• Pohádka

Popelka (2015)

Pro me skoro prototyp dnesni mainstreamove a na zisk zamerne produkce. Budu se opakovat, ale je to jen krasne pozlatko, ktere ma za cil vypnout divakum mozek skvostnou vypravou, aby uz nepremysleli, coze se to tam vlastne opravdu odehrava, co ty postavy rikaji a jak se chovaji. Opravdu se mi to nelibilo a ani jsem to nedokoukala, protoze mi to prislo jako ztrata casu (videla jsem vsak vetsinu, bohuzel).. Vubec nove pohadky jsou vetsinou dost strasne, chybi jim duse. Dohani to efekty, ale to podstatne tam proste neni. Nedavno jsem v televizi videla zase Zakletou Ellu a to byl teda taky narez...

Příběhy včelích medvídků (1984) (seriál)

Davam 5 hvezdicek, ale jen te serii z 84. Ta novejsi je hrozna a jeji existenci ignoruji. Vceli medvidky jsem mela nesmirne rada jako dite a libi se mi to i ted, kdyz jsem uz davno dospela. Ze se jedna opravdu o vydarene a primo do detskeho srdce mirici dilko mi potvrzuje i moje 14mesicni dcera. Te jsem na zkousku pustila jeden dil (zajimalo me, jak na to bude reagovat, a i ja sama jsem si chtela svuj milovany vecernicek pripomenout) a od te doby ji musim opravdu omezovat prisun na jeden dil denne, protoze jinak by u toho byla schopna vysedavat cely den. Takove nadseni jsem necekala: smeje se u toho, u pisnicek tleska a tancuje a oci ji uplne zari stestim. To je pro me dukaz, ze tvurci opravdu rozumeli svemu remeslu a vytvorili nadcasove dilo, ktere oceni vsechny malinke deti, kterym je urceno.

Rozum a cit (1995)

Abych byla uprimna, na zaklade zdejsiho hodnoceni jsem cekala trosku vice. Uplne me to neoslovilo, a to jsem se na to zkusila podivat i v originale, jestli nebyla nahodou chyba na strane prekladu a dabingu. Tesila jsem se na neco v duchu miniserialu Pycha a predsudek, navic jsem byla extremne pozitivne naladena na nejakou romanci a happy end,ale bohuzel ma ocekavani nebyla naplnena. Oproti PaP to nemelo spad, zadny vtip a pusobilo to dosti sterilne, k zadne z postav jsem si nevytvorila zadny vztah a jejich osudy mi byly uplne ukradene (zdaly se mi dost malo prokreslene), ani herci se mi uplne nepozdavali (zejmena Hugh Grant byl teda toporny az hruza), coz me mrzi hlavne u Rickmana, a chybela mi jakakoliv chemie mezi postavami. Rezie, lokace, kostymy... po technicke strance se neda nic vytknout ale ten pribeh je proste takovej divnej. Mozna to byl zamer, aby se sesnerovanost a tiha konvenci dostala na platno se vsim vsudy, a mozna je i predloha tak nudna a nezazivna. Jeste si ji pro uplnost radeji prectu, treba se to v hodnoceni jeste projevi.EDIT: Tak jsem docetla predlohu a dostala jsem se do dilematu, jestli mam ohodnotit film podle toho, ze se skutecne podarilo predlohu velice dobre prevest, nebo hodnotit predlohu jako takovou. Roman me nebavil, proste Austenova zjevne neni muj salek caje, a i kdyz se ji obcas povede nejaky ten vtipek a je z toho citit spolecenska satira, tak celkovy dojem pusobi tak nejak strasne naivne a jednoduse. Omlouvam se Grantovi, toporneho neknubu (byt se zlatym srdcem) Edwarda ztvarnil vazne verohodne. Chemie mezi postavami mi znacne chybela i v knize a plukovnik je tam spise dost okrajova postava, jehoz sblizeni s Mariannou je odbyte, jen aby se nereklo a meli jsme stastny konec se vsim vsudy. No nakonec zustanu u 3 hvezdicek, ze to jde lepe, se prokazalo u Pychy a predsudku (jehoz predloha taky neni zadny zazrak).

Batman (1989)

Tenhle film opravdu miluju. Bylo to moje prvni setkani s Batmanem jeste coby devcete skolou povinneho a byla to laska na prvni pohled. V mych ocich stale nezestarl, a to uz mam na zadech 3 krizky. Ja nectu komiksy (i kdyz par jsem jich uz presto precetla, videla nebo prolistovala) a nemam moc rada filmy se superhrdiny, takze nejsem zadny expert. Ovsem tohle je podle me zcela dokonale prevedeni Batmana na platno. Je to presne tak, jak by si to fanousek komiksu mohl predstavovat: je to temne a ponure, je to trochu blaznive, Batman ma skvely timing pro sve vystupy (ty vystupy ze stinu, z dymu, casto jsou videt jen obrysy masky a kridel v temnote... nic primocareho, protoze to je preci tajemny hrdina), Joker ma tu spravnou miru silenosti a nasilnictvi (a je to proste zlocinec, ne snad nejaky mravokarce ci svedomi, jak se z nej snazi delat Nolan), dialogy maji svuj vtip a jdou k veci (neni to preci zadny filosoficky opus), je to hrave a nebere se to vazne. Otevrene se to hlasi ke svemu puvodu, a tak to divak snadno prijme, zkratka jako pohadku pro dospele. Burton je proste stvoritel plnohodnotneho Batmana, ti ostatni uz sesli z cesty a Nolan to definitivne zabil. Diky Burtonovi mam i ja sveho superhrdinu. Jedina vec, kterou bych tomu asi vytknula, je ta scena, kdy se Bruce chce doznat Vicki ke svemu alteregu, bylo to zbytecne natahovane a Keaton u toho vypadal docela dementne (i kdyz mel hrat rozpaky a obavy, tak to pusobil spise jako by byl stizen nejakym zachvatem).

Padesát odstínů šedi (2015) odpad!

Tenhle film jsem zkouknula pred chvilkou, a to v nadeji, ze se alespon dosyta pobavim nad jeho stupiditou, jak naznacovaly nektere komentare. Ze se mi libit nebude, to jsem vedela, proto jsem na nej nesla ani do kina a vubec cela tahle Seda manie me miiji velikym obloukem. Ovsem kvalitni zabavu, byt nezamyslenou, si nerada nechavam ujit. Bohuzel u tohoto filmu se nedostavilo ani pobavene uchechtavani nad vsemi temi nesmysly. Jedine, co se dostavilo, byla bolest ocnich bulv, protoze jsem jimi musela neustale kroutit, dale pocit trapnosti nad herci (opravdu mi jich bylo lito, urcite si museli uvedomovat, jak debilni to je, ovsem penize nesmrdi a herecky rybnicek je tak narvany k prasknuti....) a dokonce i lehka bolest hlavy, jak se muj mozek vzpiral vstrebavani tohoto materialu. Jelikoz jsem precetla (no, vlastne jsem ji nedocetla a dost tech pasazi jsem cetla rychloctenim, protoze se to proste jinak nedalo) i knihu, a to dokonce v anglictine, o niz mi bylo kolegyni, ktera mi to doporucila, receno, ze je to o dost lepsi nez preklad, nechapu, jak zde nekdo muze psat, ze kniha je o necem jinem a ze je mnohem lepsi! Vzdyt je to uplne stejne blbe. Chtela jsem napsat, ze nechapu, jak mohli vybrat zrovna Dakotu, ktera je dost nepritazilva, ale pak jsem si uvedomila, ze knizni predloha taky nebyla nejostrejsi pastelka a vpodstate odpovida. Je i stejne hloupa a pusobi retardovane (studentka, ha ha; nejvtipnejsi byla ta snaha o odusevnele vyroky, ktere by prozradily Anastaziin intelekt a mely zrejme ukazat, na co ho vlastne dostala, a ktere psala pani, co ma IQ houpaciho kone). Vpodstate bych rekla, ze oba herci se toho zhostili na vybornou, protoze prazdnost predlohy jim moc moznosti nedala, a to je jedine, co se na tom da pochvalit. A myslim to smrtelne vazne, vsichni, kdo tu kritizuji herce, by si meli precist predlohu. Zkrakta neco tak obludneho snad jeste nikdy nespatrilo svetlo sveta, ja osobne jsem nikdy necetla nic horsiho, i literarni pokusy me kamaradky v 5. nebo 6. tride byly lepsi. Ze to je takhle popularni u tak velikeho mnozstvi zen, je alespon pro me znacne znepokojujici, protoze svedci o znacnem upadku vkusu a zrejme i inteligence, vzdelanosti a hlavne narocnosti. Je vazne smutne, ze se dnes vyskytuje tolik lidi, kteri sezerou kdejake hovno, ktere jim nekdo s pompou a darkove zabalene nabidne.

Stmívání (2008) odpad!

Úděsný film, i na film pro puberťáky je to zoufale slabé. Já ani nevím, co o tom vlastně napsat, to bylo tak špatné, že by jedna věc střídala druhou a z komentáře by se stal asi román. Co mi ale jednoznačně pilo krev asi nejvíc, to byla Kristen Stewart. To je tak mizerná herečka, že mě snad nenapadá žádná druhá taková. Říkala jsem si, že za tohle určitě musela dostal Malinu, jaké překvapení, když jsem v jejím životopise našla ceny z opačného ranku. Neuvěřitelné. Asi mi něco uniklo, ale protože jsem ji viděla i ve Sněhurce a lovci, kde hrála úplně stejně blbě jako tady (tj. neustále otevřená huba s vyceněnými zuby, mrkání nebo klopení očí), tak jsem usoudila, že není schopna jiného výrazu. Líbil se mi celkem Taylor Lautner, umím si představit, že v pubertálním věku bych asi mohla mít v pokojíčku vylepený jeho plakát, ale to je zoufale malá deviza. Je to ryzí odpad, kde nefunguje vůbec nic a v každé scéně mi bylo trapně za herce.

Temný rytíř (2008)

Tenhle film mě tak neuvěřitelne zklamal... Jednu hvězdičku dávám jen a pouze proto, že jsou objektivně i horší filmy, jinak ve mně všechno křičí "odpad, odpad, odpad!". Film jsem viděla v kině s přítelem a kamarády, šla jsem na něj bez znalosti jakékoliv recenze a ohlasu fanoušků, šla jsem na to proto, že to byl Batman. Batman, jehož svět jsem si díky Burtonovi zamilovala, stal se pro mě též kultovním. Nejsem fanoušek komiksů, ani superhrdinů a Burtonovy filmy pro mě byly a jsou jedinými filmy tohoto žánru, které mám fakt ráda. Ano, byla moje chyba, že jsem neviděla Batman Begins, bývala bych do toho kina asi nešla a věděla bych, co mám čekat (i když ten trailer už mě trochu přeci jen varoval...). V kině jsem pak nevěřícně zírala, sledovala hodinky, nervózně podupávala, kroutila hlavou, valila bulvy a neustále musela potlačovat (kvůli společnosti, s kterou jsem tam byla) touhu zvednout se a jít pryč. Pak jsem si začala číst ohlasy a recenze a musím říct, že jsem z nich byla fakt skoro až vzteklá, protože mi připadalo, že se všichni asi úplně zbláznili. Nekritičnost novinových recenzentů jsem vážně nepobrala, ti snad byli zaplacení... Jednomu extrémně nadšením hýkajícímu jsem dokonce napsala (což jsem nikdy v životě neudělala), protože mi přišlo, že ve své recenzi popisuje asi úplně jiný film a to, co chtěl, aby tam bylo, než to, co tam skutečně bylo (v naší konverzaci mi dokonce vážně tvrdil, že Joker je super i tím, jak si neustálě z koutku slízává stékající krev! wtf? krev z jizvy? - no pak věřte těm dalším kydům o naprosto unikátním a nevídaném boji dobra proti zlu; to je archetyp starý jako pohádka sama, tak jaképak novoty). V mém okolí z toho všichni byli na větvi, tady na CSFD taky mohutné ovace... dodnes, a to je uz 8 let, nechápu tohle hodnocení a pořád mě děsně sejří. Hlavně když se podíváte, po bok jakých filmů se to staví, to je vážně jako ze zlého snu, ze zlého snu o kulturním úpadku. V jedné pětihvězdičkové recenzi jsem si přečetla, že Batman z 89. absolutně nesnese srovnání, a až umřou všichni ti, co to viděli v mladém věku, neštěkne po tom pes. Myslím, že tohle asi bude jeden z důvodů tohoto masivního ohlasu. Já totiž nejsem žádná staroba, je mi 33, tudíž těm, co to tady tak vychvalujou, musí být dle toho uživatele mnohem méně, tipuji ještě asi -náct nebo lehce po. Čili je to už generace, která už konzumovala masově kdejakou kravinu, protože byla snadno dostupná, generace, která nečte, a pokud ano, pak braky, kde propracovanost děje nehraje roli, generace, která tím pádem nemá žádnou fantazii, protože všechno dostane pěkne naservírované (čest výjimkám). Proto jim vůbec nevadí ty věci, které zde ta málo početná skupinka uživatelů, k níž se hrdě hlásím, kritizuje. Nemají srovnání, protože prostě vyrostli na těchto filmech, kde jde primárně o to ochromit diváka vizuální stránkou v naději, že si nikdo nevšimne, že to všechno stojí na hliněných nohou. Temný rytíř je prostě blbost, je to obyčejný akční film, kterých je všude dvanáct do tuctu, je to předvídatelný film plný nelogických zvratů, přechytralých keců, průměrných herců (že v jiných filmech byli lepší je pro hodnocení tohoto filmu nepodstatné, zde hrají kulové), zběsilého střihu a hlavně hrozné stopáže (proboha, proč tak dlouho trvala ta honička v kamionu?, proč nechali Jokera utéct z vězení? - v kině jsem doufala, že už je po všem a budu se konečně moct zvednout, no jaké zklamání, že po tomhle to trvalo snad ještě hodinu a půl). Závěr filmu neměl smysl (i když tam vlastně nemělo smysl vůbec nic): jasně, máme tu záporáka, tak to hodime bezdůvodně na Batmana (ty trapné vysvetlovací a filozofující kecy kolem toho mě naštvaly ještě víc než ten samotný nesmyslný krok). A ten slavný Joker? No pardon, ale zahrát šílence v takovéhle masce by dokázal každý druhý, neměl naprosto žádné charisma. Ty příběhy o tom, jak si herec psal deníček a jak se potom zabil, byly podle mě jasně účelové, aby vzbudily zájem o tenhle brak. A podle hesla o mrtvých jen v dobrém si ho media a diváci postavili na piedestal, i když si to vůbec, ale vůbec nezaslouží. Jsem přesvědčena, že kdyby Ledger stále žil, nikdo by po něm ani neštěkl. No nic, i po 8 letech ve mě zůstává spousta žluči, raději to ukončím, než mi z toho samotné bude znovu špatně.

Pippi dlouhá punčocha (1969)

Naprosto strasny. Ani jako diteti se mi to nelibilo, bylo to divne a Pipi mi priserne lezla na nervy, tim jak se chovala, co rikala, dokonce i tim, jak vypadala. Ted to zase davaji v televizi, par dilu jsem zase videla a me hodnoceni je stejne. Hrozny serial s tou snad nejotravnejsi hlavni hrdinkou, co znam. Neznam knizni predlohu, takze nemohu posoudit, jestli jde o nezdrarile provedeni nebo jestli i kniha A.. Lindgrenove byla takovato, ale cetla jsem Deti z Bullerbynu a ty jsem mela rada. Byla to puvabna knizka, takze se mi chce verit, ze i Pipi v pisemne podobe by byla stravitelna a ze to spise filmarsky lapsus.

Westworld (2016) (seriál)

No, uznavam, ze hodnotit po dvou dilech je troufalost, ale prvni dojem je tak spatny, ze si nejsem jista, jestli jeste dalsi dily budu chtit videt. Tohle proste neni muj salek caje. Pripomina mi to takove ty krabice na darky, co se prodavaji pro lidi, co chteji mit pod stromeckem vsechno uhledne zabalene, a pritom treba nejsou sami az tak sikovni... Ma to krasny obal, ale obsah zadny, i kdyz se to tvari strasne vazne a chce budit dojem zabavy pro ty bystrejsi. Za ty dva dily se skoro nic nestalo, dialogy dej moc neposouvaji a jsou takove o nicem a clovek od zacatku tusi, kam to smeruje. Nema to pro me stavu, je to proste nalestena bida.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Priserna pohadka, ted jsem dokoukala a nejak netusim, o co tam vlastne slo. To, ze nebylo vysvetleno, jak se Johanka vlastne dostala na ten statek jako devecka, kdyz se tam podle vseho narodila, a proc se o ni starali ti dva (z nichz toho pana pak nazvala nejakym princem - proc teda slouzili na statku?), to snad ani nevadi, proste asi nejake spatne okolnosti. Ale co melo byt jako to tajemstvi? Jsem asi tupa, ale nejak mi to nedocvaklo. To melo byt to, ze byla v prevleku? Kdyz uz se to dostalo do nazvu pohadky, ocekavala bych neco nosneho... Jinak herci prkenni (ostatne chaby scenar jim ani neumoznil neco poradneho zahrat), nebyt kouzel, tak se to ani nepohne, dialogy neprirozene a pribeh samotny kulhal na obe nohy. Clovek si celou dobu rikal: "A co ma byt zase tohle!?" Trapnost te hadanky snad nema obdoby. A hlavne kdyz se zmenila na posledni chvili kouzlem, jak to, ze meli zrovna po ruce dva osly? Hodne lidi tu chvali zaverecnou pisen, ja bohuzel nemohu pochvalit ani tu. Zoufale nudna a nenapadita a Kristina ma navic pro me usi znacne neprijemny hlas (takovy ukunkany nosak).Od odpadu to uchrani jen to, ze jsem videla jeste horsi veci a ze to melo slusnou vypravu.