Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Drama

Recenze (2 730)

Sny žen (1955)

3.5 Prvních 46 min. je na poměry Bergmana bezesporu, nejpohodovějších a nejklidnějších, co se týče jeho období 46-56. Sice jsem se vcelku brzy dočkal emocionálního výbuchu mezi Doris (Anderssonová zde v podstatě hraje nepřiznanou sestru Moniky a to myslím celý děj) a jejím snoubencem, což byl klasický Bergman jak ho znám, ale lehce přes půl filmu, se jede ve stylu pohoda...jazz. Pobavila návštěva lunaparku. Když se Doris díky mému TOP herci zpozdí na focení a je Susannou vyhozena, pokr. linka s ní a panem konzulem, který bude za 2 roky panoš v mém úplnějc 1.Bergmanovi a která ke konci obsahuje absolutní lahůdku, ze kteréhožto segmentu bych okamžitě udělal celý film. Jedná se samoz. o příchod konzulovy dcery, která z dialogového hlediska nemá chybu a jest zakončena 1 z Bergmanových klasik...dvojitou fackou, kterou obdrží poněkud a právem, přequapená Doris. Po porodu konzulovy dcery, jeho manželka zešílela a od té doby je v blázinci, protože je přesvědčena, že porodila vlčí dítě, na což je samoz. i narážka v dialogu mezi otcem a dcerou. A  i když se mi nelíbilo, jak konzul slovně poté vyprovodil Doris ze svého domu, vlastně se není co diviti, když si uvědomím, že v čb Bergman éře hrál Bjornstrand často ambivalentní postavy. Nechci říci vyloženě záporné. Pak se přesuneme k její šéfové Susanne, která je opravdu velmi silně zamilována do jistého ženatého Henrika, se kterým měla roční vztah. V 1 chvíli už to nevydrží a Henrikovi zavolá. On nejprve odmítá setkání ale po chvíli...souhlasí. Setkají se v hotelu, kde je ubytována Susanne i s Doris a co se stane dál, zkušený Bergmanovec ale i divák, odhadne. Co je ale důvod proč to píši je, že byť zajímavá je tato část, to právé pošušňání se dostaví až s příchodem jeho manželky, kterou hraje letos v srpnu již 95!letá Inga Landgré, která hrála již v Bergmanově debutu Krize a stejně tak i manželku rytíře Blocka. Její 4min. monolog je to, co u mě dělá Bergmana Bergmanem (předtím je to samoz. konzul a dcera) včetně dalších prvků, které jsou tu ovšem zastoupeny v menší míře, než je u něj obvyklé. Což z toho filmu činí jeden z těch slabších Bergmanů, ale díky těm několika silným scénám, s příklonem ke 4, nemám problém.

Náruživost (1969)

Standardní Bergman, který ničím neohromí (zvláště když jste viděli téměř 40 filmů a ne jednou, tento je 38.) ale díky osvědčeným postupům a obsazení, se jedná i tak o stále lepší průměr. Samoz. v rámci Bergman universa.;) Vnější srovnání si může připočísti klidně hvězdičku navíc. A pokud zde čekáte nějakou tu Anninu vášeň, můžete na to v klidu zapomenouti, páč jedinou vášeň zde projeví Eva v podání další Bergmanovy (i mé) oblíbenkyně, Bibi Anderssonové. Z té to vskutku sálalo. Vypíchnu asi 2 nejsilnější scény....Annino líčení oné autonehody, při které přišla o manžela a syna a Andreasovo čtení dopisu na rozloučenou, který napsal neprávem obviněný? (to se nikdy nedozvíte, což považuji za jednu z chyb tohoto filmu) jeho přítel. To je ale asi tak vše. A pokud čekáte postupný vývoj vztahu Anny a Andrease...e-e. Hlas vypravěče (Bergman) nám prostě zhruba v 60.min. sdělí, že žijí spolu. Zatímco před tím, se sotva parkráte setkali. Nic proti tomu, ale zdejší často vysoké hodnocení si vysvětluji tím, že dotyční buď viděli max. 10 Bergmanovek, nebo je to prostě uchvátilo, což asi chápu, ale při tom co mám doma o Bergmanovi a s Bergmanem, nemůžu tomuto dáti víc jak 3 jen proto, že je to jeho film. Před 15 lety asi ano. Dnes již ne. Na Hanbu (která se odehrává ve stejné lokaci a má totožně obsazený ústřední pár) to nemá ani omylem, což jsem si uvědomoval celý film, který sám Bergman při psaní scénáře, považoval v podstatě za sequel, což mě tak zvláště díky čb sequenci v podobě Annina snu/noční můry, napadlo velmi silně. To by taky byla ostuda, pokud ne, když jsem Hanbu viděl min. 20x. Není to zázrak, není to ani nějak extra hluboký propad. 1.barevný Bergman. Další budou/jsou už ve stoupající (většinou) quallitě.

plakát

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Vzpomínka (1996) (epizoda)

To, že Tuvok skutečně nebyl na Excelsioru mi ani tak neva, spíše fakt, že celá ta hl. část, kvůli které se to vlastně točilo, zabírá všehovšudy pouhých 17min.! dohromady. Tedy ani 50% dílu. :-/ Je sice parádní, že jsme tak dostali doplněné scény z ST VI, ale DS9 se svými Triblíky, zůstavá jasným vítězem. I když jsem i tomuto dal plný počet, byť je to reálně na 4. No, ono nakonec, výročí..nevýročí, všechny ty TOS pocty v růz. tv trecích stejně nakonec všechny s přehledem rozsekal, famózně temný zrcadlový 2díl z STEnt.

plakát

Leprechaun Returns (2018) (TV film)

SPOILERy. Nejsem sice HC fanda této série, ale viděl jsem dost dílů na to, abych prohlásil, že toto je s přehledem nejlepší po všech směrech, díl. A když jsem tedy dal 2 a 3 za 4, tak tady musím přidati, byť to není v reálu na 5. Jde tu opět o klasické zvýraznění rozdílu. Leprikón v.2.0 tu řádí jako utržená ruka (doslova) a rozhodně nedělá Davisovi ostudu. Je sice trošku jiný celkově, ale je to on na 100% a jeho hlášky úderně a ftypně glosují dnešní dobu, včetně smartfounů. ,,Působivé. Walkman a kamera v jednom. Co je to walkman?´´  Neodpustím si ale ironickou pozn.-sice mi trochu vadí, že černoška (sice konečně relativně pěkná i se zadkem, což je narážka na toho jejího amanta, se kterým se furt škorpila, ale stejně s ním opět spala) přežila až do konce, ale zase nový Texas to vykydlil všechno, tak aspoň to. Trochu přequapill fakt, že všechny mužské postavy zhynuly, za to ale dosti kreativní smrtí, takže tak. Ono vůbec si autoři tak vyhráli, že svou fantasií, snad i překonali onu jinak též nápady nabitou 3. Nikdo mi tam nelezl na nervy. Naopak, každá postava tu má své specifikum, takže bych rozhodně neřekl, že jsou zaměnitelné. Máme tu amatérského filmaře, elektrikářku, alkoholičku (ta byla až přitažlivě amorální a sebestředná, i když v reálu bych ji pochopitelně asi zabil dřív než řekneš leprikón) ,,V kuchyni je blbej trpaslík, posednutý zlatem´´ která, když ho po1. vidí, pochopitelně si myslí, že jde o přelud z chlastu:) enviromentalistku a naši hl. postavu, která je trochu podobná na Summer Glau.;-) Nesmím zapomenouti na special quest star Ozzieho (ten dopadl, chuděra) který i díky stejnému herci byl sice v ději málo, ale byl to on a jeho posmrtná inkarnace připoměla Pet Sematary. Ten pův. Ne, tu zbytečnost z 2019. Dokonce si tvůrci vzpoměli, že mu v 1 skřeťák ukousl kus boltce. Plus za ty minileprikónky. Ta část mohla býti delší. ,,Dámy musí vždycky všechno zničit. Proto jim moc rád, trhám jazyky´´. Z několika scén jsem nemohl, jako např. když Leprikón začne peskovati dotyčnou, že nemá uklizené boty (znalci série, vědí) a začne je uklízeti. Leštit je nemá cenu, páč jde o samé kroksky a žabky. Což zrovna není ´´obuv´´ na fyzickou práci, ale soudě dle stavu budovy a okolí, dámy toho asi moc nenapracují. Jedna se stará, když už bude internet a druhá zase, kolik ještě mám chlastu. Sesterstvo jak vyšité. Pak 1 pár těch gumových hrůz znechuceně odhodí do koše, přičemž prohlásí ,,Móda bude jen ráda, když se toho zbavím´´. Máš recht kámo. Pochopitelně není praktické očekávati, že parta holek kdesi v zaprášeném baráku (který si zprovozňují) uprostřed ničeho, bude běžně nositi lodičky či jinou ryze ženskou obuv, ale glosa to je geniální a z mého pohledu, výstižná. Hl. postava byla docela fajn a příjemně překvapila už jen tím, že když zjistí, že je sklep zatopený, nezačne jančiti, ale když nepomůže ruční zavření ventilu, jde hned po hasáku. Bod pro Lilu. Závěrečný souboj byl efektní, i když tradičně neefektivní, co se týče liquidace Lubdana. Jo, má jméno, ale já dávám přednost Lepriónovi.;-) Ještě ale stačí pronésti pro mě asi tu nejzásadnější hlášku/prohlášení vůbec ,,Víte, co určitě pomáhá životnímu prostředí? Kontrola porodnosti´´. Nepsal jsem ten scénář náhodu já? A vzhledem k premiéře bych řekl, že jde zcela jasně o asi 1. plod, co zasel Hallloween z téhož roku a který ještě nepřímo vyprodukoval onen na čsfd tak hystericky poplivaný TMMP z 2021. Jsem rád, že jsem 1 viděl nedávno a díky tomu toto nadprůměrně quallitní (rozuměj, v rámci série) přímé pokr. klasicky ignorující vše mezitím, ocenil naplno. Závěrečná scéna se stopujícím Lubdanem s cedulkou Bismarck (proč tam se dozvíte, až to shlédnete) or bust, kterému zastaví náklaďák se slepicemi, je už jen totálním vrcholem hromady zlaťáků. Přímé pokr. bych bral.

Leprechaun: Origins (2014)

Solidní masakr, který jede už na ostro od první minuty, aby pak pochopitelně na chvíli šlápl na brzdu a od 50.minuty se prakticky nezastavil. Absence barev byla ale tak vysoká, že to mohli rovnou natočiti čb a výsledek by byl stejný. Režisér se scénáristou se s tím nemažou, jen ale nesmíte čekati Davisova ukecaného Leprikóna v botkách, pruhovaných ponožkách a klouboučku. Dostanete spíše něco na způsob hodně nasraného Gluma (nemluvícího) který vám ve vteřině rozpáře bříško či vytrhne piercing (to bylo parádní a já si mohl říci, zase další blbá kráva s propíchnutým jazykem, tady to máš) z jazyka a to dost bolí.;-) Design Skřeta (zde bych slovo Leprechaun, i když zde tak 3x zazní, fakt nepoužíval, byť to je ten z legend, z těch nepřikrášlených) se povedl a ve scénách zabíraných z jeho pohledu si tvůrci evidentně složili svou vlastní poklonu, Predatorům. Jen si na něj v plné ´´kráse´´ musíte počkati min. těch 50 min. Přequapill Gary Křída v civilní roli, tedy ne jeho typickou postavu vojáka či policisty. Jen mi nejde na pochopa, že když ta bloncka na začátku odhodí v lese ten svůj bágl ve kterém (jak na konci zjistíte) jsou ty zlaťáky, proč ji stejně zabil? Asi nestačí je vrátit, ale pouhý fakt, že jste je vzali. Kdo ví? Svět je plný záhad.....a prastarých Irských Skřetů. Konec pobavil (včetně 10min. koncových creditů, které bych čekal u filmu za 200 mil. a ne u filmu, který vypadá, jako natočený po weekendech s přáteli, čímž ho nijak neshazuji) zvláště při faktu, že na tento film se nikterak v budoucnu nenavazuje. On sám ostatně též na nic nenavazuje, neodkazuje a zůstává tak zajímavým, leč osamocených příspěvkem v této sérii. Něco jako Halloween III. Jde o totální reboot/restart/remake etc. Palce nahoru za tu základní myšlenku, která byla sice prostá, ale efektní.