• Rodinný

Monstrum (2008)

Už Blair Witch sa mi zdal príliš umelý, ale toto je oveľa horšie. Jedinou zaujímavou vecou je skutočne iba pseudodokumentárny, "amatérsky" formát. Ak naň zabudneme, tak sledujeme dej, ktorý ani filmovým dejom nie je, lebo jedinou udalosťou je monštrum ničiace mesto. Film, ktorý má iba formu, ale nie obsah.

Divadlo hrůzy (1976)

Reakcie na becka ma vzdy trochu prekvapia - nemozno zabudnut, ze to nie je vazny horor, ale nenarocne becko (neurazam trash :-), ktore svojou cirou zvratenostou nevyvolava strach, ale usmev. Tento film ani nemozno brat vazne, dej je plytkejsi ako saharska rieka, kulisy gycovitejsie ako vianocne ozdoby a hoci niektore sceny vyzeraju skutocne odporne, ich prevedenie je take amaterske, az je zabavne. U mna celkom fajn.

Spáč (1973)

To by tak vyzeralo, keby v kolekcii Woodyho Allena chýbalo sci-fi, samozrejme nevážne a úsmevne. Keď sa majiteľ reštaurácie Veselá mrkva, Miles Monroe, zobudí po 200 rokoch v diktatúrou ovládanej Amerike, je jasné, že si treba pripraviť bránice, a keďže mu chcú navyše vypláchnuť mozog a neskôr (keď je prezlečený za robota) vymeniť hlavu, nezostáva mu nič iné, ako kontaktovať miestny odboj a zabiť diktátorov nos. Woody aj tentokrát stvárnil malého vystrašeného antihrdinu, ktorý sa samozrejme nešťastne zaľúbi do krásnej ženy. Vtipne využité prvky grotesky (napr. bitka na banánovej šupke či použitá hudba) v kontraste s futuristickými prvkami, výsmech diktatúram, alúzie na filmovú klasiku...jednoducho Woody Allen. Osobne ma potešil klonovací stroj, ktorý až nápadne pripomína HALa z Kubrickovej Vesmírnej Odysey (hlas im dal rovnaký herec). A ešte jeden citát: -Verím, že tam hore nás niekto pozoruje. -Bohužiaľ, to je vláda. :-)))

Armageddon (1998) odpad!

Strašné niečo - ako stvorené pre mýtus amerického hrdinu a hamburgerovú kultúru :D

Dr. House (2004) (seriál)

Pôjdem proti masám, ale ničím ma to neohromilo, skôr naopak. Všeobecná nemocnica, kde dennodenne stanovujú diagnózy, ktoré sa vyskytnú raz za 10 rokov a na poslednú chvíľu ich samozrejme rieši superhrdina v podobe sarkastického, ale zato priameho doktora. Vec nevídaná. A mimochodom, čo je na tomto seriáli mysteriózne?

Zahraj to znovu, Same (1972)

Woody Allen vo svojej Casablance, ktorú síce nerežíruje, ale nie je to cítiť a nie je to dôležité. Typické úsmevné woodyallenovské zobrazenie malého neuroticého hrdinu s jeho psychosexuálnymi trampotami a mindrákmi. Nechýba úsmevný pohľad na tabletkovú kultúru či posadlosť telefónom, no na rozdiel od predchádzajúcich filmov, v ktorých sa Woody objavil, to nie je také šialené a absurdné a príbeh je v podstate realistický. Allan (Woody) sa po rozvode snaží o novú známosť, ale ako zvodca sa práve nenarodil. Ešte že je tu Humphery Bogart, Allanov vysnívaný hrdina, ktorý vie ako na to, a tak sa náš hrdina vyspí so ženou najlepšieho priateľa. Je však jasné, že film nesmie skončiť happyendom, ale výrokom: Hoci nie som taký vysoký ako ty a som trocha škaredý, som dosť malý a škaredý na to, aby som si poradil aj sám (Bogartovi) :-)))

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Sedem príbehov o sexe a rozkoši. Niektoré lepšie, niektoré slabšie. Woody sa nevážne zamýšľa nad tým, čo všetko človek v súvislosti so sexom v sebe skrýva a ako to môže dopadnúť. Aj blázon môže milovať kráľovnú, no príde pri tom o hlavu, súložiť so svojou pacientkou sa nevypláca, najmä ak si myslí, že je ovca, so silikónom to netreba preháňať - mohol by nám prerásť cez hlavu, no a dozvieme sa aj to, čo všetko treba k tomu, aby jedna vyplašená spermia mohla splniť svoje poslanie, najmä ak sa zjaví sabotér v kňažskom rúchu. Osobne ma najviac pobavil Woody v úlohe vystrašenej, pochybujúcej spermie :-) Film, pri ktorom sa človek pobaví je dôkazom toho, že s humorom sa dá zobraziť takmer všetko.

Banáni (1971)

Celkom slušná zábava, myslím, že Woody ani tentokrát nesklamal. Príbeh rámcovaný kritikou žurnalistov (v úvode maximálna snaha vyťažiť z politického prevratu, v závere maximálna snaha vliezť do ľudskej intimity), popletený neúspešný babrák, ktorý sa proti svojej vôli stane významných revolucionárom, narážky na americkú "podporu" demokracie, výsmech diktatúram každého druhu, no a nakoniec katarzia v podobe "lásky z postele". Bergman, Ejzenštejn, Castro, John Lennon a Yoko Ono...to všetko sa zmestilo do tohto príbehu. A nezabudnime na mladého Sylvestera Stalloneho, ktorý sa v úvode mihne ako zlodejíček v metre okrádajúci starú ženu. Len škoda, že niečo nezamumlal :-)))

Casino Royale (1967)

Kvantita režisérov a známych hercov v tomto prípade vôbec nejde ruka v ruke s kvalitou. Nie je to ani bondovka, ani paródia na ňu (hoci sa tak tvári). Po celkom sľubnom začiatku, keď štyria agenti vyhľadajú Jamesa Bonda, užívajúceho si dôchodok, aby sa vrátil a pomohol vrátiť agentom lesk a poradiť si s istým LeChiffrem (-Kto je LeChiffre? -Nikto nevie. Ani sám LeChiffre), nasleduje absolutne neprehľadný dej, čo by v paródii až tak nevadilo, problém je v tom, že sa človek zasmeje len párkrát. Nevyužitý zostal aj potenciál takých komikov, ako je Woody Allen (hoci jeho dve scény vo filme sú výborné), no a Peter Sellers sa ani nemal čoho chytiť. Celkom zábavná bola časť, keď Mata Bond (dcéra Mata Hari a Jamesa Bonda) na aukcii ukradla kompromitujúce fotografie a z kanála sa ozvalo What´s New Pussycat (v porovnaní s týmto filmom je Casino prepadák). Film sa, tradične pre svoju dobu, končí v štýle grotesky s rozstriekanou hasičkskou penou, hromadnou bitkou, francúzskym policajtom, americkými jazdcami na koňoch, indiánoch s padákmi a trojhlavňovými lukmi, no a všetko to ukončí výbuch Woodyho Allena, alias Jimmyho Bonda alias zloducha Dr. Noaha, ktorý vypil explozívnu rádioaktívnu tabletku :-)))

Seber prachy a zmiz (1969)

Po nepríliš vydarenom What´s Up, Tiger Lilly! skutočný Allenov debut ako režiséra, scenáristu a herca v jednom. Film poprepletaný mnohými neuveriteľne zábavnými momentmi a absurdnými situáciami, akými sú napríklad prepadnutie banky, keď Virgila zradí pravopis, alebo neskutočne komický útek šiestich väzňov zviazaných jednou reťazou. Woody sa do sýtosti vybláznil v príbehu, ktorý nemohol skončiť inak, než 800 rokmi väzenia, hoci Virgilovo poslostvo znie: "Myslím, že zločin sa vypáca. Je to najlepší džob, aký poznám." Nie je to ešte klasický Woody Allen so svojimi alúziami a skrytými narážkami, ale určite stojí za to :-)))