Barbie (2023)

Ale jo, líbilo se mi to. Většina vtípků podle mě funguje, vizuálně je film velmi zajímavý a Gosling tady přímo exceluje. Jeho závěrečný song je naprostá pecka! Film si poměrně chytře hraje s tématy jako je feminismus, maskulinita, feminimita aniž by někomu vyloženě nadržoval a nebo působil křečovitě. 75%

Ti druzí (2001)

Hodně solidní horror/thriller se zajímavým twistem na konec. Nemám moc, co bych vytknul, ale nevím, jestli se k filmu ještě někdy vrátím. 81%

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Tohle téma genocidy Indiánů a jejich vztahy s usedlíky mám fakt hodně rád. Taky dokážu náležitě ocenit, když mě film vzdělá o zajímavé části historie zábavnou formou, což se Scorsesemu povedlo na jedničku s hvězdičkou. 206 minut uteklo jak voda a já se opravdu ani na chvilku nenudil. Kinematografie je nádherná a skoro neutuchající soundtrack v pozadí vytváří naprosto jedinečnou a strhující atmosféru. Do toho připočtěte Oscarově hrajícího De Nira, který i v 80 letech dokáže svým výkonem naprosto strhnout. Zbytek castu v čele s DiCapriem, Plemonsem a pro mě dosud neznámou Lily Gladstone mu značně sekundují. Za mě žhavý kandidát na film roku. 90%

Králové ro(c)ku (2006)

Tenacious D zbožňuju a tenhle film od teď taky. Skvělý humor, hudba a vibe. 81%

Kolo času - Série 2 (2023) (série)

Pro předlohou nepolíbené diváky je druhá řada poměrně solidní fantasy, které určitě nenudí. Pro znalce geniální předlohy je druhá řada poměrně nechutné znásilnění jejich milované série. Bohužel patřím do druhé kategorie. Začnu pozitivy. Druhá řada je opravdu o dost lepší než první, která haprovala i jako samostatný seriál bez srovnání s předlohou. Kulisy jsou lepší, dialogy jsou lepší, pacing je lepší, akce je lepší a CGI je taky lepší. Můžete se tedy ptát, co je na tomto seriálu tak špatně? Odpověď je v tom, že tenhle seriál opravdu není adaptace knih. Seriál si vypůjčil jména, názvy a základní dějové body a namatlal na to svojí vlastní fanfikci. Tvůrci prohlašovali, že nemají čas adaptovat všechno a že budou muset zkondenzovat druhou a třetí knihu do jedné série. Problém je, ale v tom, že mají zjevně dostatek času na to, aby si vymýšleli vlastní dějový linky, které se v knize vůbec nevyskytují. Divák kvůli tomu přijde o nespočet ikonickým momentů a scén a když už se seriál rozhodně nějakou scénu adaptovat, tak jí většinou zprzní a nebo nedává vůbec dávat smysl bez znalosti knižní série a kontextu z ní vyplývajícího. Příklad za všechno je smrt Ingtara. V knížce se jedná o naprostou výbornou scénu jedné z nejlepších vedlejších postav z celé série. V seriálu se jedná a trapnou smrt jedné skoro no-name postavy, kterou jsme v osmi dílech viděl tak dvě minuty. Tvůrci soustředí spoustu času na Moirain a Lana, kterým vymysleli naprosto otřesný B-plot, který v knize vůbec nebyl. Soustředí obrovské množství času na postavy Alanny a její polymamorní strážce ( Herec, který hraje jednoho strážce je irl přítel showrunnera. Že by nepotismus?), jejichž scény jsou naprosto otřesný cringefest, který do seriálu vůbec nic nepřináší a hlavně krade drahocenný čas  hlavním postavám série Randovi, Matovi a Perrinovi. Je jasné, že tvůrci jsou opravdu levicově zaměření, řekl bych až fanatičtí. Nebál bych se říci, že vyloženě nenávidí muže, jelikož všechny cool momenty Randa ( Který je Chosen one a nejmocnější postava celé série) mu byly buď ukradeny a dány ženským postavám ( Viz. obě bitvy na konci první a druhé série) a nebo byly vynecháný úplně ( Souboj s Turakem, cvičení s mečem s Lanem). Dragon reborn je tedy v seriálu úplně useless slabá postava, kterýho si namaže na chleba úplně každej a musí ho zachraňovat ostatní postavy. Z Mata udělali skoro temnýho druha, který zrazuje své přátele a z dýky ze Shadar logotu udělali jeho ikonický oštěp Ashandarei. Perrin pak za celou sérii udělal taky úplný hovno. Vtipný je, že postavy Egwayne, Nynaeve a Elain jsou velice cool a jejich linky jsou nejzábavnější, nejvíce odpovídají předloze a je jim věnováno nejvíce prostoru. Tvůrci naprosto nepochopili genialitu této série. Muži a ženy se v knižní sérii neustále hádají a považují jeden druhého za hlupáky, ale nakonec si uvědomí, že jestli chtějí zvítězit proti Temnému, tak se musí spolu naučit vycházet a spolupracovat. Robert Jordan byl také výborný v tom, že sérii postavil na tom, že ženy jsou v pozici moci a celý svět je v podstatě matriarchát. Jednalo se o jistou alergorii ke skutečnému světu, která v sobě obsahovala spoustu feministických a moderních myšlenek. Ženské i mužské postavy měl v sérii nespočet cool momentů, ale také nespočet pochybění. V seriálu mají cool momenty pouze ženy a mužské postavy jsou tu buď do počtu a nebo naprosto neschopní a neužitečný. Nejhorší je, že se stačilo jen držet knižní předlohy. Prvních šest knih adaptovat jako pět-šest sérii o deseti dílech a nebojím se říct, že jsme tu mohli mít fenomén o velikosti Hry o trůny. Knižní série tento potencionál opravdu má. Bohužel se tak nestalo a mohl bych tu popsat ještě dalších milion slov o tom, jak to tvůrci posrali, jak celé série nedává smysl a rozebírat hloupost jednotlivých rozhodnutí, ale myslím si, že tohle snad stačí. Snad seriál zruší, jelikož stejně nemá moc velkou sledovanost ( Znáte někoho irl, kdo by koukal na tenhle seriál? Já ne.) a budu pěvně doufat, že za deset, dvacet let se značky chytne třeba HBO a udělá to znovu a tentokrát pořádně. Jako seriál je tahle série na 70%, jako adaptace na 20%.

Bod obnovy (2023)

Solidní sci-fi. Na české poměry opravdu vynikající práce. Film nevypadá vůbec levně, atmosféra je výtečná a celkově je to moc pěkně natočený. Samotný děj je dobrý, ale nic super extra originálního se nejedná. Hlavní premisa filmu je zajímavá, ale už jsem jí viděl a četl někde jinde. Taky je lehce nedotažená a nevadilo by mi, kdyby film více vysvětlil, jak to obnovování vlastně funguje. Co by se stalo, kdyby někdo zemřel třeba při požáru a z jeho těla by zbyl jen popel? Byla by obnova možná? Podobných otázek jsem měl několik. Taky bych možná posunul děj filmu trochu víc do budoucnosti, jelikož za 18 let tu určitě nebudeme mít v každé domácnosti holografy a ty noviny, taky vypadají lehce směšně. Na druhou stranu ale chápu, že tvůrci chtěli nějak vyobrazit pokrok ve společnosti a dodat tomu i větší sc-fi nádech. Za mě možná trochu zbytečné, jelikož Children of men, kterým se tento film údajně inspiroval, žádné sci-fi vymoženosti nepotřeboval k tomu, aby vyobrazil budoucnost odehrávající se v roce 2027. Retrospektivně to působí mnohem lépe, když film trefí úroveň techniky dané doby. Film má velice dobré tempo a člověk se nestihne nudit, přesto bych možná přidal kldině 10-20 minut stopáži k detailnějšímu vykreslení charakterů. Zejména záporáků. Přes všechny výtky jsem se velmi dobře bavil a doufám, že režisérův další snímek bude ještě lepší. 77%

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Nevím jestli to má na perfektní jedničku, ale určitě je to lepší než i tak povedená dvojka. Soundtrack a akce jsou tradičně top a vtip dialogům taky neschází. Opravdu jsem ale nečekal, že film bude i poměrně emocionální. Rocketovovi flashbacky mi, nestydím se říct, docela orosili oči. Velká chvála Gunnovi, že snad jako jediný dokáže udržet kvalitu na levelu před Endgame. 85%

Bůh masakru (2011)

Filmy, které se odehrávají na jednom místě a jen s pár postavami žeru a tenhle film není výjimkou. Všechno to stojí na vynikající herecká čtveřici. Mojí oblíbenci Waltz a Foster si role opravdu vychutnávají, ale  Winsletka s Reilym jim moc nezaostávají. Opravdu kladně hodnotím, jak si film srze chytře napsané dialogy dokáže hrát s divákovými emocemi. Chvilku film působí jako vážné drama, kdy vám je skoro až trapně za postavy nebo vámi lomcuje vztek kvůli chování jedné z postav a za pět minut je to skoro až komedie. Dialogy zní velmi reálně, ale tak v poslední pětině se to trochu utrhne a působí to lehce šíleně a nereálně. To ale vůbec nevadí. 82%

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Starý dobrý Indy. Film nepostrádá ducha původní série a to je to hlavní. Samozřejmě kvalitativně původní trilogii nic nedožene, ale i tak jsem se v kině velmi dobře bavil. Musím hodně pochválit začátek a konec filmu. Začátek mi pocitově přišel nejblíže ke staré trilogii a akce ve vlaku byla přímo vynikající. Konec měl zase výborné překvápko ohledně samotné podstaty hlavního artefaktu a zvládl být taky emočně poměrně silný. Kdybych měl filmu něco vytknout, tak to určitě bude až velká přemíra honiček v autě. Nemyslím si, že film potřebuje čtyři poměrně dlouhý honičky. Nechal bych tu na začátku a pak tu na konci a zbytek mi přišel trochu navíc. 80%

Tintinova dobrodružství (2011)

Sice jsem na to koukal trochu přiopilej, ale i tak si myslím, že by mě film docela uchvátil i za střízliva. Dobrodružných filmů jako je Indiana Jones a Mumie opravdu moc není a těch kvalitních je dokonce ještě méně. Je tedy ironické, ale i smutné, že to musel být zase Spielberg, který nám přinesl tohle svěží dobrodružné dílko. Než se pustím do chválení, tak musím filmu vytknout jednu chybičku a tou je konec. Film prostě z čista jasna skončí lákaním na pokračování, které ale nikdy nepřišlo. Film, ale boduje ve všem ostatním. Ať už je to zábavný příběh, který je přesně takový, jaký tenhle typ filmu potřebuje. Jasný, nepřekombinovaný, přesto ale zajímavý a výborně napsaný. Postavy a herci, kteří je ztvárnily jsou velmi charismatické a zapamatovatelné. Největší devízou filmu ale je jeho vizuální stránka spojená s neuvěřitelnou Spielbergovou hravostí při vytváření akčních scén. Zejména filmová honička je tu doslova jedna z nejlepších a nejnápaditějších, co jsem kdy viděl. Když se nad tím zamýšlím, tak musím říct, že Tin Tin by výborně fungoval i jako videohra ve stylu Uncharted. 88%