• Krátkometrážní

Murat Salman - Chief (2018) (hudební videoklip)

Murat Salman je presne jeden z tých hudobníkov, ktoré málo kto vo vašom okolí pozná, no keď začnete počúvať jeho skladby, zistíte že aj práve takýto nie veľmi známy turecký hudobník môže robiť úžasné skladby. Chief je jeho debutovou piesňou, ktorá vyšla v KSHMRovom vydavateľstve Dharma Worldwide. Ide o jedinečné dielo. Takto spojiť dva žánre dokáže len málokto. Chief presne vyjadruje to čo má. Videoklip mi však príde trochu zvláštny. Odohráva sa v Turecku a rozpráva príbeh muža, ktorý počas jedného dňa v práci mysľou "unikne" do sveta svojich predstáv na prechádzku s nejakou ženou. Nepríde mi to bohvieako originálne. Už len samotný obal (artwork) skladby hovorí o nej oveľa viac a tak si myslím, že aj videoklip sa mohol odvíjať od neho. K tomu všetkému sú zábery v akomsi "snovom" filtre a to aj v scénach, ktoré sa odohrávajú v realite. Samotná skladba je nádherná a aj napriek tomu, že videoklip nie je vyslovene zlý, SPINNIN' RECORDS mohlo využiť potenciál piesne oveľa lepšie.

The MVI - Save Me (2018) (hudební videoklip)

The MVI je pomerne nový projekt a zároveň pseudonym amerického hudobníka a DJa Nilesa Hollowella-Dhara a.k.a KSHMR. Všetko je však stále zahalené akýmsi zvláštnym rúškom tajomstva. Nejde o prvého hudobníka, ktorý si okrem svojho umeleckého mena vytvoril aj ďalšie. Sú to napríklad Holanďania W&W ako NWYR či Sander van Doorn ako Purple Haze. Umelci to robia preto aby sa predišlo kritike zo strany fanúšikov. "Toto vôbec nie je jeho štýl. Nehodí sa to. Prečo začal robiť deep house?" Hudobníci môžu potom pod svojím novým menom pokojne experimentovať a robiť úplne inú hudbu zatiaľ čo sa naďalej budú venovať svojmu hlavnému projektu. The MVI a jeho skladba Save Me je presne tento prípad. KSHMR sa rozhodol urobiť deep houseovú skladbu (nie je to bežné) a myslím si, že výsledok stojí za vypočutie. Čo sa videoklipu týka, ten je urobený v štýle krátkeho, mysteriózne, zaujímavo animovaného filmíku o chlapcovi a jeho zvláštnom dome. SPINNIN' RECORDS nevydáva často animované videoklipy, preto ide príjemné "osvieženie" videorepertoáru holandského vydavateľského velikána. Koniec koncov, holandské hudobné vydavateľstvo ani nemalo čo na takomto videoklipe pokaziť.

Nero - Two Minds (2015) (hudební videoklip)

Po vizuálnej stránke ide o celkom dobre natočený videoklip s "kôpkou" vizuálnych efektov. Príbeh je zvláštny, no práve VFX ho robia zaujímavejším. Nakoľko britskú hudobnú skupinu Nero až tak veľmi nepočúvam, k tejto skladbe som sa dostal cez remix od amerického hudobníka KSHMRa holandskej hudobnej dvojice Crossnaders. Pravdu povediac, ten je oveľa lepší než originál.

Vetřelci dávnověku - Vetřelecké nákazy a epidemie (2011) (epizoda)

Ide o epizódu kde sa skúma, či mimozemské bytosti majú súvislosť s niektorými masovými ochoreniami, ktoré sa udiali v minulosti. Spomína sa tam napríklad Španielská chrípka (celosvetové pandemické ochorenie v rokoch 1918-1920) v súvislosti so zjaveniami vo Fatime. To čo traja malí pastierici videli považujú nie za Zjavenie Panny Márie ale akési stretnutie s mimozemskou bytosťou. Španielska chrípka je spájaná práve s týmto zjavením, údajne Panna Mária varovala deti pred nebezpečenstvami a táto epidémia mohla byť následkom. Mne - katolíkovi to nepríde ako vhodná teória. Zjavenie sa stalo, o tom niet pochýb, no či to bolo neznáme mimozemské stvorenie... Asi nie. Ďalej konštatujú, že v Slnečnom zázraku, ktorý sa udial 13. októbra 1917, nemuselo v ňom hlavnú úlohu hrať nutne Slnko. Mohlo ísť o nejakú kozmickú loď. Podľa opisov od ľudí, ktorí zázrak videli sa dá nájsť viacero podobností so vzdušnými pohybmi mimozemskej lode. Kto vie. Je to čisto otázka viery. Ja však naďalej ostávam kritický. V epizóde tiež rozoberajú epidémie ako Aténsky mor (morové ochorenie počas Peloponézskych vojen) a Justiniánsky mor (ochorenie v rokoch 541–542, ktoré postihlo Konštantinopol, Sásánovské impérium a pristávné mestá po celom Stredozemnom mori). Taktiež spomínajú, že počas týchto morov bolo hlásených a videných množstvo zvláštnych úkazov na nebi a taktiež postavy, ktoré údajne kosia trávu (alebo kukuricu) a pritom nástroj vydáva syčavý zvuk. Mohla to byť činnosť, pri ktorej neznáme mimozemské bytosti akýmsi rozprašovačom vypúšťali do ovzdušia nebezpečné aerosóly. Možno. Ďalšou témou boli figúrky, ktoré boli objavené po celom svete a svojím výzorom sa nápadne podobajú moderným kozmonautom. Je pravda, že školský dejepis nám nedáva odpovede. Čo sa títo "primitívni" ľudia snažili znázorniť? Niektoré postavy vyzerajú akoby mali oblečené obleky, ktoré sa používajú pri kontaktne s nebezpečními látkami (Hazmat suits). Žeby mimozemské bytosti mysleli na svoj ochranu pri testovaní akejsi choroby tu na Zemi? Moderátor rádia Coast to Coast AM, George Noory povedal: ,,Zem je laboratóriom vesmíru." A to mi príde ako celkom rozumné prehlásenie. Extrémofily (organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach) boli tiež témou na výskum. Mohli meteority priniesť so sebou aj nejakú formu extrémofilu, ktorý dokázal prežiť medziplanetárnu cestu? Robilo sa viacero pokusov a odpoveď znie - áno. Poslednou vecou, ktorou sa táto epizóda zaoberala bola doteraz nie úplne preskúmaná a potvrdená choroba s názvom "Morgellons". Údajne ide o ochorenie kde sa na koži vytvoria vyrážky (ranky) a v nich akési farebné tkanivo. O čo vlastne ide? Mohla nejaká existencia priniesť určitým spôsobom túto divnú chorobu na Zem? Zatiaľ sa o nej veľa nehovorí. No jedného dňa sa pravdu dozvieme. Niečo zistíme sami, iné sa ukáže časom. Je dobré, že hľadáme odpovede na otázky, ktoré vedú k rozriešeniu týchto záhad. Raz... Treba však byť kritický.

Myšák Mickey - Série 1 (2013) (série)

Niečo úžasné. Paul Rudish vytvoril perfektný seriál rozprávajúci veľmi zábavné príbehy Mickeyho Mouse. A týchto 18 epizód teda tvoria prvú sériu, časť tohto nekonečného dobrodružstva. Aj keď každá epizóda má úplne iný námet a v rôznorodosti by sa mohli predbiehať, majú niečo spoločné. Je tým nádherná animácia a niekedy až prehnané spracovanie čo sa kresieb týka, výborná hudba a hlavne ukončenia. A toto dokázali dať 3 minút.

Myšák Mickey - Páreček k zulíbání (2014) (epizoda)

Pekná príbeh o tom ako sa Mickey a Minnie snažia rozveseliť Donalda a Daisy. Taktiež ide o poslednú epizódu prvej série a tak si myslím, že so siedmimi cameo postavičkami sa jedná o veľmi pekné ukončenie.

Myšák Mickey - Třetí kolo u stolu (2014) (epizoda)

Opäť výborná epizóda o tom ako sa Mickey a Minnie snažia mať spoločné rande. Goofy so svojou nechápavou povahou akosi nie všetkému rozumie a tak z čistej nevedomosti kazí týmto dvom myškám stretnutie. Spracovanie je úžasné, veľmi sa mi páči ako tvorcovia takmer každý pohyb či skutok postavy zveličia a urobia z toho extrém podobný SpongeBobovi v šortkách. Potešilo ma aj cameo Lady a Trampa, no týto dvaja neboli jediní. Objavil sa tu aj koník Horace Horsecollar a krava Clarabelle Cow známi z iných filmov spoločnosti Disney. Koniec je tiež úžasný. Dokazuje, že aj človek, ktorý z prvu situáciu nechápe a zdá sa nám, že nám prekáža dokáže po vysvetlení a ujasnení veľmi pomôcť.

Mike Williams ft. Mesto - Wait Another Day (2018) (hudební videoklip)

Dielo od dvoch úžasných hudobníkov vyšlo aj vo verzii s videoklipom. Wait Another Day je perfektná future houseová pesnička, za ktorou stoja dvaja producenti a DJi, Holanďania Mike Williams a Mesto. Skladba má veľmi pekný text a taktiež vo v mne vyvolala zimomriavky čo je neklamných znakom toho, že sa nejedná len nejakú obyčajnú skladbu. Ide o niečo, čo ešte dlho bude svietiť na najvyšších pozíciách v žebríčkoch. Videoklip je na pomery SPINNIN' RECORDS celkom fajn s veľmi veľmi smutným zakončením s akým som sa ešte nestretol. Zaujímal by ma však rozpočet, ktorý bol pre tento klip stanovený. Vojenské prostredie, ktoré tam bolo zobrazené vyzeralo realisticky a celkový vzhľad videa pôsobil profesionálne.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Harry Potter a Tajomná komnata. Druhý diel čarodejníckej série tentokrát v temnejšom šate. To isté sa týka aj knižky. Harry Potter je jedná z mála sérií kde sa film veľmi dôveryhodne pridŕža predlohy. Aj keď rozdielov sa tu nájde veľa, väčšinou (rovnako aj v prvom diele) ide o nie veľmi relevantné udalosti, ktoré nijako výrazne nemenia dej. Povedal by som, že tento diel je ešte viac temnejší a desivejší než prvý. Fantasy vizuálne efekty sú na lepšej úrovni a taktiež sa mi páči ako tvorcovia spracovali Baziliska. Obrovská animatronická príšera mi v niektorých scénach pripomínala Star Wars. Je zaujímavé sledovať ako sa každým dielom zlepšuje technické spracovanie filmu. Mysteriozita a napätie tiež pribúda a celkovo scénar je dobre vystavaný. Postavy a dobrodružstvo, ktoré zažívajú tiež perfektne sedia do snímku. Film patrí medzi obľúbené diela v nejednej rodine a to isté aj ostartné časti. Ľudia po celom svete si Harryho obľúbili vďaka spracovaniu a nenáročnému príbehu aj keď hlavnú myšlienku treba trochu nájsť. Chris Columbus s tímom tvorcov odviedol výbornú prácu.

Kiiara - Feels (2016) (hudební videoklip)

Takýto electropop v spojení s trapom sa akosi nepáči a aj videoklip je veľmi zvláštny. Príde mi to veľmi prázde. Niekto to považuje sa umenie, nikomu názor neberiem. Nakoľko ma originálna skladba neoslovila, KSHMRov remix je v pohode a páči sa mi aj ako do skladby vniesol dynamickosť.