Shut In (2022)

Slušný film s výbornou Rainey Qualley v hlavnej úlohe.Nie je to nič velkolepé,no zároveň to nie je nič strašne.Príbeh udrží diváka v napätí až do konca.Oplatí sa pozriet.

Země potomků (2021)

Film je o postapokalyptickom svete,v ktorom sa drsný otec snaží vychovať svojho syna a pripravuje ho na krutú realitu každodenného života,presiaknutého nebezpečenstvami každého druhu.Ocitneme sa v ponurom a dystopickom svete bez pravidiel a rešpektu,s touto skutočnostou sa musia nové generácie vyrovnať.Nemilosrdná metafora,ktorá sa pozerá na dnešný svet a na strach z toho že takto može naša realita raz naozaj vyzerať.Ludská rasa sa po pokroku  nečakane ocitne konfrontovaná so stratou identity a morálnou regresiou,ktorá všetko vráti do primitívneho stavu,ktorého hlavnou podstatou je strach z kontaktu.Tema ktorej sa film venuje je vztah otca a syna a spomienka na minulost ako nádej na budúcnost.V tomto filme nie sú žiadný hrdinovia len antihrdinovia.Syn je zbavený prototypu citlivého a bezbranného mladíka,je večne nahnevaný a nemilosrdný k zvieratám aj ludom.Neváha ani zabiť iného človeka.Nevie čítat a jeho morálka je vhodná pre primitívnu a neregulovanú civilizáciu,kde človek musí byť bezohladný a na všetko pripravený.Denník synovho otca sa stáva motorom cesty-vonkajšej aj vnútornej ktorá vedie dospievajúceho mimo jeho mikrokozmos pri hladaní niekoho kto vie čítať.Jeho cesta však siaha daleho za hranice hmatatelného,ide o pátranie po otcových spomienkách,aby sme znova objavili podstatu strateného sveta na ktorý si pamätajú len dospelí.Budúcnost v ktorej jedy zdecimuju ludstvo je desivo blízko.Na vybudovanie hmatatelnej apokalyptickej krajiny nie su potrebne Hollywoodske kulisy,práve naopak.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Velmi slabé a nevyrazné pokračovanie kultoveho slasher hororu z roku 1974.Tento Texasky masaker je určený Tick-tock generácii.Všetko čo sa stalo po klasikeTobe Hoopera z roku 1974 sa ignoruje a tento príbeh sa odohráva o 50.rokov neskor,ked skupina mladých ludí jazdí na elektromobile a zachranuje planetu.Hned ako som na obrazovke uvidil herecke obsadenie modlil som sa aby ích Leatherface zabil počas prvých 20.minut.Film sa zúfalo snaži napodobnovat pokračovanie Halloweenu,o čom svedčí aj návrat Sally,hoci jej prínos pre film nie je žiadny.Nechybáju samozrejme ani povrchné spoločenské komentáre.Režiser David Blue Garcia využiva velký počet explicitných násilnych scén.Nechýbaju idiotské rozhodnutia postáv.Sklamanie.

Bouře duší (2019)

Filmy z Lotyšska sa k nám nedostanú až tak často.Film má síce nižší rozpočet,ale kvalita filmu tým neutrpi.Vo výsledku je Dveselu putenis celkom slušná vojnová dráma.Sporné sú niektoré herecke výkony.Pre Lotyšov dôležitý film o zrode ích štátu.

Onoda (2021)

Neuveritelné dobrodružstvo vojakov,ktorí zostali vo vojne aj 30 rokov po kapitulácii Japonska.Onoda v sebe spája hned niekolko silných tém,najmä tému opustenia vojakov vyslaných mimo súostrovia,najmä v Filipinach.Onoda je nejednoznačný hlavný hrdina,je tvrdohlavý,odmieta možnosť porážky,je chladný a krutý voči filipinskym rolníkom,udržiava však aj pamiatku na svojích padlých bojovníkov.Film šikovne necháva na divákovi aby si našiel možné dôvody jeho správania.Film Onoda ponorí diváka do džungle ,kde sa ukrýva hrstka vojakov,uväzni ích v jej samote.

Přirozené světlo (2021)

Dénes Nagy sa svojím debutom dostal hned na Berlinale.Film kladie nové akcenty rozprávanim a madarských jednotkách ktoré(musia)bojovať proti ruským partizánskym organizáciam po okupácii ich krajiny.Táto historická udalosť je však len východiskovým bodom pre takmer mediatívny vojnový film zabalený do brilantných filmových obrazov,ktorý kladie náročne otázky o osobnej zodpovednosti v časoch kolektívnych zločinov.Prirodzene svetlo sa odohráva len počas troch dní a očividne je to postava Semetky,ktorá režisera Nagya mimoriadne zaujala.Hoci sa tento Semetka objavuje takmer v každej scene filmu,zostáva takmer stále ticho,je pozorovatelom často v úzadí.Vždy si od svojich spolubojovníkov udržiava odstup.Čo dokáže jediny človek zoči-voči vojnovým zločinom?Nesie vojak ako Semetka za činy ktorých je svedkom,ale nedokáže ím realne zabrániť zodpovednost?Formou aj obsahom pozoruhodný debut-vojnový film ktorý je zámerne nedramatický a predsa nastoluje naliehavé otázky ,zodpovednosti a viny.8/10

Lawrence z Arábie (1962)

Epický film vo všetkých smeroch.Príbeh TE Lawrenca,anglickeho dôstojníka,ktory počas 1.svetovej vojny zjednotil a viedol často proti sebe bojujúce arabské kmene,aby bojovali proti Turkom.Tato jednota a boj za slobodu nakoniec vedú k nezávislým arabským štátom,ktoré dnes poznáme.David Lean dobre zachytáva úspechy a dobrodružstvá Lawrenca ako aj osobnost,rozpory a vnútorné konflikty.Skvelý je v hlavnej úlohe Peter O Toole.

Errementari (2017)

Pomerne temný fantasy film.Je to ponuré,je to temné,je to dosť neuprostné,no má to srdce na správnom mieste.Samotný príbeh je vyrozprávany putavo a aj herci boli dobrí.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Muž zo zajačími ušami je film o stárnutí,minulosti a o čelení neistej budúcnosti.Poznanie často prichádza až na konciPreto sa hrdina Jozef upína k zárodku nového života.Lenže životné skusenosti si musí každý odžiť sám.Väčšina z ních je neprenosná,je v tomto prekliatie a zároven velkoleposť života?

Adamova jablka (2005)

Čo je pre tento film určujúce je politicky nekorekné narábanie so spoločensky citlivými témami ako incest,telesné postihnutie,smrtelné choroby,prisťahovalci atd.Jensenov mrazivý sarkazmus všetko rámuje a ekvalizuje,čiže dostáva na rovnakú úroveň,nič mu nie je sväte.Vzniká tak istý odstup umožnujúci pragmatické vnímanie sveta ako tragikomického divadla so všetkými jeho smiešnymi nádejami a bolestami.Jensenov humor je čistou esenciou súčastnosti.Na filme sa dá dobre pobaviť.