Volavka (2002)

Film, který dnes vlastně definuje celý jeden subžánr. Nápaditá story a celkem realistické prostředí - žádné hollywoodské růžové brýle; to mi na asijských filmech často imponuje. Na první pohled vám některé prvky přijdou ulítlé - ale to jen do doby, než si uvědomíte, že na dálném východě prostě lidé žijí a vnímají svět trochu jinak. Dobrý film = 3* + zápletka = extra * navíc.

Tajemství slov (2005)

Největší "ťafky" se dají do diváka našít bez jakýchkoli speciálních efektů - a tehdy taky člověk teprv skutečně pochopí, jak umí být život krutý - mnohem líp než v honičce plné výbuchů. Tady se maluje šedou a krvavou - bez pompy a skoro beze slov; a v tom je síla tohoto filmu. Pochvala režisérovi i hercům!

Havana blues (2005)

Pořád tápáte, co to občas mají v médiích s tou Kubou? Tady vám to ukážou - civilně, s citem pro povahu místních a jejich emoce. Pochopíte, co za marasmus na tomhle ostrově vládne - není lepší cesty než ukázat ho na konkrétních lidských osudech, to je stará pravda. Bonus - příjemná (pro mě skvělá) místní hudba, která se tak trochu míchá i do děje...

Tajnosti (2007)

Hmmmmm... Pocitový film pro ženy a o nich? No proč ne? Poetické nebo absurdní výjevy, co se najednou vynoří na ulici z běžného ruchu? Už to tu bylo, ale v českém filmu bezva. Jen... jen kdyby to hlavně na začátku filmu nevyznělo strašně nepřirozeně a jako póza. Postupem filmu je to lepší a lepší - docela kuriozita: jednou za čas film, který neztrácí postupně dech, ale nabírá ho. A tak nakonec zjistíte, že jste viděli něco mile civilního (ale s fantazií!), o nás - lidech. Za to má paní Nellis mou pochvalu.

Sociální síť (2010)

Pokud chcete vidět kvalitní film na dané téma...tak tohle rozhodně lajkujte! Kde jsou velké peníze, tam podnikání bolí - a stejně jako všude jinde do něj pronikají lidské vlastnosti a vztahy. Social network tohle všechno přesvědčivě narouboval na nedávnou přelomovou dobu vývoje internetu a e-společnosti, a za to mu patří čest a sláva. Bod navíc - chvílemi skvěle pasující tísnivá hudba, nejsou tu klaďasové / záporáci - a taky to, že film nechal leccos nevyřčeno: tak, jak tomu asi bylo i ve skutečné kauze.

Eurotrip (2004)

Classic US-teenage movie, ALE s přidanou hodnotou pro nás z Evropy, i té střední. Jen proto ta třetí hvězdička (plus za pár vychytaných nápadů) - film sám o sobě je skrz tuctové herectví a nenápaditý příběh za 2*.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

První dojem: uááááááááááá!! --O den později-- Předně: vůbec jsem nevěděl, že jde o adaptaci komixu a součást proudu "filmy inspirované manga co reflektují současnou alternativní zábavu nás mladých" - a víte co? Vůůůbec mi to nevadilo, a já se prostě bavil. 5*film by podle mého měl mít něco navíc, originálního, oproti standardním "dobrým filmům"; ale zároveň taky vytvořit svoje vlastní charisma - něco nehmatatelného, čím vás "dostane". Scott Pilgrim má oboje, a já jsem happy. Našel jsem taky dík němu novou platonickou lásku, ale to už sem ani nepatří...? P.S.: Jediné mínus - jedna konkrétní vykrádačka Kung-Fu Hustle, ovšem i ta je posunutá do moderna.

Hitler kaput! (2008)

2 hvězdičky za film - klasická slabina typu "jak vidíte pár nejvydařenějších scén - třeba vystřižených na Youtube -, zbytek už vidět nemusíte". Hvězdičku navíc dávám právě za těch pár ujetých, ale pro mě cool scén - no a taky za ty ženské tam, jak jinak. (Poznámka - ti co nevidí nic vtipného na tom dělat si srandu z WWII, nechť odečtou dvě hvězdičky.)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Proměnlivá atmosféra? Jo. Příběh? Jo. Vizuálně chytlavé? Jo. Jinak udělané oproti minulým dílům? Jo. Sevřený film co nevypadá jako splácanina? Ne, pro mě ne - bohužel.

Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)

Tak trochu trhlý film, kde trhlost nespočívá ani tak v tématu jako spíš v tom, že postavy jednají tak přímo a bez rozvahy nebo přetvářek, že to vypadá nereálně. Také to ale režisérovi náramně vypomáhá v tom, aby divákovi úderně sdělil, co chce. Poznámka stranou - potvrdil jsem si, že Španělky pro mě nemají šmrnc.