Pink Floyd: The Wall (1982)

Tenhle skvělý hudební film od režiséra Alana Parkera, je založený na albu The Wall od rockové skupiny Pink Floyd. Je to o člověku jménem Pink (Bob Geldof), který kolem sebe staví pomyslnou zeď aby se izoloval od svého okolí. Každá jeho bolestivá vzpomínka je další cihla ve zdi. Po dostavení zdi, propadá šílenství a stává se vůdcem, poté upadá do letargie a v jeho mysli probíhá soudní proces, kde je odsouzen ke svržení zdi. Animované části filmu jsou od kreslíře Geralda Scarfa.

Parazit (2019)

Tak tenhle jihokorejský biják stojí za to vidět. Režisér Džun-ho Pon, mistrovsky namíchal filmový koktejl z ingredijencí jako jsou černý humor, thriller a rodinné melodrama a to velmi originálním způsobem. Sociálně slabší rodinka, se díky intrikám inflirtuje do rodiny bohaté a vy jenom čekáte kdy to všechno praskne a ono to opravdu praskne, čeká vás nejedno překvapení. V podstatě nevíte kdy se budete smát a kdy budete trnout.

Zuřící býk (1980)

Tohle životopisné drama od Martina Scorseseho, je nejlepším filmem z boxerského prostředí vůbec. Film zachycuje životní příběh profesionálního amerického boxera Jakea La Motty (Robert De Niro), mistra světa střední váhy, který si za své povahové vlastnosti vysloužil přezdívku Zuřící býk. Snímek mapuje výhry i prohry, jak v ringu, tak i v životě slavného boxera. Za svoji životní roli, De Niro získává zaslouženého Oscara. Za povšimnutí stojí zmínit i skvěle hrajícího Joe Pesciho v roli La Mottova bratra Joela.

Četa (1986)

Oliver Stone zde dokázal zachytit autentičnost té doby. Strhující film, který vás vtáhne do vietnamského pekla, krutosti této války a zabíjení. Vidíme zde pokles lidské osobnosti a znehodnocení morálních hodnot. Dobrovolník a nováček Chris (Charlie Sheen) prožívá bojové peklo v džungli a poznává dva rozdílné přístupy dvou seržantů, krutého zabijáka Barnese (Tom Berenger) a lidského Eliase (Willem Dafoe). Za mě jeden z nejlepších filmů o válce ve Vietnamu.

Big Lebowski (1998)

Big Lebowski, tak tenhle film si nejde nezamilovat. Jeden pochcanej kobereček rozjede herecké představení, plný humorných dialogů, prostě poklidná komedie, kterou budete mít rádi i za pár let nebo ji po pár letech přijdete na chuť.

Interstellar (2014)

Ekologická katastrofa postihla naší planetu, rostliny umírají a prachové bouře zužují zemi. Tenhle Sci-fi snímek je o hledání nového domova pro lidstvo nebo alespoň zachránit člověka jako živočišný druh, je to i o vztahu otce s dcerou a synem. Když Cooper (Matthew McConaughey) zevnitř černé díry pošle své dceři do minulosti potřebné informace, lidstvo je zachráněno. Skvělé herecké výkony, krásně koukatelný film, podtržený podmanivou hudbou Hanse Zimmera. Bratři Nolanovi nezklamali a natočili jedno z nejlepších Sci-fi, co jsem za poslední léta viděl.

Slavnosti sněženek (1983)

Trochu hořká, úsměvná komedie, která se točí kolem jednoho střeleného kance. Naprosto dokonalý film, asi můj nejmilejší. Prostě Hrabal, Menzel český humor umí.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Kdo ještě neviděl tento slavný film režiséra Franka Darabonta, natočený podle novely Stephena Kinga, tak o moc přichází. Mladý bankéř (Tim Robbins) neprávem odsouzen na doživotí za vraždy, které nespáchal. Si ve vězení musí zvykat na nové prostředí, na nové lidi kolem sebe a nachází zde i nové přátelství, se nevzdává myšlenky na útěk... T. Robbinsovi zde skvěle sekunduje M. Freeman.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Tohle je můj nejoblíbenější film vůbec. Herecké brilantní výkony, volba prostředí kde se vše odehrává. Hlavní hrdina R. P. McMurphy (Jack Nicholson) se vzbouří proti totalitnímu režimu psychiatrického ústavu. Nicholson rozjíždí velkolepou hereckou jízdu. Někde jsem kdysi četl, co pan Forman prohlásil o Jacku Nicholsnovi, že nehrál svou roli, že hrál sám sebe. Když vezmu v potaz, že McMurphyho mohl hrát například Marlon Brando nebo Gene Hackman? Jsem rád, že Forman vsadil na Nicholsna. Tohle je herecké představení všech, tehdy i neznámých herců a nepotřeboval k získání Oscarů ani žádný velký finanční rozpočet.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tenhle již kultovní film od mého oblíbeného režiséra Quentina Tarantina, kde jde o zajímavé propojení dějových linek, postrádající nějakou chronologii, je plný dialogů a brilantniho černého humoru. To že je příběh vyprávěn na přeskáčku vůbec nevadí, naopak tenhle styl dovedl Tarantino k dokonalosti. Za mě plný počet hvězd a k hereckému obsazení není nutný komentář.