A dýchejte klidně (2018)

Výborná dráma, ktorá rieši dve zložité témy - emigráciu a prisťahovalectvo na jednej strane a drogy a finančné dno na druhej strane. Je to príbeh 2 žien - emigrantky a slobodnej matky, pasovej policajtky. Tieto dve ženy sa stanú nepravdepodobnými spojencami a pomôžu si vzájomne v ťažkej životnej situácii. Príbeh je natočený veľmi minimalisticky, s minimom slov a skôr je o pocitoch. Príbeh sa odohráva na Islande, kde chladné a upršané počasie plné severského vetra navodzuje ešte lepšie drsnú atmosféru situácie, v ktorej sa obe hlavné hrdinky nachádzajú. Obe hlavné hrdinky aj detský herec v úlohe syna podali výborné výkony. Pre mňa bol tento film príjemným prekvapením. A dôkaz, že skvelý scenár, dobrý výber hercov a lokality filmu umocnia umelecký zážitok. Odporúčam!

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Som obdivovateľka Stevena Spielberga, Meryl Streep a Toma Hanksa a videla som asi všetky ich filmy. Takže som musela ísť aj na tento film. Ale musím povedať, že pozeranie každého politického thrilleru je pre mňa náročné a vyžaduje odo mňa omnoho vyššiu pozornosť ako bežný akčný thriller alebo romantická dráma. Hoci herecké výkony Meryl a Toma boli výborné, úplne ma zaujala hlavne druhá polovica filmu, v ktorej išlo o boj Goliáša a Dávida. Je výborné, že aj v tomto prípade zvíťazila spravodlivosť a že David porazil Goliáša svojou odvahou a šikovným manévrom. Tento film vo mne silno rezonoval hlavne kvôli tomu, čo sa stalo túto nedeľu, keď na Slovensku bol prvý (a dúfam, že aj posledný) krát zavraždený novinár. Aj kvôli tejto udalosti treba robiť takéto filmy, ktoré sú mementom doby minulej, ktorá sa bohužiaľ znova opakuje....

Alibi na klíč (2017)

Skvelá komédia, ktorá ma rozosmiala aj na prvoplánových a veľmi jednoduchých vtipoch, lebo aj tieto jednoduché vtipy a vtipné situácie väčšinou neboli predvídateľné. Proste film ma zabavil tak ako iný film už dlho nie. Jednoduchá, ale premyslená zábava, ktorá by rozosmiala a rozplakala od smiechu aj úplného pesimistu. Odporúčam si pozrieť! Pre mňa veľmi slušných 80%! P.S. Myslím, že pri ďalšom pozretí, keďže si budem pamätať gagy to už nebude tak vtipné, ale tento zábavný film si rada pozriem kedykoľvek znova, lebo smiech dnes potrebujeme tak ako vzduch!

Amnestie (2019)

Výborne natočený akčný film o skutočných udalostiach vo väznici v Leopoldove v revolučnom roku 1989. Skvelí Juraj Bača a Natália Germani v hlavných úlohách. Veľmi vtipný Gregor Hološka v úlohe väzenského kapa so záhoráckym prízvukom. Reálie Leopoldovského väzenia vyzerali veľmi realisticky a z väzenského života a vzbury na konci filmu ma mrazilo.

Apoštol Pavel (2018)

Skoro dokumentárny film o posledných okamihoch apoštola Pavla vo väzení pred jeho tragickou smrťou. Príbeh bol dotvorený úlohou gréckeho lekára Lukáša, ktorý robil Pavlovi spoločnosť v jeho posledných dňoch a pomáhal mu odovzdať odkaz, posolstvo ostatným kresťanom. Tiež film ukázal život prenasledovaných kresťanov za obdobia vlády rímskeho cisára Nera. Možno príbeh nekorešponduje úplne skutočnosti, ale príbeh ako bol rozpovedaný a nakrútený Adnrew Hyattom, dáva to hlavné, ukazuje ako sa z vojaka / vraha stal apoštol Pavol. Film skvelo ukazuje, že odpustenie môže aj najväčšieho hriešnika priviesť k láske, odpusteniu, viere a kráľovstvu nebeskému. A silná hudba Kaczmareka skvelo dotvára tento starodávny príbeh. Mňa tento skoro dokument bavil a vôbec mi nevadilo, že nemal v sebe monumentálnosť a typický americký pátos. Proste to bol pre mňa uveriteľný príbeh, ktorý ma inšpiroval a to je na film dnešnej doby skutočne dosť.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Charlize Theron v top forme! James McAvoy, ktoreho mam rada ako herca - tu je v jednej z najnesympatickejsich roli, ktoru som ho videla hrat - ale aj tohoto zaporaka zahral skvostkne. Preco teda len 3 hviezdy? Lebo tento thriller mal viac nasilia ako zapletok. Tema Berlina v case studenej vojny ma bavila - ale vlastne v tomto filme bola len podruzna, lebo hlavnu ulohu nehrali agenti a dvojity agenti, ale tvrdy boj a nasilie. Charlize Theron bola skvostna Atomic Blonde! Ale film Atomic Blonde nebol az tak skvostny. Pre mna 3 hviezdy a takych 60 - 70%. Lebo hoci toto mal byt akcny historicky thriller, akcia tu presiahla nad obsah a to je na dobry film predsa len malo.

Avengers: Endgame (2019)

Avengers: Endgame - pomalší rozvetvený úvod, kde sa znova stretávame s hlavnými hrdinami. Vtipný stred, v ktorom padne pár dobrých hlášok a v ktorom sa rozvíja zápletka príbehu. Našťastie na konci filmu (v tretej tretine) bola epická bitka dobra proti zlu, ktorá mi pripomenula najlepšie bitky dobra so zlom ako z Pána prsteňov. A na konci samozrejme víťazí dobro, aj keď víťazstvo má trpkú príchuť, lebo jeden z hlavných dobrákov sa obetuje pre budúcnosť ľudstva. Dĺžka filmu 183 minút je príliš dlhá a keby niektoré scény neboli tak melodramatické a rozťahané, tak by tento fantasy film mohol byť nezabudnuteľný. Takto je len veľmi dobrý. Pre fanúšikov Avengers je to výhra, pre nás ostatných dobrý akčný fantasy film na ktorý po týždni už zabudnete. Samozrejme herecké výkony sú skvelé a hlavne Robert Downey Jr. a Jeremy Renner si tu strihli podľa mňa jeden zo svojich najlepších hereckých výkonov. Skvelá výprava, triky na 100% úrovni. Ešte keby hercov a triky podporil taký svižný príbeh, ako bol v záverečnej bojovej scéne, aj v prvých 2 tretinách. To by bola úchvatná pomsta! Takto to bola pomsta, pri ktorej som si od nudy pár krát zívla. A to by predsa odplata pomstiteľov nemala dopustiť.

Až na dno (2017)

Film sa skladá z 3 častí - 2 sú dobre napísané a zaujímavé, 3. trochu pokrivkáva. Ľúbostný príbeh medzi Danielle a Jamesom je posadený do pekného prímorského prostredia Normandie a bavil ma. Príbeh Jamesa v Somálsku v zajatí extrémistov je pútavý a drží diváka v správnom napätí. Ale príbeh Danielle - výskumníčky oceánografičky nebol dotiahnutý a keďže nám scenár chce nahovoriť, že profesorka by odložila celoživotné plány kvôli tomu, že sa nemôže dovolať priateľovi, táto časť je málo uveriteľná a nudná. James McAvoy sa zhostil úlohy Jamesa štandardne výborne a je v roli agenta britského impéria veľmi uveriteľný. Alicia Vikander, ktorá predtým ukázala herecký talent v iných roliach, bohužiaľ postavu Danielle nerozvinula ako by mohla. Ale musím vyzdvihnúť hudbu Fernanda Velazqueza, ktorá dokonale dopĺňala príbeh mora a oceánu, ktorý sa prelína celým filmom.

Bába z ledu (2017)

Tento film Bohdana Slamu ma bavi podobne ako jeho iny vyborny film "Stesti" alebo jeho dalsi dobry film "Venkovsky ucitel". Paci sa mi, ze hlavnu ulohu hra zena a to este zena po 60-tke. Takychto roli skutocnych starsich zien dnesnej doby je velmi malo. A Pani herecka Zuzana Kronerova (ano ,Pani herecka s velkym P) zahrala tuto ulohu vyborne (ako hra vzdy), ale naviac jej tato rola sadla ako sa hovori "ako rit na serbel". Myslim, ze naposledy sa mi pacila takto vo vyborne sadnutej role pani Kamila Magalova vo filme "Libas jako buh". Ale podme naspat na film "Baba z ladu". Ano tento film je o babe, cize babke typickej ceskej rodiny. Je to film o matke dvoch synov, ktori si z matky urobili sluzku a pocitaju automaticky s varenim obeda cez vikend, s varenim vecere cez tyzden alebo vyzdvihnutia vnuka zo skoly. A nepovazuju to sluzbu rodine za ktoru by sa malo podakovat. Tento film je o realite dneska - cize 21. storocia o bio strave, ktora je nad zdravy rozum, o sikane v skole a pod. A potom je tu lad a otuzilci, vyborna parta na cele s Bronom v podani vyborneho Pavla Noveho. A hlavne tento film je o tom, ze zacat s novou aktivitou, sportom, nezavislostou a novymi priatelstvami mozno v kazdom veku. Ja mam 45+ a v kine so mnou boli hlavne dvojice a damy od 45+ do 80. Konecne normalny film pre nas, ktori nie su generacia X, Y a millennium. Pre mna 70 - 80-%. Odporucam!

Baby Driver (2017)

Tento film som musela vidiet lebo ma zaujala uputavka. Vyborny hlavny predstavitel Ansel Elgort (zrodila sa hviezda)! Dobry svizny scenar - vynikajuca prva polovica a solidna druha polovica filmu. Proste vyborny akcny sucasny film. Davam 80% (keby vyborne tempo a zapletka bola cely film tak ako na zaciatku, hodnotenie by bolo aj vyssie). A naviac soundtrack - hudba ktoru pocuval Baby Driver - proste to ma velmi bavilo!