• Pohádka

Božská Florence (2016)

Na film jsem se podivala hlavne kvuli Meryl, je to moje nejoblibenejsi herecka a s ohledem na jeji vek se tesim z kazde role, kterou jeste ztvarni. Byla vyborna a davam ji jednu vlastni hvezdicku. Hugh Grant byl tez dobry; ja ho moc neznam, videla jsem ho ve 3 filmech (Notting Hill, Laska nebeska a Denik Bridget Jonesove), kde hral tak nejak vsechno stejne, ale tady mel jeho vykon vetsi hloubku a pusobil presvedciveji. Co se tyce predstavitele Cosmeho, tak nevim. Znam ho jako Wolowitze z Big bang theory a tady mi pripadalo, ze se na nej divam znovu, akorat s ulizanejsima vlasama a v obleku (nerekla bych, ze zastinil Granta, jak tu mnozi pisi, ale jiste, je to vec nazoru).. Co se tyce filmu samotneho, tak to byla horka komedie o zene zijici v bludu. Pribeh neni moc zajimavy a komika plyne jen z prisernych peveckych cisel a toho, jak na to ruzne postavy reaguji (rozpacite vyrazy, zoufalstvi ci nezastirany smich). Zkratka takovy prumer, ktery neurazi, ani vylozene nenadchne (jen se u toho nekdy od srdce zasmejete). Kdyz to shrnu, tak za pribeh jako takovy 3 hvezdicky, ale za Meryl jednu navic, tj. celkem 4.

Žabí král aneb Železný Jindřich (2008) (TV film) odpad!

No, co k tomu napsat... Takhle prisernou pohadku jsem uz dlouho nevidela.Jedine, co se da pochvalit, je vyprava, za to bych dala pul hvezdicky. Zde ale vse pozitivni konci. SPOILERY: Pribeh proste nema smysl. Princenzna je nesympaticka kravka (prominte mi za to slovo, ale jine me pro jeji charakteristiku nenapadlo), ktera se mavnutim kouzelneho proutku (respektive hodem zabaka o stenu a jeho naslednou promenou v prince) najednou meni v milou a vlidnou divku. Ja vim, ze v pohadkach se jede ve zkratkach, ale tady teda ten vznik naklonnosti mezi zabim princem a princeznou nema zadne opodstatneni. Nic si poradne ani nestihnou rict a uz je tu laska jako tram, princ se vraci asi za mesic (opet nechapu proc: kdyz byl zabak, tak se chovala na facku a jeste se ukazalo, ze ani nedokaze drzet slovo a je uplne bezzasadova) a pak uz spolu ruku v ruce odjizdeji pryc, v kocare se libaji, otec princeznu s cizim clovekem klidne pusti... Objevuje se tam i postava sluhy Jindricha (ktery se nepochopitelne dostal do ceskeho nazvu, prestoze tam ma asi tak 2 minuty cisteho casu), ktera by tam ani byt nemusela, protoze vubec nic neprinasi, zadny posun, zadne vysvetleni neceho, proste k nicemu. Dialogy jsou strasne pitome a bezobsazne a takovym poslednim hrebickem do rakve je vykradeny a nikde nepriznany hudebni motiv z filmu Pycha a predsudek. Zkratka odpad.

Interstellar (2014)

Pro mě značné zklamání. Šla jsem do kina poměrně navnaděná, protože recenze byly velmi dobré a každý, kdo to viděl, byl okouzlen. Navíc mi je blízká oblast astronomie a vesmíru, takže mi nelze vytýkat nepochopení pro sci-fi. Bohužel už od prvních minut filmu jsem cítila, že něco není v pořádku a přesvědčila jsem se, že jsem zřejmě úplný mimoň, protože nevěřím, že by se lidé jako já, kteří tak často nesdílejí hromadné nadšení pro nějaký současný film, vyskytovali ve větším množství. Opravdu mi není jasné, jak může tolik lidí sežrat i s navijákem takhle nelogický a sladkobolný příběh. Vždyť tam skoro nic nedávalo smysl, něco se stalo, následně se to popřelo, vůbec to nedrželo pohromadě, herci průměrní (já vážně nerozumím tomu hypu kolem McConaugheyho a Hathawayové, podle mě nic nepředvedli... když to srovnám s herci, na nichž jsem já vyrostla: Newman, Al Pacino, De Niro, Hoffmann, Streep..., z českých třeba na Hrušínském a Čepkovi, tak fakt nemohu přidat svoji ódu na jejich herectví). Opravdu neuvěřitelná byla ta záležitost s černou dírou, to jsem skřípěla zubama a snažila si celou dobu říkat: klid, je to prostě sci-fi, nějaká umělecká licence. Z kina jsem odcházela otrávená jako šváb a říkala si, jestli se nad sebou fakt nemám zamyslet, když mě nové filmy vůbec nezaujmou, jsou plné hloupých dialogů, hodně chatrných příběhů a herců, co neumějí hrát.

Pýcha a předsudek (2005)

No, asi jediným velikým plusem tohoto filmu je, že jsem se přes něj dostala k vynikající minisérii z roku 1995. Poprvé jsem film viděla asi v roce 2007 a vůbec mě nezaujal, nedávno to ale dávali v televizi, a protože jsem měla melancholickou a naměkko náladu, dívala jsem se na to, a dokonce se mi to i líbilo (znáte to, v podstatě příběh jako o Popelce, kterak ne moc bohatá dívka z ne moc dobré rodiny ke svému štěstí dojde v náruči bohatého, krásného a charakterního prince… a když člověk potřebuje dávku emocí, tak bere všechno). Jenže jsem se nemohla zbavit dojmu, že tam něco nesedělo. Podívala jsem se na to druhý den znovu a už to začalo povážlivě skřípat. Film má smůlu, že jsem nelenila a snažila se chybějící informace doplnit nejdříve z Wikipedie, posléze již přímo z románu Austenové a nakonec zhlédla i výše zmíněný seriál od BBC, proto ode mě dostal pouze 2 hvězdy. Co bych pochválila, je hudba a kamera a obsazení některých postav, které bych přesunula do seriálu (bohužel ale jen kvůli jejich vzezření, nikoliv kvůli hereckým kvalitám), ostatní už moc nestojí za řeč. Mám tolik výtek, že ani nevím, kde začít. Nelze nezmínit hlavní hrdiny. Pan Darcy se vůbec nepovedl, má hrozně nepříjemný hlas: monotónní, bez barvy, bez emocí (dabing mu dost pomohl). Jeho herecký výkon má bohužel stejné charakteristiky. Lizzy nedopadla lépe. Keira je podle mě špatná herečka, viděla jsem ji ve více filmech a ve všech vypadá úplně stejně, má rejstřík asi tak 5 výrazů a tady ani všechny nepoužila. Příšerná byla vychvalovaná scéna žádosti o ruku v dešti: Darcy hučel jako automat, Lizzy vřeštěla jako nějaká trhovkyně (opakuji, díkybohu za Jančíka a Elsnerovou), chyběl tomu cit i nějaká důstojnost. Ovšem hlavním problémem bylo samotné vyprávění, scénaristka vytvořila opravdu děravé dílko, které s románem nemá mnoho společného. Ač si uvědomuji, že film měl méně prostoru než šestidílný seriál, není možné, aby se z něj vytratila skoro každá pointa a pojící prvky, které by ději dávaly smysl, a aby se to tak překroutilo. Film potom do závěru značně klopýtá a přemýšlivější divák, kterému nestačí, že to dobře dopadlo a bude svatba, se ptá, jak se tam sakra dostali a proč? Základem příběhu je přerod opovržení a nenávisti v lásku. Tady to není, protože jednak tam ani není pořádně předvedeno, proč Lizzy Darcyho vlastně nenáviděla, jednak Keira se tváří pořád stejně a vypadalo to, že je Darcym dost zaujatá už od začátku (na plese působí tak, že hledá jeho, nikoliv Wickhama – ostatně proč by ho i hledala, když její vztah k němu ve filmu v podstatě neexistuje). Ale vlastně se není co divit, protože jsem na Youtube viděla reportáž o natáčení filmu, kde otevřeně říkali, že Darcyho budou koncipovat jako stydlivého muže. Když už si se základu vytáhnou dost stěžejní cihlu, nemůže to dopadnout jinak. Kostýmy a výpravu asi moc rozebírat nebudu, beru jako uměleckou licenci, že Lizzy, dobře vychovaná dáma z konce 18. stoleti, kdy konvence a mravy byly trošku jiné než ve století 21., si chodí rozcuchaná a bez klobouku jako děvečka od krav, v šatech, které by v té době byly vhodné tak pro nějakou služku, že se Bennetovým doma poflakují husy a vykračuje prase a na dvoře mají chlív…EDIT: Tak jsem to zase nedávno videla a musim jit ještě níž, už jsem to ani nedokazala dokoukat, jak mě tam všechno iritovalo (dialogy, absence logiky, chemie, totální odklon od předlohy...).

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Tato minisérie si mě zcela podmanila. Dostala jsem se k ní ale až po zhlédnutí filmu Pýcha a předsudek, který mi v hlavě způsobil dokonalý zmatek. Je totiž tak plochý (zřejmě od diváka očekává bravurní znalost předlohy a značnou míru tolerance), že tam skoro vůbec nic nedávalo smysl. Nejprve jsem začala na Wikipedii vyhledávat, oč vlastně v tomto příběhu jde, pak jsem si román i přečetla a nakonec jsem si stáhla tento seriál. Musím říct, že i když i tam jsou drobné detaily, které mi vadí (třeba obsazení některých rolí, např. vyhlášené krasavice Jane), tak celek je opravdu perfektní. Příběh sedí, divák se orientuje (i když pokud je odkázán na první český dabing a překlad, tak asi může tápat, proč by měl pan Bingley litovat, že je pan Darcy zasnouben s Anne de Bourgh :-) ), herci vynikající, výprava a držení se dobových reálí na jedničku. Čím více na to koukám, tím více se mi to líbí a odhaluji drobnosti, které příbeh dokreslují (například postava pan Hursta: herec měl opravdu jednoduchou práci, skoro v každém záběru se někde povaluje a dělá, že spí :-) ). Dívám se ale v originále, což estetický zážitek umocňuje (bohužel dabing ten seriál docela táhne dolů). Proto mi nejde do hlavy, že si zde příznivci filmu stěžují, že je tento seriál patlanina, neodpovídá knize, nevykresluje správně postavy a má horší kostýmy. Myslím, že by si měli hlavně tu knihu sami přečíst a trošku se podívat do historie, protože pak bude zřejmé, že právě film zůstává v každém bodě dosti dlužen.