Divoká planeta (1973)

V době krátce po údajném přistání na měsíci byla zasažena také kultura množstvím odkazů na vesmírná dobrodružství.Některá díla se stala takřka i doslova ikonickými, jiná spíše upadla v zapomenutí.Divoká planeta mohla zaujmout pouze v době svého vzniku, kromě koprodukčního přesahu nenese v sobě žádnou filozofickou hloubku ani revoluční způsob vizuálního zpracování filmu.Vzhledem k tomu, že se jedná o sci-fi s jasně srozumitelným příběhem, filmu porozumí i děti, dospělí však v tomto zpracování alternativní pohádky mohou dnes vidět pouze odkaz na současnou totalitní moc EU a její prosazování korporátního světového řádu, kde již též nebude zapotřebí "smradlavých přemnožených lidí".

Zlomené květiny (2005)

Přeceňovaný režisér ve svém lepším dílku.V hlavní roli jeho oblíbenec Murray v pasivní roli, výsledkem je průměrná komedie s prvky psychologie.Jarmuschovi chybí jistá citlivost nebo ji má zcela jinak nastavenou, ale zde nevybočuje z klišé režiséra mainstreamových filmů, ač je sám velice indie.Podobně standardní podívané by ovšem točit neměl, jeho doménou jsou někdy těžko pochopitelné sekvence se zvláštní atmosférou.Film není zcela zbytečný, ale ke znamenitosti mu přeci jenom chybí více než dost.Průměr s odřenýma ušima.

Gummo (1997)

Americké obludárium jak se patří.Nahodile poskládané střípky z buranova, nijak extra šokující, ale i tak dostatečně bizarní.Stopáž je však příliš dlouhá, film bez začátku, prostředku i konce.Záměr zůstal na půli cesty.

Plážový povaleč (2019)

ORACULAR SPECTACULAR, nechce se mi soutěžit s ostatními, kteří sem pod vlivem téměř psychedelických obrázků a dojmů z filmu háží ty nejnoblesnější slovní spojení, ale na mě zas takový efekt tento film, o kterém se i jinde dost básní, neměl! Hloupě mi chybí smysl takového filmu, je to oslava hédonismu, budiž, ale nic víc.Jsem vlastně i trochu zklamaný, protože předchozí filmy Korineho měly vždy nějaké opodstatnění, tento však nikoliv.Dobré jen pro ty, kteří budou třeba chtít trochu ladit formu před nějakou párty..

Kameny bolesti (2016)

Předem nutno říci, že v Čechách by takto dobře nebyl schopen natočit film nikdo posledních 40 let.Podle mne, abych parafrázoval někoho, romantika, které není nikdy dost :-) Stejně jako v případě snímku Pašerák, i zde vše plyne vše pomalu, ale nenudí.Film je dobře rozfázován, nakonec s nečekanou pointou, dobrá je kamera, scénář i herecké výkony.je to smutný příběh, který se mohl stát kdekoliv v Evropě, z části psychologické drama, prostě film pro vnímavé duše.

Úniková hra (2019)

Tvůrci si nechali otevřená zadní vrátka k pokračování, ale ač film překvapil v samotném závěru, již od poloviny začal dost spolehlivě nudit a o nějakém tom hlubším psychologickém aspektu nemůže být řeč ani náhodou.Je zajímavé, co všechno dnes lze označit také za tzv.mysteriózní.A Sci-fi to vlastně být ani nemusela, dnes by se naostro mohla podobná úniková hra i realizovat.

Pan Osamělý (2007)

Zvláštní, éterický film, jehož významové poselství mi trochu uniklo! Určitě pan Korine v té době musel žít bohatý duševní život, ale klíč k plnému pochopení si nechal pro sebe.Snad vodítkem může být jen pointa se zříceným letadlem na závěr

Conny Plank: Možnosti noisu (2017)

Tento revolucionář zvuku má mnohem větší význam, než si v našich malých zeměpisných šířkách (malých také duchem) dovedeme vůbec představit, ale naštěstí Němci si svých výjimečných lidí dokáží vážit a proto vznikl i tento dokument.Výběr vlastního syna jako průvodce tvorbou tohoto avantgardisty byl jen logickou nutností, syn tak měl možnost poznat mnoho lidí z hudebního průmyslu, které jeho otec přímo, mnohdy až fatálně ovlivnil (tak mě napadá, až u nás jednou zemře pan Jan P. Muchow, s pozůstalými muzikanty se pak bude setkávat paní Jiřina Bohdalová k maximální spokojenosti všech amatérských recenzentů na tomto portálu).Hned na počátku 70. let byl u Kraftwerk, zakladatelů elektroniky a také německých Floydů jménem Eloy, přítomnost Bowieho není zde vůbec nutná, neboť nejenom Bowie, ale i Eno společně byli velmi ovlivněni tehdejší tvorbou Cluster a Neu!, ve kterých měl Plank také své šikovné prsty a uši, které slyší trávu růst.Pro mě osobně bylo překvapivé zjištění, že zkraje 80. let stihl spolupracovat i s velmi příjemnými irskými folkaři Clannad, ale jeho přímo hymnickým dílem je skladba Vienna, vedle Fade To Grey od Visage, resp. také Ultravox - hlavní to hymna všech tzv. novoromantiků (pokud si vůbec někdo dovolí kritizovat nějakou údajnou bizarnost v obrazovém zpracování tehdejších hitů formou klipů, měl by si nejprve 100x v řadě pustit právě video k Vienna a následně cokoliv z české produkce tehdejší socialistické doby, porovnat to a pak to teprve zhodnotit, aby bylo opravdu jasné, jaký význam slovo bizár vlastně má!).Na vlně new - wave ovlivnil Killing Joke, mnohem více popové Eurythmics i jejich předchůdce The Tourists, neprávem zapomenuté australany Hunters & Collectors, americké šílence Devo, italskou rebelku Nannini, domácí poklad Inge & Annette Humpe, temného Witta, francouzské Les Rita Mitsouko, jež byli i u nás ve své době trochu známí ( a ano, právě tito možná jsou lehce bizarní, a co?).Samostatnou kapitolou je pak novovlná ikona Ideal a DAF, kteří patří k zakladatelům brutálnější odnože elektroniky známé jako EBM.Ve výčtu závěrem nebude od věci připomenout i fakt, že Plank vyprodukoval skvělým A Flock Of Seagulls z Liverpoolu, kteří své poslední LP nahrávali s Pražským Filharmonickým Orchestrem v ul. Ve Smečkách v roce 2018, instrumentální opus "The Traveller" (1983).Odkaz tedy mnohem větší, než ti, co o něm nic nevědí, ale dovolí si zmiňovat zcela absurdní argumenty a hodnotit tak něco, čemu vůbec nerozumí.To jsme ale znova u té malosti, kterou Conny Plank naštěstí nepoznal, neboť od ní pracoval 500 kilometrů směrem na Západ..

XTC: This Is Pop (2017)

The XTC jsou klenotem britské historie populární hudby, něco jako Beatles punku, tedy nic pro české Pepíky, kteří mají svůj specificky vycizelovaný provinční (ne)vkus.Mimo hranice Česka jsou však považováni právem za naprosto geniální uskupení, samotný novodobý král progresivního rocku Steven Wilson je dokonce pasuje na nejlepší kapelu všech dob, ale to vyprávějte fanouškům Kabátů!Wilsonovi však není nejmenší důvod nevěřit.Film o The XTC však jede v obvyklé linii vyprávění o tom, jak se které LP tehdy nahrávalo, což je u takového zjevení přeci jenom nedostačující.Samotná hudba svoji kvalitou i význam samotné kapely však mnohem výše překračují možnosti hvězdičkování.Někomu prostě byl dán ten dar ocenit dokonalost, jiný si bude stěžovat na údajnou nudu.Genialita je dar od boha a stejně tak to platí i v případě vnímání ze strany opravdových hudebních znalců

101 (1989)

Tento film se stal legendou snad již v době svého vzniku a zachycuje DM těsně před tím, než definitivně pronikli do mainstreamu v USA, tedy ještě před tím, než vyšlo jejich vždy nejcennější album Violator.Jde o skvělý dokument, kde jejich vždy devotní fanoušci hrají též neoddělitelnou roli.Hudba elektro pionýrů byla tehdy však ještě stále nedostatečně organická, o prvky téměř soulu byli obohaceni až téměř o dalších 5 let později, kdy se již tak striktně nejednalo o dark - elektropop.i tak si nezaujatě myslím, že dokumentu schází nějaká pověstná třešnička na dortu k absolutní dokonalosti