• Krátkometrážní

Dobrodružství Sherlocka Holmese (1984) (seriál)

Když jsem takto již potřetí četl sbírku nejlepších Doylových povídek zasnil jsem se, jak by asi vypadaly zfilmované. Ztvárnění s Robertem D. juniorem mi připadá velmi přepísknuté, a BBC Sherlock s Cumberbatchem je super, ale pouze první dvě řady a pak už se to jen przní. O pár dní později, když jsem brouzdal internetem za účelem zakoupení dalších povídek, na mě vyskočilo: Z archivu Sherlocka Holmese, Strakatý pás. Okamžitě jsem se na to podíval, a pocity jsem z toho smíšené. Představitel Holmese je dokonalý, Watson v pohodě, ale trochu mi vadily nesympatické vedlejší postavy. Také bych uvítal, kdyby se rozšířily řady českých dabérů, často se opakují. Ale velmi se mi líbí, když Holmesův dabér přehrává. Také jsem v jednom díle zaznamenal, že děj povídky zde začal až v polovině dílu, a to co se dělo do té doby bylo v knize shrnuto asi ve dvou větách. (Umírající detektiv) Ale to vše jsou pouze moje osobní vítky. Z archivu Sherlocka Holmese mám rád, a vždy se na nějaký případ rád podívám.

Skyfall (2012)

Velký film, nejen díky Adelle, ale díky spolupráci kamery, scénáře a chladného Craigova vystupování. Co se Bonda v tomto filmu týká, ústřední nápad se střelením, zmizením a zmrtvýchvstáním je docela osvěžující, trochu připomíná začátek Dnes neumírej, ale zde to má lepší obrysy. V první polovině filmu (scéna v Shanghaji a čínském casinu) o originálním narativu hovořit moc nejde. Jde vlastně o standardní bondovské scény, ozvláštněné moderní mizanscénou. Ona precizní filmařina, kterou nový Bond tolik potřeboval, začíná až na opuštěném ostrově, kde máme poprvé možnost uvidět skvěle ztvárného a zahraného padoucha. V tu chvíli přichází ta výborná část filmu. Dialogy v provizorním MI6, honička v Londýně, přestřelka u soudu a finální bitva ve Skotsku. To je pro mě zkrátka nezapomenutelný sled událostí, který dělá Skyfall Skyfallem a Craiga dobrým Bondem. (nic proti Casino Royale a všechno proti Quantum of Solace a Spectre).