• Western

Kapitán (1960)

Pěkný dobrodružný film s romantickými prvky, vhodný pro mládež. Lze říci, že to je klasika. Asi na stejné úrovni jako film "Ve službách krále", rovněž s J. Maraisem.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Výborný film pro celou rodinu. Fantasie, boj dobra a zla, dětští hrdinové se svými ctnostmi i slabostmi. S nimi se malí diváci mohou ztotožnit a napjatě sledovat až dokonce celý děj. Každý, kdo někdy pocítil ve svém srdci Lásku, intuitivně pozná, že lev je zde alegorickou personifikací Ježíše Krista, který se obětuje za hříšníka. Jedinou připomínku mám k přílišnému a naturalistickému zdůraznění války (v tom se bohužel dnes všichni filmoví tvůrci vyžívají), myslím, že by stačil jen lehčí náznak. Ale celkově: výborně.

Křižáci (1960)

Na tomto polském filmu Alexandra Forda je poznat, že vznikl za komunistů. Snahou bylo očernit středověk a je to celé děláno se záští, sice s velkým nákladem, ale bez lásky. Podobá se našim komunistickým filmům Otakara Vávry (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem). Ohněm a mečem Jerzyho Hoffmana je mnohem, mnohem lepší.

Ohněm a mečem (1999)

Myslím, že v oblasti historických filmů tento patří k absolutní špičce. Výborné herecké výkony, skvělá výprava i děj. Je zde oslavena víra, láska, čest a statečnost, a to je třeba. Umírání litevského rytíře s posledními slovy modlitby je krásným příkladem pro dnešní relativistickou a bezbožeckou společnost. Komunisté dělali z Bohdana Chmelnického slavného hrdinu, ale ten, kdo se zabývá historií, by si měl uvědomit, že to byl povstalec proti legitimní vládě (podobně jako čeští stavové na Bílé hoře), který by se proti Polákům spojil i s čertem (s muslimskými Tatary). Dost dobře zde byla pojata vědma Horpyna, která byla ukázkou čarodějnice 17. stol., podobné jsou ostatně i v 21. století...Jsem toho názoru, že tento film je např. proti komunistickým Fordovým Křižákům nejméně 10x lepší.

Poklad Inků (1966)

Jeden z nejmilejších filmů mého dětství. Rakušan Georg Marischka dokázal, že dobrou mayovku je možno natočit i bez Vinnetoua a Old Shatterhanda. Peruánské prostředí v kombinaci se španělskou kulturou má své půvaby, znamenitá je např. pasáž z býčích zápasů a samozřejmě autentické Machu Picchu. Představitel inckého prince Haukarapory William Rothlein jistě okouzloval dívčí srdce (kdybychom neznali Pierra Briceho, možná by se mohl stát Vinnetouem on), navíc překvapí odvážná, velká dávka humoru, dávkovaná zejména mezi nádherně typizovanými figurkami profesora Morgensterna, zemitého a praktického Kiesewettera a "domácího" podivínského potomka starokastilské rodiny Dona Parmesana. Točilo se v Peru, Španělsku a Bulharsku... Přesněji hodnoceno: čtyři a půl.

Žut (1964)

Pěkná mayovka z orientálního prostředí Balkánu s Lexem Barkerem, Ralfem Wolterem, Rikem Battagliou a Marií Versini. V duchu Karla Maye tu nacházíme kromě napínavých dobrodružných scén i humor. Pěkné. A buďme rádi, že se nám zachoval původní dabing nevychraptělého Vladimíra Ráže.

Old Shatterhand (1964)

Old Shatterhanda netočil Harald Reinl, ale Argentinec Hugo Fregonese, což je parné v jiném "rukopisu" filmu. Je pojat westernověji, Vinnetou je zde nezvykle nenávistný, zabití chlapce je zvláště cynické, židovská herečka Daliah Lavi (ve skutečnosti její dvojnice) je ukázána jak se koupe nahá, to vše jej již určuje spíše pro dospělé obecenstvo...Výborný klasický český dabing, oblíbené postavy, romantická krajina, znamenitá Ortolaniho hudba, skvělá záporná postava Guy Madisona...Tento film, zvláště jeho první polovinu, považuji za jeden z nejhezčích westernů vůbec a spolu se Zlatou vinnetouvskou čtyřkou k tomu nejlepšímu, co bylo na toto téma vytvořeno.

Pyramida boha slunce (1965)

Odpovídá žánru mayovek, zhruba stejné jako první díl "Poklad Aztéků". Divadelní až pohádkové, skvělá Michele Girardonová jako koketní Josefa s půvabným dabingem Hany Talpové, Rik Battaglia jako padouch Verdoja, Gérard Baray jako zkažený šlechtic. A samozřejmě Lex Barker, který ovšem nemá dostatek prostoru. Jinak vše hodně naivní, herectví indiánů prkenné, laciné kulisy v pozadí - je třeba chápat jako mayovku, tedy dobrodružnou polopohádku. Pět hvězdiček zaslouží jen vybrané scény Josefy s Verdochou, ti totiž herecky výrazně převyšují ostatní dřeva.

Poklad Aztéků (1965)

Tuto mayovku natočil jako 1. díl německo-židovský režisér Siodmak podle literární předlohy celkem dobře. (2. díl se jmenuje Pyramida boha Slunce). Film je na rozdíl od vinnetouovské klasiky pojat více pohádkově, či divadelněji (mnohdy jsou scény točeny jen ve studiu). Zvláště Indiáni působí nepřesvědčivě, tak nějak toporně. To ale nic nemění na tom, že romantický příběh je dobrý a Lex Barker jako dr. Sternau, málo známá Michele Girardonová jako prohnaná Josefa, Gérard Barray jako zkažený šlechtic a zvláště Rik Battaglia jako bezcharakterní mexický kapitán Lazaro Verdoja, podávají skvělé herecké výkony. Co se týče Battaglii, je to asi jeho nejpřesvědčivější role padouchů ze všech filmových mayovek. Výborný dobrodružný film pro mládež (pomineme-li nesprávný ideologicko-politický příklon k juarezovsko-americké revoluční politice).

Peklo Manitoby (1965)

Celkem průměrný western, který nemá spád ani romantiku, na níž jsme zvyklí z mayovek. Zajímavý je jen z toho hlediska, že tu vedle sebe hrají Pierre Brice a Lex Barker jako kovbojové. Ani Marianne Kochová, rovněž průměrná, to nemůže vylepšit...