zostrojil malé lietadlo a keď kvôli alkoholu ostal na mizine, r.1935 sa naša prvá pilotka chvála Bohu vydala za boháča Aujelskeho) Neviem či aj predošlé, ale táto časť sa dotkla priemeru len s odretými ušami, no aj tak je to aspoň plnohodnotný dokument (nie ako tie 15 až 30 minútové čo dnes produkuje RTVS).

Táta na plný úvazek (2004)

Tento obsah k filmu (tam hore) je lepšie nečítať (prezrádza totiž celý dej) a keďže ja som tú výhodu mal, emočne som si film viac užil. Režisér je obdarený schopnosťou bleskurýchle a zároveň komplexne predstaviť charakter každej postavy, až po tú najmenšiu. Za prvých desať minút, práve keď si ma Gertruda s Oliverom totálne získali (ďalej nečítať), najmilšia postava Gertruda z filmu natrvalo mizne a filmu sa okamžite darí pohnúť mojimi emóciami, až si vravím "no zbohom čo bude teraz?". Nálady sa menia ako v reálnom živote, akoby si režisér sám už všetkým prešiel (prebaľovanie, hodnoty..). Oliver sa po tragickom pôrode správa ako mrzutý čurák a to aj k práve narodenej dcérke, no našťastie svoje podvedomie prehodnotí, veď ani tá malá za to nemôže že prišla o mamu. Prejde sedem rokov a na scénu prichádza Maya, ktorej charakter spoznáte zase za minútu ( -"môžeme sa niekedy porozprávať?" -"NIE" -"takže v pondelok?" -"NIE" -"takže večera v pondelok?" -"NIE" -"super takže večera v pondelok o siedmej.."). Na večeri Maya "vytiahne" z Olivera priznanie že už sedem rokov nemal sex, a začne byť zase čarovne až romanticky neodbitná. To smeruje až ku nutnému happy-endu. Dobrá práca.

Tajomstvo mojej kuchyne (2009) (pořad)

Je vidieť že to Kamilu baví , no aj tak som si istý, že práve ona by si zaslúžila niečo viac. Súvisiaca poznámka: Nedávno som na kuchárske relácie získal nový pohľad. Bol som u kamoša a práve jeho mama túto reality sledovala s veľkým záujmom. Nechcela to ani za Boha prepnúť, veď čakala od rána len na to. Jeho mamu si neskutočne vážim - a práve preto som to vtedy pochopil. Naozaj sa nájdu takí ľudia, ktorí varenie radi pozerajú v TV, tak ako ja mám rád vojnové dokumenty. No musím k tomu dodať, že kamarátova mama vonkoncom neobľubuje všetky kulinárske relácie. Ale túto hej.

Objektiv ČT24 (1987) (pořad)

Objektiv si pamätám ešte z čias Československa. Pamätám sa že už ako decko som to rád pozeral a že ma vždy minimálne jedna reportáž zaujala. A po rokoch som nedávno zistil, že ten istý Objektiv na ČT stále žije, a stále na tak isto vysokej úrovni, čo ma veľmi potešilo.

Propast (1989)

Aj po tridsiatich rokoch úžasný film a to práve tak aj s jeho romantickou vrstvou. Najčarovnejší moment bol, ako sa Lindsey krásne usmievala keď prvý krát uvidela UFO. Ale podobných momentov je tam samozrejme viac. 9/10.

Národné (2008) (TV film)

Pozrel som si to celé, a že som tých 94 minút vôbec zvládol je hlavne zásluhou strihača. Ten v tom musel mať zo začiatku riadny miš-maš, ale dal to dokopy na výbornú. Rád som tam postrehol teraz už nebohých Gajšberga, Labudu a Dočolomanského. A čo sa týka samotného divadla a jeho veľkosti, tak o nejakej megalománii by som tu nerozprával. Na Slovenské národné divadlo je to tak relatívne akurát (a to som z posr..ných Michaloviec).

Kráľovská hra (1999) (TV film)

Keď som bol mladší, pamätám sa, že som podobnými inscenáciami opovrhoval -myslel som si že horšie to už nemôže byť. Dnes by som bol celý šťastný, keby sa takéto točili. Hlavne s takto hrajúcimi hercami. Excelentný Huba, perfektný Dančiak, dobrý Slovák aj Romančík.

Preľudnenie vs. trvalá udržateľnosť (2018)

Preľudnenie obyvatelstva na Slovensku (alebo skôr starnutie, respektive vymieranie): r.1991= 5 274 335 r.2001= 5 379 455 r.2011=5 397 036 Zdroj Wikipedia. Inak ale poučné video. poznámka: mestá ako Humenné, či Michalovce, ale aj iné na východnom Slovensku majú každým rokom o cca 400 obyvateľov menej. A to už niekoľko rokov po sebe. Vo Vranove už nestretnete ani nohu vo frekventovanom čase keď v podobných mestách v zahraničí do seba ľudia na chodníkoch vrážajú. Nechcem tu vnášať politiku, ale toto sú dvanásťročné výsledky vládnucej strany Smer. To je skrátka fakt.