Motel Auvajs (1980)

Neviem prečo je táto komédia v pravom zmysle slova komédiou. Ten film sa o to snaží, všetky postavy sú usmievavé, veselé, milé, psychicky narušené, a chcú rozosmiať diváka. No tu musím zdôrazniť že divák nie a nie sa zasmiať, namiesto toho pokukuje po ovládači. Pravdupovediac som sa zasmial iba raz, a to vtedy keď sa v titulkoch objavil ten srandovný český preklad názvu filmu. Inak je Motel AUVAJS kravina, o ktorú musí človek zakopnúť aby si ju všimol. No jedno musím uznať - že na záber prasačej hlavy s motorovou pílou už asi nezabudnem. Tá scénka si zaslúžila aplauz.

Hlad (1983)

Zaujímavý námet a herecké výkony dali filmu miestami až absurdne depresívnu náladu a morbídnu atmosféru, pričom David Bowie má na tom vážne nemalú zásluhu. Mojim očiam tu vadilo len pár detailov (napr. holubice poletujúce si po byte). Celkovo mám dojem že určite z toho réžia mohla spraviť aj viac.

Ben X (2007)

...spolužiaci mu pred vyučovaním prelepili ústa lepiacou páskou a on si tú lepiacu pásku nechal nalepenú na ústach a takto bol v škole celý deň! Asi takto "seriózne" sa stavia tento film k divákovi aby sa mu nenásilným spôsom nacpal do zadku. Zatial som nečítal žiadne ďalšie komentáre lebo mne je tu všetko jasné. Teda až na režisérov zámer- o čo mu vlastne ide. Že autistické deti nepatria do normálnej školy to je snáď jasné už aj 6-ročnému prváčikovi, tak načo takýto film, v ktorom je navyše úplne všetko až idiotsky hlúpe: hlúpy riaditeľ, hlúpi učitelia, stupidní lekári, mimoriadne hlúpi rodičia, a napokon spolužiaci ktorí aspoň ako jediní protestujú proti takémuto spolužiakovi, ale tiež konajú hlúpo. No a hlavný "hrdina"? Keby namiesto Bena X do školských lavíc posadili hocičo iné, trebárs osla, capa, alebo malého orangutana, to by som sa bez pochyby aspoň nasmial, pričom tento idiotský zbitočný odkaz režiséra, podľa ktorého sme evidentne všetci hlupáci, by ostal bez jediného škrabanca presne zachovaný. Takže už ostáva len dodať, for what the fuck tie 2 hviezdičky. Fakt dobrá kamera, ktorá tu žial pracuje v prospech tak vychcaného filmu, z ktorého ja osobne cítim jedine kalkuláciu. Za povšimnutie možno stojí ešte hudba. Herecký výkon nechcem jednoznačne posudzovať, nakoľko nepoznám až tak dôkladne správanie človeka trpiaceho autizmom, no nebudem skrývať pochybnosti keď mám podozrenie, že ani títo filmári do toho nevidia. Hlavná postava je každým pohľadom v každej situácii, pri každej činnosti- vydesená nasmrť. No to asi nejde. A drzé je potom aj to, ako sa film snaží divákovi vsugerovať spôsob myslenia hlavnej postavy prostredníctvom autistu- rozprávača. Tomuto filmu sa naozaj v ničom nedá veriť.

Interstellar (2014)

Dostali ma určité momenty, no filmu z môjho pohľadu škodí násilná snaha posúvať dej vždy do nejakej senzácie, z ktorej už potom Nolanovci nevedia ako von, a tak aspoň vytvoria akúsi nezrejmú, ale pre diváka vizuálne super pompéznu zmuchlaninu. Film začal naozaj bohovsky a tak aj pokračoval, ale keď sa začal v jednej chvíli kaziť, mal som pocit že tu niečo bolo asi nad ich sily.. Niekomu slabšiemu by som teda na hodnotení iste pridal, ale keďže toto sú "až" Nolanovi, je to od nich tak za 65%.

Bitva o Gallipoli (2015) (seriál)

Mínusom tohto seriálu je (podľa môjho názoru) nuda. Tú zapríčiňuje ako scénár, tak aj herci, ale hlavne strih, pretože ten mohol ešte v poslednom štádiu niečo vylepšiť. Totiž scény kde sa rozpráva sú akoby hluché- postavy toho veľa nenahovoria a ich často nudné dialógy pôsobia veľmi pomaly a rozťahane (žeby tou Austráliou?). Herci tomu tiež moc nepomohli a väčšinou nedokázali vytvoriť potrebné emócie alebo napätie pri tak závažnej téme. Ale na TV miniseriál je to ok.

Návrat k vítězství (1981)

Náhodne som tento kúsok objavil na tv Dajto a musím priznať že napriek vrcholne otravnej hodine reklám (6x10min!) ma chytil, a nepustil až do konca. Aj keď je príbeh tak naivný že je miestami až nenormálny a tiež nejaké detaily sa fakt dali spraviť lepšie, celok pôsobý na človeka kúzelne.Futbalový zápas je aj podľa mňa natočený tak akosi nemotorne, zápasy sa iste takto netočia, ale tu sa musím trochu opraviť, lebo toto nieje žiadny futbalový zápas, toto je F i L M .

Dokonalý trik (2006)

Tento Dokonalý trik mňa teda nijako neoslovil, má síce vysokú úroveň (čo je s takýmito menami samozrejmosť) ale nič viac. To, ako sa Nolanovci "zahrávajú" s divákom ma vôbec neokúzlilo, práve naopak..A záverečná pre-kombinácia, tá už mi šla aj na nervy, a tým zhodila celý film. Záver: keby som vedel že to má taký koniec, tak si pozriem niečo iné :)

Rocky Balboa (2006)

Sám neviem prečo, ale Silvestra Stalloneho som vždy pred sledovaním jeho filmov akosi podcenil, a tak z toho zakaždým vyšlo veľké prekvapenie. Teraz to platilo dvojnásobne keďže hlavná postava si napísala scenár a ešte to aj zrežírovala. Takto si vysvetľujem moje päťhviezdičkové hodnotenie, lebo za "normálnych okolností" by zrejme nemuselo byť až tak vysoké. Ale vcelku síce nie fantastický film, zato veľmi príjemný na jedno pozretie.(91%)

Vyšší princip (1960)

Perfektná, priam punktičkárska práca režie, aj všetkého ostatného. Vrátane hercov, ktorí sa tiež podieľali na vytvorení tejto hustej napätej atmosféry, a doslova nám preniesli napätie vtedajšej nacistickej doby do našich obývačiek 21.storočia. O to presne šlo a film to zvládol na jedničku. Osobne mi tam chýbalo aspoň nejaké poukázanie na zradcu- študenta, ale ajtak sa tomu nedá dať menej ako 5. (95%)

Srbský film (2010)

Už keď som o tomto filme prvýkrát počul, bolo mi všetko jasné: niekto sa tu chce z nuly rýchlo a poriadne zviditelniť, a takto si ušetriť, resp. preskočiť roky tvrdej práce - "normálneho" režírovania.Scény mali byť také choré, aby to zaručili. Dva body za záverečnú krvavú pomstu.