Nonstop párty (2002)

V jisté FB komunitě jsou Joy Division/ New Order, ač to není jen komunita o nich, nejvíce adorováni.Založili vlastně temný gotický styl a pánové a dámy Bauhaus, Siouxie's, PIL či Killing Joke prominou a po reinkarnaci v sofistikovaný kytarově - elektronický sound pak stáli u zrodu acid - houseové revoluce, jejich oblíbené MDMA pak zahltilo Ibizu a bylo z toho tzv. druhé léto lásky a na dalších XXX let taneční subkultura měla vystaráno.Film je vlastně hlavně pocta guru celé scény panu Wilsonovi a je to zábava k popukání s tou nejlepší hudbou na světě, která vůbec existuje, přesně v intencích britského humoru.Dokonce, lepší hudební snímek jsem nikdy neviděl a ani neuvidím.Ta scéna byla samozřejmě alternativní a ač se New order dokonce objevili na obrazovce socialistické televize v pořadu San Remo jako hosté, nikdy to nebyla a nebude zábava pro lidi vychované třeba Televarietém, Kouzelníky, co možná i příjdou či "velkolepým" estrádním Ein Kessel Buntes.Líbí se mi zde, že v recenzích jsou zmiňované i takové kapely jako Durruti Column, to je paráda.V souvislosti s tím je český paradox, že New Order ještě nikdy nehráli v Praze, ale 3.10. 2019 se to má díky vystoupení ve velkém sále Lucerny konečně změnit.Pak klidně může nastat konec světa, ač již dnes jejich koncerty nejsou tak našláplé, ale zase si člověk užije spousty barevných světel, jako na Genesis v 80. letech - prostě very light system..

Obvyklí podezřelí (1995)

S odstupem času spíše k průměru mířící snímek, ale na tehdejší dobu poloviny 90. let dílko stále zdařilé. Nechybí akčnost ani jistý kriminální příběh, který ve svém rozuzlení není ovšem příliš srozumitelný a je proto na samotném divákovi, aby domyslel možná i vlastní verzi toho, jak se celý příběh měl odehrát. Závěr filmu tedy spíše manipuluje s emocemi, staví výsledný efekt nad logiku a tím vše tak trochu znevažuje. Herecké obsazení je přitom velmi dobré, chybí však výrazné odlišení od podobných filmů tohoto žánru, kterých bylo a bude vždy přehršel. Není tedy proto vhodné příliš překombinovávat story a podceňovat tak intelekt diváka

Odplata (1999)

Uvěřitelný nežádoucí herec současného Hollywoodu se nejdříve "nekorektně" choval na stříbrném plátně, než začal zlobit i v reálném životě, obě jeho role jsou však velmi uvěřitelné a sympatické.K příměrům jako akční, krimi, thriller či drama bych ještě neopomněl připojit přídomek komedie, neboť to je v kontrastu se všemi výše uvedenými synonymy zřejmé.Dnes již 20 let stará krimi - komedie trpí jistou odlehčeností let 90., kdy ironie byla velmi častá,Jedná se vlastně o krásnou pohádku pro dospělé děti, jejíž hlavní ambicí je pobavit a vydělat.Nejsem si jist, jestli v podobném nenáročném, avšak stále s jistou vysokou laťkou (ne)vkusu by bylo možné natočit podobný miniopus i dnes, přimý, nekomplikovaný a přesto zábavný a místy trochu i dokonce strhující a přitom bez veškeré té povinné politické korektnosti, která se dnes tak afektovaně a všude nosí :-(

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Osobně znám soudruhy, kteří film vůbec nepochopili jako satiru a s tím také odešli do hrobu.Chytilová byla hned na začátku své kariéry téměř geniální, drzá a proto zakazovaná, tento film je maskovaná úlitba a vlastně i její pomsta režimu.Nemám ve zvyku reagovat na ostatní diskutující, ale svádět vše jen na totalitní režim a pokroucené chování tehdejších "socialistických človíčků"...no není to trochu, spíš velmi mnoho farizejství? Raději rychle pryč od politických proklamací, jak bylo již uvedeno, "Chytilka" to soudruhům prostě osladila a samozřejmě souhlas naopak s jinými názory, že některé scény jsou někdy úmyslně až přestřelené, ale to je součást jejího zúčtování s režimem.Asi místo pseudorecenzí začnu více číst názory ostatních, ač jsem v té době totiž nějak žil a vnímal ji 20 let mého života, tak se tu na foru dozvídám věci, jako kdybych žil spíš někde na Marsu.Nejlegračnější je však argument, že se každý staral jen sám o sebe, lidi kradli a byli zřejmě asi taky tak nějak divní :-) No, zkusme to porovnat se současností, cenou nových bytů a hned člověk dostane pocit, že je spíše v kroužku nějaké té Sorosovi neziskovky, než na stránkách, kde se hodnotí, bohužel, i dost politicky orientované filmy, ale to by bylo již na jinou diskuzi, jak říká pan VK

Pan Osamělý (2007)

Zvláštní, éterický film, jehož významové poselství mi trochu uniklo! Určitě pan Korine v té době musel žít bohatý duševní život, ale klíč k plnému pochopení si nechal pro sebe.Snad vodítkem může být jen pointa se zříceným letadlem na závěr

Parazit (2019)

Předně, nemyslím si, že zrovna tento film by si zasloužil nekonečný vodopád různých ocenění, ale úchylnost všelijakých akademií, které si vždy každý rok vyberou svého absolutního favorita, tento způsob jejich myšlení změnit nelze! I tak tato psychologická, celkem vtipná a ke konci přeci jenom mírně překombinovaná podívaná, je jistě filmem nadprůměrným. Je vidět, že dílo pro celou rodinu od teens po prarodiče je asi současný trend, morální přesah ovšem příliš nečekejte, ač je tam samozřejmě obsažen. Scénář, pokud by byl ještě více zpracován jako černá komedie či dokonce komiks, měl by možná větší hodnotu, takto jde o produkt, který (dle mého soudu) nikdy nebude mít příliš nadčasovou hodnotu, na to je příběh vlastně dost předvídatelný a problém rozdílu života bohatých a chudých lidí zas příliš obecný.

Pašerák (2018)

Film, kde vám předem musí být jasné, že jeho ústřední postava nakonec nemůže nikdy vyhrát, ale i tak se lze s ním velmi rychle ztotožnit, protože jeho syrovost, nadhled i snaha alespoň na sklonku života leccos napravit, je naprosto nepřehlédnutelná! Záměrně volné tempo, trocha vtipu, napětí a jistá porce tzv. politické nekorektnosti, to je přesně to, proč se někomu film líbí (a někdo jiný se naopak nudí).My jsme z kina Lucerna odcházeli přesně s tím pocitem, který jsme předem očekávali..

Plážový povaleč (2019)

ORACULAR SPECTACULAR, nechce se mi soutěžit s ostatními, kteří sem pod vlivem téměř psychedelických obrázků a dojmů z filmu háží ty nejnoblesnější slovní spojení, ale na mě zas takový efekt tento film, o kterém se i jinde dost básní, neměl! Hloupě mi chybí smysl takového filmu, je to oslava hédonismu, budiž, ale nic víc.Jsem vlastně i trochu zklamaný, protože předchozí filmy Korineho měly vždy nějaké opodstatnění, tento však nikoliv.Dobré jen pro ty, kteří budou třeba chtít trochu ladit formu před nějakou párty..

Pochyby (2008)

Výborné herecké obsazení ( zejména Hoffman), ale špatně zpracované jako filmové řemeslo - s velmi sterilní kamerou.Nejsem odborník, ale právě způsob, jakým je příběh vypravován, to film sráží pouze k průměru! Velmi narativně jsou zde vykreslené charaktery hlavních protagonistů, film může spadat do kategorie sociální psychologie, ale záměr se příliš nezdařil.Nedávám 15%, ale pouze 3 hvězdičky

Po zavírací době (1985)

Je vidět, že svět funguje opačně - když slavný režisér natočí téměř slátaninu, což v tomto případě zase tak úplně neplatí, každý se hned rozplývá protože je to prostě dílko slavného Itala. Je dobře, že se pan režisér takového kalibru pustil do trochu mysteriozní podívané, ale celkově se mu v 80. letech zase tak moc nedařilo, samozřejmě jen v kategorii kvality, kterou sám dokázal nastavit. Dá se to udívat, ale moc smyslu mi to nedává..