Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Druhý díl Bridget Jonesové je repríza "oblíbených scén" z jedničky a prostor mezi je vyplněn nepovedenou crazy komedií. Takže zatímco Bridget se opět rozhoduje, jestli chce spát s prknem nebo blbcem, skáče s pádakem do prasečích hoven a zkouší lysohlávky. Polovina příběhu je možná jen díky tomu, že hlavní postava opět neví nějakou důležitou informaci, kterou jí z nepochopitelných důvodů nikdo neřekne. Zbytek příběhu je způsoben tím, že přestože má hlavní postava co chce a je spokojená, má neodotaletnou touhu sabotovat vlastní život. Asi to má zahřát u srdíčka všechny, co v životě udělaly nějakou zásadní chybu, že v tom nejsou samy.

Captain Marvel (2019)

V dnešní záplavě skvělých komixových filmů je Captain Marvel jeden z těch nejnudnějších. Sám o sobě by asi obstál, jako celkem slušné scifi, navíc ho trochu zachraňuje vždy skvělý Samuel L. Jackson, ale v tomto žánru nyní existuje takové množství mnohem lepších a zábavnějších filmů, že bych Captain Marvel nikomu nedoporučil. Prostě film jen pro lidi, co musí Marvelovky vidět všechny. Skouknout, zapomenout a už se k němu nikdy nevrátit.

Coco (2017)

Krásný animák z mexického kulturního prostředí. Od první do poslední chvíle lahodí oku i uším a příběh v některých momentech překvapí. V nepřeberném množství animáků je to určitě jeden z těch povedenějších a originálnějších. Už se těším, až si ho někdy pustím znovu.

Co děláme v temnotách (2014)

Clement a Waititi předvádí svůj smysl pro trapnohumor v mockumentary o úplně obyčejných upírech. Co víc si přát?

Columbo (1971) (seriál)

Bětšina dílů je natočena podle stejného mustru. Nejdříve sledujeme interakci postav, většinou nějakých celebrit, nebo boháčů žijících v LA. Jedna postava svým chováním nebo rozhodnutím ohrožuje bohatsví jiné, ta buď v afektu, nebo nějakým důmyslně promyšleným plánem první postavu zabíjí. Seriál není o sadistech či sériových vrazích. V tomto seriálu si zabíjení nikdo neužívá a každému jde jen o zachování svého blahobytu, či reputace. Po uklizení stop, nebo zamaskování zločinu jako sebevraždy, přichází někdy až ve třetině dílu, na scénu Kolumbo. Kravata na křivo, na sobě nevzhledný baloňák, ignoruje co mu kdo říká a shání se po kafi, případně si loupe vajíčko, které vytáhl z kapsy. Svým šilhavým pohledem přejede přes místo činu a první podezřelé a většinou má okamžitě jasno, co se doopravdy stalo. Zbytek dílu je jen série dialogů s hlavním podezřelým. Kolumbo se rozplívá nad jejich nádherným barákem plným starožistností a občas se zeptá na nějakou formalitku na vyplnění do zprávy o vyšetřování. Hlavní podezřelý se nejdříve kamarádí, aby nebyl podezíraný, ale postupně již těžko skrývá frustraci, jak za ním Kolumbo neustále leze a na něco se ptá. Často jedna scéna končí tím, že vrah se s Kolumbem loučí, že musí odjet do práce, následující scéna začíná tím, jak Kolumbo v jeho práci "omylem" působí nepříjemnosti, protože se potřebuje zeptat "ještě na jednu věc". Dříve nebo později se hlavní podezřelý přeřekne, nebo udělá nějakou blbost, čímž dá Kolumbovi ten hlavní důkaz, kterým bude usvědčen. Dokud se seriál drží tohoto mustru, vše je na světě v pořádku. Zábava seriálu pramení převážně ze zoufalství záporáků, kteří žíjí ve svých honosných vilách, jsou důležití a obdivovaní, ale život jim komplikuje otravný Kolumbo příjemný jak osina v zadku. Dovádí je k šílenství, až s jejich utrpením skoro soucítíme. Už od prvních sérií se ale některé díly snaží přinést něco navíc, jako kouzelníky, agenty CIA a dokonce robota, ne vždy zrovna s nejlepším výsledkem. V pozdějších dílech se navíc Kolumbovo chování trochu mní a stává se karikaturou sá  sebe. Mnohem víc mumlá, mnohem víc otravuje a mnohem víc hraje hloupého, až mu to přestává divák věřit. Nejhorší je ovšem úplně poslední díl, pokoušející se zasadit Kolumba do moderního prostředí. Kolumbo měl vždy zajímavý vztah k technologiím. Občas se ho někdo snaží obalamutit magnotofonem, faxem, nebo přenosným telefonem. On se vždy tváří jak to je něco mimo jeho chápání, ale věnuje čas aby se s danou technologií naučil perfektně pracovat a většinou díky své znalosti nakonec získá potřebné důkazy. Kolumbo je doma mezi starožitnostmi v honosných vilách, takže jeho všetřování vraždy na technoparty je úplně mimo mísu a soundtrack složený z akční elektronické hudby je v tomto seriálu opravdu jak z jiného světa.  Kromě skvělého Petera Falka v roli Kolumba a prostředí, ve kterém se v jednotlivých dílech pohybuje je nejdůležitějším prvkem tohoto seriálu kvalita záporáka každého dílu. A v tom je tento seriál opravdu nepřekonaný. Někteří herci se svých rolí zhostili tak výborně, že se vrátí a hrají v jiném dílě jiného záporáka. A je to díky těmto postavám, proč je seriál tak populární, protože to že si Kolumbo povídá s někým zajímavým je vlastně naprostá většina toho, o čem tento seriál je. Asi ne každému sedne, že jsou díly opravdu dlouhé, chybí v nich napětí a jsou to jen dialogy. Navíc jsou často natočené tak, že Kolumbo neotravuje jen ty, co podezřívá, ale i samotného diváka. Pro většinu se ale bude už navždy jednat o nesmrtelnou legendu. Škoda těch méně povedených dílů.

Černobyl (2019) (seriál)

Přestože jsem o havárii Černobylu věděl hodně, nijak to nezmenšilo zážitek ze sledování tohoto seriálu. Zpracování je opravdu na jedničku. Scénář, prostředí, herecké výkony i efekty, to vše vás ponoří do v elmi ponuré atmosféry tohoto skvělého seriálu. I přes ponurou tématiku a depresivní atmosféru jsem od seriálu odcházel s pocitem radosti nad skvělým diváckým zážitkem. Škoda jen pár bot ve vysvětlování "vědy", některé zdroje ze kterých scénaristi čerpaly byly hodně mimo.

Deadpool (2016)

Mezi bambiliónem podobných komixových filmů Deadpool opravdu vyniká a to především zpracováním humoru, sexu a násilí. Ale styl toho všeho pro mě byl velkým zklamáním. Tohle je film, který bych zbožnoval, kdyby mi bylo 12, bohužel už jsem starší a nepůsobí to na mě, jak by si autoři přáli. Filmů kde se dospělí lidé chovají jako potrhlí puberťáci mám dost z devadesátých let. Navíc mě děsně iritivalo, že je Deadpool ukecaný a půlku filmu mu není vidět pusa. Baneovi z Batmana jsem nerozumněl ani slovo, Deadpool aspoň nemá tak dementní hlas, ale stejně se člověk musí zbytečně soustředit, když mluví.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Film, jehož příběh je možný jen díky tomu, že hlavní postava neví informaci, kterou vědí všichni ostatní, ale vždy jakoby náhodou jí to nikdo neřekne. Film jehož jediná kvalita spočívá v tom, že jsou všechny postavy natvrdlé, takže se v něm každý najde. Pro holky 4*, pro koukání s holkou 3*, jinak se mu vyhněte.

Děti planety Duna (2003) (seriál)

Stejně jako v předchozí minisérii i v Děti Duny občas skřípou herecké výkony a nad efekty se taky nikdo rozplývat nebude. Celkově se ale jedná o velmi slušný scifi počin, ke kterému se rád vrátím.

Doktor Strange (2016)

Namyšlený, ale geniální chirurg se vybourá ve svém sporťáku a při snaze zachránit své zlaté ručičky se stane čarodějem zachraňujícím svět. Motivace postav není moc uvěřitelná a celý příběh předvídatelný, ale díky vizuálnímu zpracování se jedná o skvělý zážitek a vřele doporučuji k shlédnutí všem.