Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Sci-Fi
  • Akční
  • Komedie
  • Drama

Poslední recenze (2 753)

plakát

Muž, který se směje (1928) 

PKD výkladový slovník říká: 1.román od Viktora Huga. 2.nadprůměrný snímek z r.1928. 3. hl.inspirační zdroj pro zřejmě nejlepšího comicsového padoucha vůbec. 4. jeden z nejgeniálnějších Batmanovských comicsů od Eda Brubakera. Takto by sice mohl vzniknouti falešný dojem, že jsem to shlédl jen qulli tomu, ale nikoli. Na 2.str. kdo si po všech těch comicsech, ve kterých jest vražedný žertéř nepředstaví charismatického Conrada Veidta (mj. démonický mjr. Strasser z Casablancy či veleslavná kreace v Cabinetu dr.Caligariho) s mrtvolně bílou pletí, zelenými vlasy a rudými rty, že? A není bez zajímavosti, že již od poč. této postavy v r.1940, někteří kreslíři až podivuhodně věrně ztvárnili Veidtův obličej se vším všudy, až strašidelně věrně, což jsem si po shlédnutí ověřil. Jeho věčný/nedobrovolný usměf je vskutku působivý, jakožto stejnou měrou...děsivý. To je zásluhou mistra maskéra Jacka Pierceho, který vytvořil zřejmě nejikoničtější ciferník v dějinách horroru, potažmo filmu, monstrum od dr. Frankensteina. Stále stejný výraz i ve chvílích smutku (to byly TOP scény srovnatelné s tradicí Shakesperavova divadla) či zloby nebo radosti, dává tomuto filmu přidanou hodnotu. Ostatní ale nejsou též bez pochvaly. Zejména vévodkyně Josiana, jejížto silně lascivní (až smyslně erotické) kreace, musely býti i na tehdejší dobu, tedy něco. A opět (jaká to náhoda, že jsem s ní viděl v nedávné době hnedle 2 filmy, což nebyl úmysl) Mary Philbinová v roli slepé Dei. A jako třesnička na němém dortu se též neztratí ani Brandon Hurst v roli té nejzápornější postavy filmu, který mi šíleně připomíná kombinaci mé mrtvé babičky a Louise de Funése. O tom jsem si zprvu myslel, že má právě on býti tím Mužem... No, toho by ani nemuseli přiliš maskovati a mohl by hrát Gwynplaineovo dvojče.;-) Plné 3.5 a stopáž vůbec nevadila. Důkaz zde....https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/94/The-Man-Who-Laughs-%281928%29-Gwynplaine.png

plakát

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1920) 

Souhlas s uživatelem xxmartinxx=celý koment. Já jen dodám, že zatímco v Nosferatu jsou varhany velmi žádoucí a naprosto doplňující daný film, zde je tomu právě naopak. Nevím jakého hudebního chytráka napadlo, že 55min. z 81, bude buráceti přesně to stejné, což se do Viktoriánského Londýna hodí asi jako rocková hudba do Jestřábí Ženy. A změna v posl. 25min. na veselou a skočnou mjůzik jako z rozpustilé veselky, to už ten film poslalo do zcela jiných sphér, které nemaje s horrorem již nic společného a závěr. třetina mi tak přišla, jako veselá sociální satira a ne ultraprofláklý Stevensonův román. Samotný Hyde není špatný (i přes to, že mi silně připomínal ošklivějšího Lubomíra Kostelku:) i když tato verze Ivy P, zde  proměněna v italskou tanečnici vypadá jako podivná mužatka a na Bergmanovou se tak pochopitelně nehrabe ani omylem. Vskutku, některé adaptace měli vzniknouti až ve zvukové éře. 55% tak+tak s tím, že na o 5 let mladšího Phantóma Opery to prostě nemá. A není to jen díky hudbě. Ten totiž působil v němé éře mnohem více organicky. Herecké výkony jsou též dosti marginální. Zkrátka, pro mne osobně zbytečná verze, čemuž se není ani moc co diviti, když uvážíte, že se v té době točily doslova stovky filmů/ročně a tak to některá slavná předloha nutně mnohdy odskákala tu méně, tu více) která jen ukázala, že na to pravé pošušňáníčko, jsme si museli teprve počkati. Nepobaví...neurazí.

plakát

Fantom opery (1925) 

Viděl jsem jakousi 75min. verzi která ale dle vnitrosítě očividně neexistuje, ale díky té délce to vůbec nenudilo. A tak mi ani nepřišlo vzhledem k ději, že tam chybí 15-30 min. Na rozdíl od té barevné ze 43, kterou si již moc nepamatuji, ale vím že jsem se u ní 3 roky po 1. čtení předlohy v 1991 nudil k smrti a jelikož jsem při revizi zjistil, že ji zde nemám ohodnocenou, tak si počkám až na shlédnutí v souč. době, které bude nezatížené přihlouplým mládím a navíc ovlivněné mou láskou k dokonalému technicoloru, byť jako mnozí jiní říkám, že Phantóm Opery vynikne nejlépe monochromatický. Když vezmu v potaz, že jde o jednu z mých oblíbeností, přečtených/zakoupených před 15.rokem věku, tak se dá říci, že ze všech verzí (ne, neviděl jsem všech 32, nejsem blázen, včetně 8 tv v. z nichž některé pocházejí z Argentiny nebo Číny, což je bez komentáře) které jsem dosud viděl a z nichž (až na tuto vyjímku) mě žádná neuspokojila, spíše nudila, jsem považoval tento ultraclassický román z r.1909-10 (knižně 1911) za prokletý či nesfilmovatelný. Buď se z toho stala přemrštěně opuletní kostýmněvýpravná podívaná, nemaje ovšem s atmosphérou a předlohou jako takovou skoro nic společného, nebo se z toho stal přiblblý muzikál a nebo ještě lépe... italský krvák. Píši to proto, že mě mělo už dávno napadnouti, že ta nej verze bude s velkou pravděpodobností ta 1. či v tomto př. hnedle 2., pocházející ještě z pradávných časů, kdy filmy byly mladé a nezkažené.;-) Pokud by to např. točil Whale v těch zvukových 30.letech se stejným obsazením, jsem si jist, že by to byl stejný flák, jako Neviditelný. Pochváliti musím hudbu, která mi přišla na němý film dosti moderní a co je hl. nerušila (jak se to občas stává) děj, alébrž ho dokonale doplňovala. U mě překonává Metropolis a staví se po boku démonických varhan z Murnauova klenotu jm. Nosferatu. Legendární Lon Chaney (kterého znám již spíše poněkud oteklého z let 60tých) se svým vzhledem, se neztratí ani dnes v době digipříšer apod. Co mě ale hodně přequapillo, tak Mary Philbinová, neb její výkon byl jako hudba dosti napřed a až na pár theatrálních vyjímek, které jsou prostě copyright této éry obecně, mě po velmi dlouhé době, nějaká herečka zaujala v němém filmu. A oněch nepřiznaných 8 scénáristů si očividně knihu přečetlo a bez větší devalvace (jasně, že i zde jsou změny, ale dle mého nikterak velké či zásadní) ji přenesli (aniž by se z toho stal nekoukatelný přeplácáný a dnes jako bonus navíc, hyperkorektně obsazený guláš, který sice ještě nevznikl...asi, ale jistě to časem někoho napadne) na nejprve filmový 16mm pás a posléze na plátna světových kin. Teď si ještě vybrati mezi ´´colorovanou´´ verzí (ta mě moc neláká) a plnou 107min. verzí. Eriku...raď. Má se otočit štír? Má se otočit kobylka?

Poslední hodnocení (8 564)

Vražedný puls (1988)

14.08.2022

Vodnická čertovina (1996) (TV film)

14.08.2022

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1920)

14.08.2022

Muž, který se směje (1928)

14.08.2022

Červený trpaslík - Země zaslíbená (2020) (epizoda) (S13E01)

11.08.2022

Shazam! (1974) (seriál)

11.08.2022

Fantom opery (1925)

10.08.2022

Stín ďábla (1994)

10.08.2022

Hvězdná brána: Hluboký vesmír - Vzduch, část třetí (2009) (epizoda) (S01E03)

09.08.2022

Reklama

Poslední deníček (394)

...

...davam ****. 

...

Reklama

Reklama