• Krátkometrážní

PPPíter v Afrike (2018) (seriál)

PPPíter je jeden z mojich najobľúbenejších YouTuberov (tvorcov). Cestovateľské videá tiež tvoria tiež určitú časť jeho kanálu. Páči sa mi, že cestovanie berie z úplne iného uhla pohľadu - z oveľa dobrodružnejšieho. Spracovanie televízneho seriálu je výborné, na to s akou skromnou technikou ho natáčal. Celé jeho filmárske vybavenie predstavuje v jednom zo svojich videí na YouTube. Strih je tiež výborný a Peťov humor tomu celému dodáva šťavu. Vzhľadom k tomu, že aj ja milujem cestovanie a dokumentárne filmy mám veľmi rád, PPPíter v Afrike ma vskutku potešil. Dúfam, že v budúcnosti sa dočkáme viacerých podobných projektov.

Tiësto - Adagio For Strings (2004) (hudební videoklip)

Asi najznámejšia skladba od holandskej legendy, Tiësta. Perfektná skladba plná energie a života. Toto boli začiatky EDM. Je zaujímavé tiež sledovať ako jeho štýl postupne vyvíjal, menil atď. No Adagio for Strings to všetko odštartovalo. Videoklip je celkom fajn, nápad sa však dal lepšie využiť, než len pospájať zábery z Tiëstovych koncertov. Dobrý je tiež remix od holandskej hudobnej dvojice Blasterjaxx.

Dimitri Vegas, Martin Garrix, Like Mike - Tremor (2014) (hudební videoklip)

Po Animals asi najznámejšia skladba od Martina Garrixa avšak v spolupráci s bratmi Dimitrim Vegasom a Likeom Mikeom. Kombinácia big room houseu a eurodanceu sa stala taktiež hymnou festivalu Sensation 2014. Videoklip je však iba viac-menej zostrihané zábery z koncertov bratov Thivaiosovcov a Martina Garrixa spojené s nejakými zábermi na akúsi ženu. Na rok 2014 celkom fajn.

David Guetta & Showtek - Bad ft.Vassy (Lyric Video) (2014) (hudební videoklip)

Z tejto skladby od francúzskeho hudobníka a DJa Davida Guettu, holandskej hudobnej dvojice Showtek a austrálskej speváčky Vassy sa stala jednou z najznámejších "hymien" EDM. Electro house s typickým leadom Showteku a tenkým Vassyným hlasom. Videoklip je inšpirovaný tým k skladbe Thriller od Michaela Jacksona. Avšak tu mohla tématika zombie a apokalypsy byť oveľa lepšie spracovaná. Animácia je dosť divná, mne sa to akosi veľmi nepáčilo. No nič to však nemení na tejto nezabudnuteľnej skladbe z roku 2014.

DubVision & Firebeatz - Rockin (2014) (hudební videoklip)

Samotná skladba od holandských hudobných dvojíc DubVision a Firebeatz je celkom fajn, aj keď mohla byť lepšia. Melódia sa dosť podobá na tú zo skladby Omnislash od KSHMRa. Bol to však rok 2014 a vyšlo to v SPINNIN' RECORDS. Celkovo 2014 bol pre holandského velikána dosť "divný" rok - čo sa videoklipov týka. Tento nie je skoro vôbec výnimkou. Nerozumiem odkiaľ zobrali ten nápad, že malé (4-6 ročné) deti budú tancovať a blázniť sa na nejakej diskotéke. Nie je to vyslovene, že zlé (SPINNIN' RECORDS má na konte aj horšie veci), no mne to príde ako totálna blbosť a úplne premárny nápad.

Stadiumx & Taylr Renee - Howl At The Moon (2014) (hudební videoklip)

Skladbu Howl At The Moon od maďarskej hudobnej dvojice Stadiumx a americkej hudobníčky Taylr Renee som po prvý krát počul v mixe Welcome to KSHMR Vol.1. Na rok 2014 ide o celkom fajn dielo, progresívny house ako má byť aj keď niekedy mi príde, že viaceré skladby spadajúce pod tento žáner sa na sebe až príliš podobajú. Osobne, progresívny house nepočúvam veľmi často. Toto je tiež prvý videoklip od holandského hudobného vydavateľstva Protocol Recordings, ktorý som videl a je celkom dobre natočený. Príbeh mi ma však až tak nezaujal. Je dobré keď sa videoklip tématicky zhoduje so skladbou, no tu to bolo veľmi zvláštne poňaté.

Dzeko & Torres, Maestro Harrell feat. Delora - For You (2015) (hudební videoklip)

Na tomto videoklipe sa mi páči viacero vecí. Samotná skladba For You od kanadskej hudobnej dvojice Dzeka & Torresa a amerického hudobníka Maestra Harrella je výborná. Veselý progresívny house ešte z čias kedy DJské duo existovalo a kedy sa Maestro sústredil skôr na EDM. O vokály sa postarali dve americké speváčky a DJky známe pod psedonymom Delora. Najlepšie na tom je, že všetci títo ľudia boli vo videoklipe. Mám rád keď sa tvorcovia skladby objavia v jej videoklipe. Vyvolá to pocit, že klip naozaj patrí skladbe. Tu si konkrétne zahrali dokonca hlavné úlohy. Rok 2015 bol celkom kritickým obdobím čo sa videoklipov od SPINNIN’ RECORDS týka (fanúšikovia, viete o čom hovorím), no tu to bolo vidno minimálne. Piati kamaráti (tvorcovia skladby) sa vyberá na výlet do lunaparku. Fajn “príbeh” v spojení so zábermi z koncertov skladateľov.

R3hab - Samurai (Go Hard) (2014) (hudební videoklip)

Starý dobrý, festivalový R3hab. Ide jednu z prvých skladieb, ktoré som od neho počul. Drop veľmi dobre vyjadruje japonských samurajov, aj keď melódia ani tak nie, nevadí. Videoklip je zväčša poskladaný z rôznych R3habovych koncertov, má výborný strih a je veľmi dobre zosynchronizovaný so skladbou. To mu dodáva oveľa väčšiu energiu. Myslím si však, že myšlienka skladby by sa dala lepšie využiť a spracovať. Videoklip o samurajoch by nebol zlý. Ale aspoň, že SPINNIN' RECORDS na tú dobu (2014) v tomto videoklipe nič nepokazilo. Kebyže R3hab vydal niečo podobné teraz, bolo by to celkom zaujímavé a osviežujúce. Hlavne pre fanúšikov, ktorý si ho pamätajú ako výborného DJa a producenta. 85% toho čo vydáva v dnešnej dobe sa ani zďaleka nedá porovnať s jeho staršími skladbami.

Bao (2018)

Krátky film, ktorý bol po prvý krát uvedený na Tribeca Film Festivale v USA a sprevádzal aj Rodinku Úžasných 2 v kinách sa určite radí k tým lepších od Pixaru. A vlastne existuje v spojení so slovom Pixar niečo lepšie? Skôr nie. Americké štúdio ani teraz nesklamalo, naopak prekvapilo svojou nevyčerpateľnou originalitou. Kraťasy od Pixaru mám rád, páči sa mi to ako tvorcovia dokáže vyrozprávať plnohodnotný príbeh v niekoľkých minútach. V tomto príde čínska režisérka Domee Shi so svojím tímom spracovala príbeh o jednej čínskej matke, ktorej už všetky deti odišli a teraz trpí takzvaným "Empty nest syndrome". Raz sa rozhodla, že si urobí tradičné knedličky baozi pochádzajúce zo severnej Číny. Jedna jej veľmi pripomínalqa jej syna a tak sa rozhodla, že ho nezje a postará sa oňho. Nakoľko to vyzerá a aj je veľmi milé, koniec je výborne urobený. Animácia je trochu iná než v ostatných filmoch od Pixaru, no aj napriek tomu ostáva prvotriedna. Režisérka dala do tohto krátkometrážneho filmu skutočne veľa zo seba a svojej minulosti. Nádhera.