Poznáš muže svých snů (2010)

Tentokrát v pesimistickém ladění, ovšem milá ironie v dialozích zůstala. Příběh nekomplikovaný, ale co chce říct, řekne. Herecky pro mě průměr, byl jsem ale osobně rád za Naomi Watts. Výtka - na mě příliš časté opakování některých hudebních motivů.

Ďábel (2010)

Chcete se bát nebo se "jen" cítit napjatě stísněně, v celkem originálním stylu? Pak tu máte vhodnou příležitost, herecky průměrnou, ovšem s dobře vystavěnou atmosférou a scénáristickým nápadem. A že se tu i trochu moralizuje - no a? Vnímat těch pár záběrů nemusíte, celkově příběh neshazují - a ona trocha moralizování občas nezaškodí, že?

Dvojka (2009)

I když bychom rádi měli partnerské vztahy idylické jako dovolenou někde v Karibiku, občas to spíš dopadne jako výlet ke studenému severskému moři a pak je na nás, jak se k tomu postavíme. Díky tvůrcům za to, že tohle uměli nenásilně a mile civilně sdělit. A že to párkrát vypadá těžko uvěřitelné? Ale přece přesně tak občas vypadá i náš život... Dogma počesku s nekonvenční hudbou.

Moon (2009)

Doporučuju nečíst dopředu recenze (ani tady:-), nedělat si očekávání, nesrovnávat s jinými díly - a nechat se vtáhnout do atmosféry, která mrazí, ale má styl a taky dělá pozadí pro celkem originální scénáristický nápad. Upozornění - jde o film spíš lyrický než epický, takže si ho nechte na chvíli, kdy budete mít náladu spíš na to nechat se unášet pocity, než prožívat příběh.

Největší z Čechů (2010)

Někdy legrační, někdy zoufalé. Někdy poetika, někdy marasmus. A někdy máte pocit, že něco takového prostě snad ani není možné. A víte proč tohle všechno? Psal to život sám, a že to Sedláček dokázal zachytit filmem, za to zaslouží ovace. Zajděte, pokud chcete zažít sprchu umělecké reality. Nebo reality umělců (v dnešní ČR)?

Gympl (2007)

Předně: než budete hodnotit, projeďte se po pár periferiích Prahy. A dál: režisér Vorel dokázal ztvárnit současný městský svět dospívajících (to zní jak z encyklopedie, brrr) tak, že nutně máte pocit, že tohle přece znáte z reálu. Jasně, spoustu věcí přehání - ale o to přece v umění často jde, ne? Absurdním nabobtnáním a roztažením bolavých míst na ně upozornit. Snad se to tady podařilo, spousta Čechů by to potřebovala jak sůl. Osobní douška: jako člověk 10 let po věku hrdinů jsem při druhém zkouknutí cítil melancholii - kdo by to řekl... JO - a užijte si hudbu.

Srdcová sedma (1998)

Ti herci... Dobrý nápad formy příběhu, hezké kulisy - a stejně mě to nechytlo, protože hrdinové nebyli ztvárnění dostatečně "lidsky" a charismaticky. Rozuměj, to je subjektivní soud - ale co jiného je umění, že:-) Dvě hvězdičky, dané ne se vztekem, ale se smutkem, že to nevyšlo.

Nabít a zabít (2006)

Twin Peaks. Divíte se téhle asociaci? Ba ne - Slevin i Lynchův klasický seriál umí v rámci jediného celku napřed nápaditě komicky bavit a na konci hodně přitvrdit. Plus ucházející nápady kamery. Za tohle všechno a příběh, který má několik kliček a přitom nezní překomplikovaně, dávám hvězdičku navíc k trojkovému průměru. Bavil jsem se.

Paříži, miluji Tě (2006)

Předně: kdo chce film pochopit a ocenit, měl by navštívit aspoň na pár dnů Paříž. No a in medias res - výborný koncept, provedený ve většině dovedně a nápaditě. Současný globalizovaný život charismatické metropole z mnoha úhlů pohledu. Jediné mínus = trochu moc postav-Američanů.

Carnivale (2003) (seriál)

Mystika, napětí, akce, schopní herci, dost dobrá náladotvorná hudba a mindfuck na třetí. Pokud máte pár volných dnů, víc vědět nepotřebujete: buď vás to prostě nechytne, nebo jste ztracení. Pozn. pro už znalé: osobně váhám, jestli nebrat propírané "předčasné zrušení seriálu" po dvou sériích jako další lstivost vůči divákům - když uvážíte, v jakém okamžiku děje to usekli. Nebo...?