Oddělen (2011)

Videl som už aj psychologickejšie filmy, no dajme tomu, že je to psychologický film, ktorý väčšinu času len tápa okolo horúcej kaše a používa pri tom slová ako neviem, možno a asi. Film, ktorý si dal za úlohu rozbolieť. Divákom bez vízie ani žiadnu víziu neponúkne a čo je horšie - ani len nechce ponúknuť. Našťastie aspoň s malou vínimkou na konci. Najsilnejšia scéna v tejto celej beznádeji je tá, kde Lucy Liu povoľujú z tohto myslenia dnešnej mládeže nervy. Z tejto jedinej si mohol človek niečo aj odniesť. 55%

Amnestie (2019)

Prešli tri dni, čo som videl Amnestiu a ja si stále neviem spomenúť na nič lepšie, čo by pochádzalo zo Slovenska za posledných veľa, preveľa rokov (20? 30!?). Je mi jasné, že aj tu by sa toho dalo vylepšiť, napríklad prirýchly koniec, alebo zbytočné dramatizovanie nezaujímavých liniek (Čapkove obrazy), ale režisér Jonáš Karásek - aj keď toho nemá veľa za sebou, evidentne vie ako má vyzerať dobrý film a je vidieť, že si na tom v rámci obmedzení dáva záležať. Dobre si pamätám, ako som ešte jeho prvotine (KANDIDÁT) dal známku "odpad", aj napriek tomu, že už vtedy som si všimol jeho zretelný talent. Ten ale podľa mňa vtedy "zneužil" tak, že jeho Kandidát vyzeral ako obludná dvojhodinová reklama, teda pre mňa absolútne nevhodné až nepozeratelné. Našťastie v Amnestii už tieto maniere nepoužil a jednoducho, zrobil dobre. Dobre zvolil hercov, tí na oplátku predviedli čo vedia a na obrazovke sú ako králi svojich scén. Dobrý je scenár a aj vykreslenie postáv, ktoré nie sú čiernobiele a majú prirodzené motívy. Páčil sa mi príbeh, v ktorom zápletka je zasadená do historickej udalosti (vzbura v Leopoldove), tá je zase zasadená do ešte väčšej historickej udalosti (zmena režimu-nástup demokracie-amnestia), pričom súhra hlavných postáv tu vytvorila malý thriller a film som teda už nevnímal ako len o vzbure, preto mi ani nevadilo, že samotná vzbura vo väznici tu nakoniec nedostala až toľko priestoru. Aj keď by bol výsledok ešte lepší, film de facto nie je len o vzbure. Plusom je aj hlas Václava Havla a samotný výber jeho príhovorov pridávajú na autenticite. Musím pochváliť aj zvuk, lebo profesionalita sa tu fakt nedala nepostrehnúť a skvelú hudbu, ktorá celý čas pracovala na dobrom dojme. Vždy som rád, keď vidím u každého remesla tú správnu osobu, vtedy bude všetko fungovať. No a len tak na okraj, slovenčina Mareka Vašuta je krajšia ako slovenčina množstva slovenských hercov. 77%.

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (2013)

Dovolím si povedať, že to bola až hanebná nuda a že takto nudne naše dôležité dejiny koncom 9. storočia nevyzerali. Hlavne to, ako tieto čiernobiele postavy rozprávajú, ich smrtelne vážne sa tváriace a pritom tak nezáživné (možno len s výnimkou Milana Bahúla) naučené dialógy a monológy v tejto nulovej atmosfére, no kto si toto pozrie až do konca - zopár duchovných a možno aj pár učiteľov? Inak táto história je tak "prostá": Keď sa Svätá cirkev v tejto dobe rozťahovala za získaním stále väčšieho množstva pravidelných "darcov", jej veľvyslanci Cyril a Metod na tomto území zistili, že tu žijú pohania, ktorí majú svojich vlastných Bohov (Perún, Svarog, Chor, Veles, Dažbog ....) a že toto stádo baranov nebude ľahké pokresťančiť, ani ich donútiť čítať bibliu, lebo úradnému jazyku (latinčine) nerozumejú a vlastné písmo ešte stále nemajú. Aby bol každý spokojný, najistejšia metóda ako nám vymeniť Bohov (aj prostredníctvom biblie) bola dať nám písmo. A PRETO nám dali písmo. Za to im samozrejme ďakujeme a uctime si ich nabudúce krajším a zrozumitelnejším filmom. 30%

Perníkový táta - Série 2 (2009) (série)

"Jeden krok dopredu, dva kroky späť" - poznamenal Walt niekde v strede série v súvislosti s jeho doterajším postupom. A mne napadlo, že presne tak vidím aj ja - túto sériu. Tá ale začala naberať v 10 a 11 dieli druhý dych a až v posledných dieloch sa vrátila hustá atmosféra z prvej série. Tiež sa takmer celkom vytratila nepredvídatelnosť, zato ale všetko čo sa na obrazovke deje má svoj veľký dôvod a dá sa tušiť, že dej bude stále hustejší a aj vážnejší. 75%

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Občas zvyknem zopakovať jednu dosť cynickú vetu, že "rasizmus tu bude dovtedy, kým o ňom budeme hovoriť". Viem, je to priveľmi zjednodušený pohľad, ale ide v podstate len o to, že nemám rád, keď sa v niektorých filmoch v každej scéne účelovo s touto, niekedy až dogmou, preháňa. Píšem o tom preto, lebo aj teraz som mal zo začiatku podobný dojem, ktorý pretrvával asi do prvej tretiny. Aj keď takmer každá scéna vyjadrovala nejakú diskrimináciu, vo mne ten pocit postupne vyprchával a nevadilo mi to. Malo to tu nakoniec oprávnenie a záver filmu to oprávnenie ešte potvrdil. Až ma dojal. Škola v usa sa nekonala a Číňania môžu byť na svoju históriu, aj na kung-fu, hrdí. A myslím, že aj na toto štvrté, dôstojné zavŕšenie Ip mana. Technicky sa oproti predošlým dielom nezmenilo nič a aj tu sa vsádza na pomalšie, zato estetické tempo. 75%

Divoké historky (2014)

Musím pochváliť tohto Damiána Szifróna, scénaristu a režiséra v jednej osobe, že bol naozaj zážitok sledovať jeho film. Vlastne tých zážitkov bolo rovno šesť. Na originálnych príkladoch nám znázorňuje, ako nám môže malý detail, alebo nevinné rozhodnutie od základov zmeniť budúcnosť. V poslednom príbehu perfektne vystihol tenkú hranicu medzi láskou a nenávisťou. 85%

Kosti a skalp (2015)

Škoda, že dve tretiny filmu sú tak premrhané - roztiahnuté a vyplnené vatou a nezaujímavím žvástaním, lebo na konci je masaker, aký nevidieť ani v tých najšialenejších hororoch. Na vine je jednoznačne scénár, ktorý v 133 minútach má žial tak veľké medzery, že tomu Kurt Russel, ani ktokoľvek iný nemal šancu pomôcť. 57%

Zimní válka (1989)

Určite nie najlepší a ani najnákladnejší fínsky vojnový film "všech dob". U mňa ľahký priemer s celkom dobrou hudbou, no okrem jedného vojaka rozsekaného na kusy som tu nič dychberúce nevidel.

Město (2010)

Chválihodný akčný krimi thriller s romantickou zápletkou od Bena Afflecka, s Benom Affleckom. Napätie tu funguje skvele, lebo dotieravá a chytrá FBI je ani nie o pol kroka pozadu, často je na rovnakej úrovni a niekedy dokonca o krok vedie. Čisté filmárske remeslo, aj keď sem-tam s pocitom, že sme čo-to už niekde videli, nevadí - celok je súdržný a nemá slabšiu, či zbytočnú scénu. 85%

Perníkový táta - Série 1 (2008) (série)

Seriály nie sú vôbec mojou doménou a musel som sa aj na tento nechať nahovoriť. Nakoniec som tomu rád, lebo v tomto prípade sa jedná o výnimočnú kvalitu s premysleným scénarom, veľmi sympatickými postavami a celkovo lahodným spracovaním. Epizódy sa nesú v strednom tempe a aj keď sa vie presne o čo ide, najviac ma bavila nepredvídateľnosť. Tá sa na chvíľu vytratí v štvrtej a piatej časti, pričom tá piata je čistá konverzačka, ktorá ma nadchla svojou empatiou a myslím že napriek najnižšiemu hodnoteniu tohto piateho dielu som si začal seriál práve vtedy obľubovať. Som zvedavý, ako - a či mi to vydrží.