• Pohádka

Hvězdný prach (2007)

Když se mladý a poněkud naivní příručí Charlie Cox zamiluje do Sienny Miller a kvůli ní se vydá pro z nebe spadlou Claire Danes nemůže vzniknout nic jiného, než naprosto kouzelná pohádka. Hvězdný prach má úplně všechno. Krásné scenérie (konečně natočené jinde než na Novém Zélandu), dechberoucí hudbu, vtipný a svižný scénář a hlavně až poněkud neobvykle silně obsazené vedlejší role. Robert De Niro jako poněkud teplejší Shakespeare dokazuje, že dokáže ovládnout i malé role... Michelle Pfeiffer je téměř démonická, ale nejzábavnější je jistě královská rodinka s opravdu modrou krví. U nich je "až za hrob" myšleno naprosto vážně. Když mezi sebou bratři rozehrají hru "Nejslabší, máš útrum" nejde se nebavit. HVězdný prach je kvalitní zábava.

Pan Včelka (2007)

Animovaná kravina. Pan včelka je nudný, za vlasy přitažený (ještě víc, než obvykle animáky bývají) a ještě ke všemu nechutně moralistický. A už jsem zmiňovala ono nudný?

O princi, který měl o kolečko víc (1992) (TV film)

Dobrá pohádka s kvalitním obsazením, kterou zabila poslední dvacetiminutovka s pitomým Admirálem a ukníkanou Bočanovou.

Twilight sága: Zatmění (2010)

"Chci si tě vzít." - "Chci mít sex." - "Nechci mít sex před svatbou." - "Tak co s tím sakra uděláme?" Měla bych radu Bello. Dej si sex s Jakem ať se konečně přestane tvářit jako boží umučení. Co znamená Twilight sága? Totální degradaci všech mužských hrdinů. Úkolem Roberta "moje-akné-na-slunci-září" Pattinsona a Taylora "koukni-jaký-jsem-macho" Lautnera totiž není nic jinýho, než óchat a áchat nad Kristen "vždy-demetní-výraz" Stewart. To, že je Bella ubohá chudinka, která nemá žádnou osobnost jim není překážkou a jsou schopni se kvůli ní i porvat. Opravdu dojemně působí zahřívací scéna ve stanu a Bellin výkřik: "Jakeu polib mě." který mě asi bude strašit v nočních můrách. Tam, kde byla Weitzova dvojka tak trapná, až byla vtipná, Zatmění pouze nudí. Volturiovi jsou k smíchu a jediné, co stojí za řeč je nový mladý upír a Jacksone Rathbone. Jestli jsem od Sladea něco čekala, byla to akce. Ne sračkoidní bláboly nerozhodné Belly. Snad příště.

Počátek (2010)

Nejdivnější, nejzajímavější a nejkomplikovaněji jednoduchý film, co jsem viděla za poslední léta. Christopher Nolan má čilou múzu, skvělého skladatele (Hans Zimmer se opět vytáhl a stvořil Hudbu, která možná samostatně neobstojí, ale film doplňuje dokonale), kvalitní triky, chytrý scénář a skvělé herecké obsazení. Leo mi konečně po letech dokázal, že Titanic nechal hluboko za sebou, Joseph Gordon-Levitt už není tím puberťákem z Deseti důvodů, proč.... a Cillian Murphy znovu potvrzuje, že jeho parketou nejsou jen psychopati. Ken Watanabe potěšil a Tom Hardy, kterého jsem jinde zatím neviděla, překvapil. K ženskému osazenstvu můžu říct jen tolik, že Ellen Page je zajímavá herečka a Marion je velmi půvabná, ale v tak silné mužské sestavě u mně zkrátka nemají šanci. Inception je zvláštní film, který donutí přemýšlet, přesto mu k dokonalosti něco chybí. Neřekla bych, že to jsou emoce. Ale ono něco možná bude v tom, že při vší té komplikovanosti je to vlastně jednoduchá zápletka a je jedno, v kolika časových rovinách se děj odehrává. Ale Nolan řemeslo umí a nepustí vás až do konce... Mimochodem, otevřené konce opravdu nemám ráda, a tak se tady raději přikloním k závěru, že ta káča by určitě spadla.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Zatímco arachneuss vztekle prská, já spokojeně předu. Člověk by nevěřil, že Tom Cruise po všech těch scientologických skandálech ze sebe vytříská charisma, přitažlivost a překvapivý nadhled. U Cameron si nejsem jistá, jestli tu panikařící naivku musela vůbec hrát, protože jsem jí to naprosto věřila. Knight & Day je zábavná oddechovka, která mě bavila víc než zmiňovaní Mr. & Mrs. Smith. Nejsem zklamaná, ba naopak jsem příjemně překvapená.

Kráska a zvíře (1991)

Pro příběh Krásky a Zvířete mám slabost. Jak v české verzi s názvem Panna a netvor, tak v té Disneyovské. Nechybí opravdu slizký záporák, hrdinka je krásná a inteligentní a zvíře ve své bezradnosti zamilovaného nádherně smutné. Domácí pomocníci jsou vtipní a milí. Úžasná pohádka.

Šípková Růženka (1959)

Oproti Popelce o poznání méně vtipu, ale zase více prince. Šípková Růženka je akčnější, méně zpívaná (ale opět musím pochválit český dabing) a více zlá. Růženka má paradoxně téměř nejméně prostoru (ale já stejně raději prince, aneb jak je důležité míti Filipa). Další hezký příklad toho, že 2D mají své vlastní velké kouzlo.

Popelka (1950)

Skvělá ukázka toho, že ruční a placatá (bez třetího D) animace má své kouzlo a dokáže uchvátit. Popelka je vtipná, ale nepřekračuje mez trapnosti, napínavá, milá a velice dobře nadabovaná. Popelka není žádná fňukna, ale má také svou hrdost a není hloupá. Škoda, že princ má tak málo prostoru, ale bonusem je, že není modrooký blonďák. :) (Tohle už je čistě subjektivní)

Kouzelná chůva a Velký třesk (2010)

Veškeré kouzlo chůvy McPhee naprosto vyprchalo. Plavající čuníci, vyřezávání ledvin, ohňostroj ze pšenice a jízda do Londýna nemají nic společného s milým prvním dílem. Proto mě udivuje, že má tak dobré obsazení vedlejších rolí. Štěk Ralpha Fiennese a Ewana McGregora sice potěší, ale nedokáže vynahradit fakt, že druhý příběh McPhee prakticky nemá žádnou nosnou zápletku a vyskytuje se zde minimum vtipu (i vtipů). Maggie Gylenhaal je půvabná maminka, ale ono to bohužel nestačí.