• Western

Slepý pistolník (1971)

Námět slepého pistolníka není až tak skvělý, jak by se zdálo, nedá se tomu totiž věřit. A střílet po bezbranném a slepém, a pak ho ještě vyhodit do vzduchu... tak to hrdina ztratil všechny mé sympatie. Také vás zajímá, odkud hrdina neustále bral ten dynamit? Příznivci nesmyslného násilí si přijdou na své. Jinak Tonymu Anthonymu patří naše velké dík, že poukázal na ožehavou problematiku nevidomých spoluobčanů na Divokém západě, což jiné westerny tak trestuhodně opomíjejí. Díky, Tony! V rámci žánru za 3.

Su le mani, cadavere! Sei in arresto (1971)

A začalo to celkem slibně, jenže... Jak si oblíbit hrdinu, když pokaždé co zabije soupeře, se směje jak idiot. Jeho parťák v černém jakbysmet. A neváhá se prát s tělesně postiženým. Film končí už jen jako fraška. V rámci žánru za 2,5.

The Last Rebel (1971)

Mírně uhozené (ne)westernové béčko, zajímavý a netradiční hudební doprovod, v záplavě vejce vejci se podobajícím westernům trochu bizáru nezaškodí. Proč ne? V rámci žánru za 2,5.

Touha Sherlocka Holmese (1971)

Vtipné, ironické, chytré a inteligentní. Famózní Juraj Herz. Upozornění: film není vhodný pro příznivce Sherlocka Holmese (a detektivek vůbec) a pro odpůrce vážné hudby. V rámci žánru za 4.

Uccidi Django... uccidi per primo!!! (1971)

Ultralevný špageťák, se šílenou režií a ještě šílenějším střihem. Ale střílelo se dost, to jo. Schválně, zda-li uhodnete, na které straně zákona je šerif? A přežije nebo ne? V rámci žánru za 2,5.

Un colt por 4 cirios (1971)

Celkem svižný tortillák, trpící všemi neduhy nízkorozpočtových westernů. Na druhé straně se stále něco děje, takže nuda by snad hrozit neměla. V rámci žánru za (slabé) 3.

Vanishing Point (1971)

A poselstvím filmu je...? Zajímavé, že pozdější snímek Konvoj (1978), který z tohoto přepsal scénář přes kopírák, nemá až tak kladnou odezvu. Ozývali se hlasy... a o čem to vlastně mělo být... jaký je účel... Mně přijdou oba filmy dost stejné, i když, paradoxně, Konvoj má přece jen o něco propracovanější psychologii hrdiny (jestli se to při tak strohém scénáři dá povědět). Jeden dlouhý silniční videoklip, natočený výbornou kamerou. Nic víc. Myšlenka svobodného ducha pěkná, ale ta umřela již na konci květinového období. Já vím, je to jen film, ale je třeba se podívat pravdě do očí. Alespoň na jedné noze by hrdina měl stát. A zfetovaného řidiče byste na cestě potkat nechtěli, nebo jo? V rámci žánru za 3.

Vzali nohy na ramena (1971)

Takový mladší bratříček filmu Srdcový král (1966) od stejného režiséra. O něco méně smutku, o něco více humoru (jemného). Obojí, pěkně vyvážené. Ústřední herecké trio si vystačilo samo. V rámci žánru za 4.

Zločin na Zlenicích hradě (1971) (TV film)

Jako detektivka výborné a zajímavé, ale scénář, resp. dialogy nic moc (...že jsem na to nepřišel dříve...). Ačkoli jde o příběh ze 14. století, postavy mluví mluvou současnou, co dost snižuje autenticitu a vůbec zážitek z příběhu. Je vidno, že jde jen o x-tou, řemeslně natočenou inscenaci, kterou povyšuje jenom poutavý a záhadný děj. V rámci žánru inscenací za 3.

Arrivano Django e Sartana... è la fine (1970)

Demofilo, Demofilo... ty packale! Pořádný scénář neumíš napsat, režírovat taky neumíš, peníze na to nemáš (točí se zásadně v nejbližším kamenolomu od Říma), děláš jen hanbu špagetám. Doufám, že za těch 10 let, cos napáchal škody, aspoň jsi na tom zarobil. Pokud jsi tím uživil rodinu a dětem zaplatil školné, tak ti odpouštím. V rámci žánru za 1,5.